Yepar Makina, yılda 150 ton çelik işliyor

2016 yılını başarılı bir şekilde geride bırakan Yepar Makina, söz konusu dönemde talaşlı imalat için 2 CNC torna makinası aldı. Firma ayrıca, bazı makinalarının da yenilemelerini gerçekleştirdi.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

150 metrekarelik alanda faaliyetlerine başlayan Yepar Makina, 2 bin 400 metrekaresi üretim sahası, 600 metrekaresi idari bina olmak üzere, toplam 3 bin metrekarelik alanda müşterilerine hizmet veriyor.

1996 yılında kurulan Yepar Makina’nın, 2000’de Yepar Makina Kalıp Oto Yedek Parça adıyla şirketleştiğini söyleyen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, Temsa Otomotiv’in yan sanayisi olarak hizmet verdiklerini kaydetti. 2000 yılından itibaren termik santraller gibi çeşitli birimlerdeki ihalelere girdiklerini ve 7-8 yıl boyunca bu durumun devam ettiğini aktaran Kaya, “Sonraki dönemdeyse iş yoğunluğu nedeniyle ihaleleri geri plana attık ve şu anda büyük firmaların yan sanayisi olarak çalışıyoruz. Firmamız talaşlı imalat sektöründe hizmet veriyor. Ayrıca, iş makinası üretimi yapan 2 firmaya silindir imalatı yapıyoruz. Bu sektörle ilgili 2 firma ile daha görüşme içerisindeyiz. Raylı sistemler sektörüne de hizmette bulunduk, hızlı tren işlerinde çalıştık. Alüminyum pirinç malzemelerinin de işlemesini yapıyoruz. Kendi tasarımımız olan ürünler üzerinden çalışmıyoruz. Müşterilerin bize gönderdiği resimler üzerinden, hata varsa düzelterek imalat yapmayı tercih ediyoruz” dedi.

İş makinalarında kullanılan silindirleri ve bağlantı parçalarını ürettiklerini, otobüsler için de bagajların kapak kollarının üretimini, motor bağlantı kulaklarını ve kasnaklarını yaptıklarını anlatan Kaya, son 5 yıldır da havacılık sektöründe Meka Havacılık olarak hizmet verdiklerini bildirdi. Uçağa direkt parça yapmaya henüz başlamadıklarını belirten Kaya, uçağın kalıp ve montaj parçalarını ürettiklerini dile getirdi.

“70 kişiye istihdam sağlıyoruz”

1996’da 150 metrekare ile başladıkları üretim alanlarını, 2008’de 2 bin 400 metrekareye çıkardıklarını açıklayan Kaya, şu anda 2 bin 400 metrekaresi üretim sahası, 600 metrekaresi idari bina olmak üzere, toplam 3 bin metrekarelik alanda faaliyet gösterdiklerini bidirdi. Niğde Bor Sanayi Bölgesi’nde de bin 100 metrekarelik alanda talaşlı imalat yapan ve şube olarak kullandıkları bir üretim tesislerinin olduğunu anlatan Kaya, yılda yaklaşık 150 ton çelik işlediklerinin bilgisini verdi.

Yepar Makina ve Meka Havacılık’ta toplam 70 kişinin çalıştığını belirten Kaya, şöyle konuştu: “İstihdamda yaşadığımız en önemli sorun, üretim sahasında nitelikli eleman bulamamak. Çünkü piyasada yetişen eleman çok az. Mühendislik ve teknik eğitim fakülteleri gibi okullarla sanayi iş birliğinin daha güçlü olması gerekiyor. Haftanın yalnızca 1-2 günü buraya gelen stajyerden yeterli verimi alamıyoruz. Uzun vadede, mesela yazın gelen stajyerler işe daha iyi adapte oluyorlar. Çünkü insanların öğrenebilmesi için zamana ihtiyacı var. Stajyerler de, işveren de sabırsız davranıyor. Biz bir an önce öğrenmesini istiyoruz, eleman da bir an önce yüksek maaş istiyor.”

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda, kanunlar çerçevesinde önlemler aldıklarını kaydeden Murat Kaya, işçilere gerekli eğitimleri verdiklerini ve işçilerden talep geldiğinde de değerlendirdiklerini söyledi.

“Yeni bir projemiz var”

2016 yılının kendileri açısından iyi geçtiğini söyleyen Kaya, talaşlı imalat için 2 CNC torna makinası aldıklarını, bazı makinaların da yenilemelerini yaptıklarını dile getirdi. Kaya, “2017 de sektör açısından iyi başladı. Özellikle yurt dışı ayağımız için iyi bir başlangıç oldu. Bu yıl yeni bir projemiz var. Bir firma ile görüşüyoruz; anlaşabilirsek bin 200 metrekare bir alan daha alıp, montaj bölümünü oraya taşımayı planlıyoruz. Burada iş makinalarına silindir imalatı ve montaj yapacağız” diye konuştu.

Adana’da Temsa, Ankara’da Bozankaya ve Gaziantep’te Ceylan Otomotiv ile çalıştıklarını ve Almanya’ya da ihracat yaptıklarını bildiren Kaya, üretimlerinin yüzde 85’ini iç pazara, yüzde 15’ini de ihracata yönelttiklerini sözlerine ekledi.

Murat Kaya, “Bir firma ile görüşüyoruz; anlaşabilirsek bin 200 metrekare bir alan daha alıp, montaj bölümünü oraya taşımayı planlıyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.