Feydaş Makina, üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedefliyor

Faaliyetlerine 1986’da başlayan Feydaş Makina, plastik geri dönüşüm, kırma makinası, plastik sıkma makinası, granül ve aglomer makinası ile yıkama havuzu imalatı gerçekleştiriyor.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

Geri dönüşüm makinaları imalatı yapan Feydaş Makina, büyüme ivmesini hızlandırarak sürdürüyor. Üretiminin yüzde 70’ini iç pazara, yüzde 30’unu ise ihracata yönlendiren kuruluş, yurt dışı pazarları konusundaki çalışmalarını yoğunlaştırarak, ihracat oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor.

Plastik geri dönüşüm, kırma makinası, plastik sıkma makinası, granül ve aglomer makinası ile yıkama havuzu imalatı yapan ve 1986 yılında kurulan Feydaş Makina, zaman içerisinde yaptığı yeni yatırımlarla büyümesini sürdürüyor. 30 yılı aşkın süredir babadan oğula faaliyet gösteren ve babadan toruna devam etmeyi hedefleyen firma, Adana Seyhan Sanayi Sitesi’nde 4 bin metrekaresi kapalı, 2 bin metrekaresi açık olmak üzere toplam 6 bin metrekarelik alanda üretim faaliyetlerini sürdürüyor.

“İhracata yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık”

Teknik altyapıları ve makina ekipmanlarıyla plastik sektöründe önemli bir konumda yer aldıklarını ifade eden Feydaş Makina Genel Müdürü Ali Yoldaş, geri dönüşüm makina üretiminde son teknoloji CNC tezgahlarda, bilgisayarlı tam otomatik ve enerji tasarruflu makina imalatıyla birçok projeye imza attıklarının altını çizdi. Yurt içi pazarda ilk sıralarda yer aldıklarını, bunun yanı sıra ihracat odaklı çalışmalarına hız kazandırdıklarını aktaran Yoldaş, son dönemlerde ihracat bazlı çalışmalara büyük ölçüde ağırlık verdiklerini açıkladı. Yoldaş, “Plastik geri dönüşüm sektöründe iç pazarın tamamına hitap ediyoruz. Özellikle iç pazarda sektörde ilk sıralarda yer almaktayız. Yurt dışı pazarda ise, sürekli büyüyen bir grafiğimiz oldu. Son dönemde yapmış olduğumuz çalışmalarla birlikte; Arnavutluk, Irak ve Fas gibi ülkelere önemli derecede ihracat gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Plastik kırma makinasında yenilikler yaptık”

Teknik altyapılarını ve üretim hatlarını sürekli yenilediklerini ve teknolojiyi yakından takip ettiklerini dile getiren Yoldaş, iş kalitesini ve verimliliği artırmak için Ar-ge ekipleriyle sürekli yenilendiklerine dikkat çekti. Planlama birimlerinin, mühendislik bazında çalışmalarını tamamlayarak; iş bitirme sürelerini belirleme, müşteri istek ve zamanlarının belirlenmesi gibi birçok konuda önemli adımlar attığını aktaran Yoldaş, şöyle konuştu: “Müşteri istek ve zamanlamasını sağlayan ve iş kaybını en aza indiren yeni planlama programıyla birlikte en

iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.”

Üretimini yaptıkları plastik kırma makinalarında önemli oranda yenilikler yaptıklarının altını çizen Ali Yoldaş, Ar-ge çalışmalarının sonucunda plastik kırma ve shredder makinalarının üretiminde de ciddi yenilikler yaptıklarını vurguladı. Yoldaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “En başta bu ürünlerle yüksek verimliliği ve enerji tasarrufunu esas aldık. Diğer eski tip makinalara oranla, enerji tasarrufu ve iş verimliliği konusunda önemli başarılar elde ettik. Plastik ve plastik ürünlerinin kırılmasında kullanılan bu yeni tip makinalarımızla birlikte hedeflenen noktayı yakaladığımızda, mevcut durumumuzun 3 katı kadar iş kapasitemizi artırmış olacağız.”

Sektörde yenilikler yaratmaya devam edeceklerinin altını çizen Yoldaş, ayrıca yeni CNC makina yatırımlarıyla birlikte üretim kapasitelerini 2 katına çıkardıklarını ifade etti.

“Uluslararası pazarda güçlenmeyi amaçlıyoruz”

Feydaş Makina olarak, 3 yılda bir gerçekleştirilen ve dünya devlerinin bir arada olduğu Almanya Düsseldorf'taki K 2016 Fuarı’nda ürünlerini sergilediklerini açıklayan Yoldaş, uluslararası pazarda güçlenmeyi amaçladıklarını aktardı. 3 yılda bir düzenlenen fuarın en büyük özeliklerinden birinin, sektördeki en son yeniklerin ilk kez görücüye çıkması olduğunu dile getiren Yoldaş, “Dünyada hiçbir fuar ve organizasyonda görülmeyecek kadar büyük bir alanda gerçekleştirilen bu fuarda, binlerce çeşit ürünün yanı sıra sektördeki dünya devleri de buluşuyor. Plastik işleme makinaları, plastik ürünler, teçhizat, hammadde, yardımcı malzemeler ve aletlerin de sergilendiği etkinlikte; Linder, Herbold, Erema, Vecoplan, Rapid, Starlinger, Zerma, Ngr ve Untha gibi sektör devleri bir arada bulunuyor. Böyle büyük ve önemli bir platformda biz de ürünlerimizi sergiledik. Oldukça verimli geçen etkinlikte, ürünlerimizi sergilemenin yanı sıra, dünya devleriyle bir arada olmanın iddiasını ve kalitesini de ortaya koymuş olduk. Açıkçası, kendi sektörümüzle alakalı dünya devleri diyebileceğimiz bu firmalarla iç içe olmak ve onlarla rekabet etmek gurur kaynağımız oldu” dedi.

Genel olarak yurt dışından temin edilen yüksek verimli tüm makinaların Türkiye’de üretilmesini desteklediklerini anlatan Yoldaş, bu bağlamda inovatif çalışmaları sürdürdüklerini ve yeni geliştirdikleri parçalayıcı ve sıkma makinasının yanı sıra, plastik eriyik filtrelerinde de büyük yenilikler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ali Yoldaş, teknik alt yapılarını ve üretim hatlarını sürekli yenilediklerini ve teknolojiyi yakından takip ettiklerini ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.