Emre Makina, Cezayir’de fabrika ihalelerine katılıyor

Ağırlıklı olarak demir çelik ve çimento fabrikalarının yedek parça ihtiyacına yönelik imalat yapan Emre Makina, Cezayir’de devlete ait çimento fabrikaları ihalelerine katılmaya başladı.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

Türkiye’deki ve yurt dışındaki önemli demir çelik şirketleri ile çimento fabrikalarının tesislerine hizmet veren Emre Makina, cirosunun yüzde 40’ını iç pazardan, yüzde 60’ını ise ihracattan elde ediyor.

Cezayir, Lüksemburg, Bosnahersek, Romanya, Belçika, Makedonya, Kazakistan, Fransa, Suudi Arabistan, İtalya, Irak ve Katar’da bulunan tesislere ihracat yaptıklarını kaydeden Emre Makina Genel Müdürü İsa Tuzcu, bu yıl; İran, Almanya, İngiltere ve Güney Amerika ülkelerine ihracat yapmaya başlayacaklarını bildirdi. Kazakistan’daki demir çelik tesisi için ilk kez üretilen “Çekme Doğrultma Makinası”nı da söz konusu ülkeye ihraç ettiklerini dile getiren Tuzcu, şunları söyledi: “Cam yünü ve taş yünü imalat tesislerinin üretim bandında kullanılan makina ve ekipmanları da üretiyoruz. Ürettiğimiz makina ve ekipmanlar, dünyada izolasyon malzemeleri üretimi konusunda bilinen firmaların Türkiye, Çin, İsveç, Danimarka, Fransa ve Suudi Arabistan’daki tesislerinde kullanılıyor. Suudi Arabistan’da yeni tesis edilen entegre taş yünü üretimi fabrikasındaki; ısıtma tamburları, bant iletim elemanları, tutkallama makinaları, yatay testere, elektrik sistemi, otomasyon gibi elemanlardan oluşan komple kaplama bandının imalatı, montajı, kurulumu ve devreye alınması tarafımızdan gerçekleştirildi. Benzer bir çalışmanın Hindistan ve Almanya’daki taş yünü fabrikaları için de yapılması planlanıyor. 2017’de Cezayir’de devlete ait çimento fabrikaları ihalelerine katılmaya da başladık, bu alanda da pazardan pay almayı hedefliyoruz.”

“İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”

Ağırlıklı olarak, demir çelik ve ve çimento fabrikalarının yedek parça ihtiyacına yönelik imalat yaptıklarını açıklayan Tuzcu, “Çelikhane, haddehaneler, sinter, kok, yüksek fırın, kuvvet santrali ve benzeri ünitelerin yedek parça, ekipman imalatı ve montajı ile yine bu ünitelerin borulama, bakım-onarım, demontaj ve montaj işlerinin yapımı ana üretim bandını oluşturuyor” dedi.

Cirolarının yüzde 40’ını iç pazardan, yüzde 60’ını ise dış satışlardan elde ettiklerini kaydeden Tuzcu, 2017 yılında ise ihracat cirolarını yeni pazarlarla en az yüzde 10 artırmayı hedeflediklerinin bilgisini verdi.

“Yeni bir şirket kurduk”

Yapısal çelik imalat ve montaj alanında da faaliyet göstermek üzere “Ark-emre” şirketini kurduklarını anlatan İsa Tuzcu, yurt içi ve yurt dışında birçok yapısal çelik imalat montaj, boru hattı, boru tesisatı ve tank imalat ve montaj projeleri gibi taahhüt çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizdi. Tuzcu, şunları ekledi: “Şirket, Irak-süleymaniye Bazyan mevkiinde bir demir çelik tesisinin 20 bin ton çelik konstrüksiyon imalat ve montajı, 140 bin metrekare çatı ve duvar kaplaması ile yaklaşık 4 bin ton haddehane genişleme projesi çelik konstrüksiyon işlerini tamamladı. Ayrıca Irak-erbil’de bulunan 2x150 MW termik güç santraline ait 4 bin ton çelik konstrüksiyon ve 30 bin metrekare çatı ve duvar kaplama işi ile münferit çelik konstrüksiyon işlerini de tamamladı. Bunların yanı sıra Cezayir’de bulunan bir demir çelik fabrikasındaki elektro-filtre tesisinin rehabilitasyonu işi ile bu kapsamda yapılacak çelik konstrüksiyon işlerinin de yıl içinde tamamlanması planlanıyor.”

İsa Tuzcu, “Ciromuzun yüzde 40’ını iç pazardan, yüzde 60’ını ise dış satışlardan elde ediyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.