Metal Sanayi Sitesi cazibe merkezine dönüştürülüyor

850 işyeri ile 9 bin kişiye istihdam sağlayan Metal Sanayi Sitesi'nde, 70’e yakın firma başta Ortadoğu olmak üzere Kuzey Afrika, Türkmenistan ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI - Cengiz ERDOĞANOĞLU Metal İşleri Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı

1994 yılında açılışı yapılan ve 2002'de site yönetimine devredilen Metal Sanayi Sitesi, cazibe merkezi haline dönüştürülüyor. 850 işyeri ile 442 bin dönüm arazide 9 bin kişiye istihdam sağlayan sitede, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

270 firmanın imalat yaptığı, 50’ye yakın firmanın ithalat ve 70’e yakın firmanın başta Ortadoğu olmak üzere; Kuzey Afrika, Türkmenistan ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yaptığı sitede, mesai saatleri içerisinde günde yaklaşık olarak 10 bin araç giriş-çıkış yapıyor. Ayrıca sitenin içerisindeki; sağlık ocağı, 112 ambulans hizmeti, cami, petrol istasyonu, 500 kişilik toplantı salonu, 700 metrekare alana kurulu idari binası, mesleki eğitim okulu, Meksa Vakfı Eğitim Merkezi ve KOSGEB kooperatifi tarafından sanayiye kazandırıldı.

Yapılan düzenlemelerle sanayi içerisindeki işletmelerde, atölye fiyatlarında yüzde 30’luk bir artış yaşandı. Bu da, yapılan çalışmalarla bölgenin dikkat çektiğini ve adeta bir çekim merkezi olduğunu gösteriyor. Sitenin çehresini değiştiren başta ulaşım ve güvenlik olmak üzere pek çok konuda yönetim olarak çözüm arayışında başarılı olduk. Yaklaşık 850 işletme ve 9 bin çalışanıyla kent ekonomisine katkı sağlayan Adana Metal İşleri Sanayi Sitesi'nin Yönetim Kurulu, bu sorumluluğun bilinciyle hareket ederek pek çok projenin hayata geçirilmesi için çaba sarf etti. Elimizdeki imkânlar ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Seyhan Belediyesi’nin katkılarıyla projelerimizi hayata geçirdik.

Tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik

Sitenin giriş kısmında hem döner sermayeyi güçlendirmek, hem de site içerisinde faaliyet gösteren firmaların tanıtımına yönelik projeler gerçekleştirdik. Sitenin ve esnafların tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik. Ana bulvarlar ve giriş-çıkışlar merkezi kamera sistemiyle gözlenmeye devam ediyor. Ayrıca, sanayi sitemizi giriş ve çıkış plaka okuyucuları ve mobese ile takip etmekteyiz.

Toplantılarımızda, sanayinin sorunları olan yol, su, kanalizas-

yon, elektrik, TD deranaj kanalı, sanayi içerisindeki işgaller gibi olumsuzlukları dile getirdik. Belediye ve oda başkanlarından bu sorunlara çözüm bulmalarını istedik. Sanayi yolları köy yollarından kötüydü. Yağmur yağması sonucu TD drenaj kanalı taşmakta, sanayi içerisinde su baskınları meydana gelmekte ve esnaflar maddi-manevi zarar görmekteydi. Elektrikler çok sık kesildiğinden esnaf iş kaybına uğramaktaydı. Kanalizasyonlarımız sürekli taşmakta, sular çekilmemekteydi. Bulvarlarımızda bulunan cepler ve kaldırım taşları kırılıp yolla bir olmuştu. Bulvarlarımızda sulama sistemi yoktu. Park alanlarımız bakımsız ve harabe bir görünümdeydi. Bu sorunlar sonunda çözüme kavuşturuldu. Sanayi sitesinin sorunlarına çözüm arayışı için yapılan toplantılar, resmi kurumlarla gerçekleştirilen sözlü ve yazılı görüşmeler neticesinde, sanayi sınırları içerisinde bulunan TD 8 kanalının ıslah çalışmaları başlatıldı. TEDAŞ tarafından elektrik kabloları yer altına alındı. Trafoların bakımları yapıldı. ASKİ tarafından kanalizasyonların bakımı yapılarak, temiz ve pis su boruları yenilendi. Sanayimiz içindeki asfalt çalışmaları büyükşehir belediyesi tarafından yapıldı. Seyhan Belediyesi tarafından çöp konteyneri ihtiyacımız karşılandı ve kendi tahsis ettiğimiz bina içerisine Seyhan Belediyesi tarafından zabıta karakolu kuruldu.

Trafik uyarı levhalarının montajı yapıldı

Ana bulvarımız üzerine trafik uyarı levhalarının montajı yapıldı. Emniyet Müdürlüğü tarafından sanayi girişine 1 mobese ve 4 adet sabit kamera takıldı. Sanayi içerisinde kontrolsüz gezen seyyar satıcılar, kağıt toplayıcılar ve dilenciler sorunu en aza indirildi. 5. blokta bulunan park olma vasfını yitirmiş olan park alanımız, Seyhan Belediyesi tarafından futbol sahası yapılarak çimlendirildi ve esnaf ile çalışanların hizmetine açıldı. 17. blok arkasında bulunan yeşil alan kendi olanaklarımızla ağaçlandırıldı. Sanayi ve çevresine estetik bir görsellik kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekibi, 15 günde bir sanayi içerisinde ilaçlama yapıyor. Ayrıca, Seyhan Belediyesi tarafından günlük evsel atık temizliği ve yeraltı konteyner bakımı yapılıyor. Sanayi içinde yaşamakta olan sokak hayvanlarının bakımı, yönetim ve çalışanlar, esnaflar, Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi hayvan barınağı çalışanları ile organizeli olarak takip ediliyor. Ayrıca, giriş ve çıkış kapıları yenilendi. 2 adet bankamatik sanayi girişimize yerleştirerek faaliyete geçirildi. Sanayimiz giriş ve çıkışına bayrak direkleri yaptırıldı.

Kavşak talebimiz çözüme kavuşturulamadı

Sanayi sitemizde birçok şeyi yeniledik ve bunlar da firma sayısının artışını beraberinde getirdi. Fakat sanayi girişinde yapılması gereken UKOME kararıyla onaylanan kavşak talebimiz belediyelerimiz tarafından henüz çözüme kavuşturulmadı. Ayrıca, ana bulvarlara araçların hızlı geçişlerini önlemek için talep ettiğimiz hız kasisleri için her defasında olumsuz yanıt almaktayız. Yine sanayimiz genelinde yapılan asfalt çalışmasında eksik kalan 46 bin 125 sokakta bulunan bulvarımızın asfaltlanmasını talep ediyoruz. Bu eksiklerimizin ve sıkıntılarımızın da belediye başkanlarımız tarafından çözüme kavuşturulacağı kanaatindeyiz. Metal İşleri Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu olarak, sanayimiz ve çevresini cazibe çekim merkezine dönüştürmek için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.