Polyar, nükleer enerji ve savunma sektörüne giriyor

2016’nın ikinci yarısında fabrika inşaatına başlayan ve söz konusu yatırımını tamamlamak üzere olan Polyar, nükleer enerji ve savunma sektörü için de çalışmalar yapıyor.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

4firmadan oluşan bir grup şirketi olan Polyar, 1985 yılında Polyar Makina olarak sektöre giriş yaptı. Son birkaç yıldır Çukurova bölgesiyle sınırlı kalmayıp Türkiye geneline yayılan şirket; Konya, Karaman, Antalya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Niğde’ye de makina satışı yapıyor. Kuruluş ayrıca, İran ve Gürcistan pazarına da ihracat yapmayı hedefliyor.

İş makinası sektörüne yedek parça üretimi ve servis hizmeti sunduklarını aktaran Polyar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Selim Özkan, ayrıca birçok fabrikaya tedarikçilik yaptıklarını da söyledi. 2008’de enerji sektörüne atıldıklarını ve Hes’ler yapmaya başladıklarını anlatan Özkan, “Polyar Çelik Yapı’nın kurulması ile birlikte, bu sektörde sadece hidroelektrik santrallere ekipman üretmekle kalmadık; rüzgar ve güneş enerji sistemleri ve termik santraller için de ekipman üretmeye başladık” dedi.

Grup şirketlerinden Polyar Demir Çelik ile sac satışı yaptıklarını bildiren Özkan, Polyar Ziraat’te de, zirai dona karşı rüzgar makinaları ürettiklerini açıkladı. Söz konusu sektörde tek yerli üretici olduklarına dikkat çeken Özkan, şöyle konuştu: “Şu ana kadar ABD ve Yeni Zellanda’dan ithal edilen bu makinalar için yaklaşık 3 yıl Ar-ge çalışması yaptık ve son 4 yıldır makina satışı yapıyoruz.”

“İran ve Gürcistan’a ihracat yapmayı hedefliyoruz”

Son birkaç yıldır Çukurova bölgesiyle sınırlı kalmayıp Türkiye geneline yayıldıklarının bilgisini veren Özkan; Konya, Karaman, Antalya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Niğde’ye makina satışı yaptıklarını kaydetti. İran ve Gürcistan pazarlarına ihracat yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Özkan, “Nükleer enerji ve savunma sanayii sektörü için çalışmalar yapıyoruz. Firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Adana’yı bu işin merkezi haline getirmek istiyoruz. Savunma sanayii ve nükleer, bundan sonraki süreçte bu bölgeyi kalkındıracak” diye konuştu.

Devreye almak üzere oldukları ikinci imalat fabrikaları ile toplam 200 çalışana ulaştıklarını dile getiren Özkan, şu ifadeleri kullandı: “Şantiyelerimiz de devreye girdiğinde bu sayı, projelere bağlı olarak 500 kişiye kadar çıkabiliyor. İstihdamda en büyük sorun, kalifiye eleman. Çünkü, kâlifiye elemanı bulmakta da, bulduktan sonra elimizde tutmakta da sıkıntı yaşıyoruz.”

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda asla taviz vermediklerini söyleyen Özkan, “Bu konuyla ilgili anlaşmalı olarak çalıştığımız bir firma var. Haftanın iki günü hem iş güvenliği uzmanlarımız, hem de iş yeri hekimimiz eğitimler veriyor ve sağlık kontrollerini yapıyor. Bütün kaldırma ekipmanlarımızın, kompresörlerimizin ve basınç tanklarımızın periyodik kontrolleri yapılıyor. Yönetim kurulumuzun da katılımıyla aylık işçi sağlığı toplantıları yapılıyor ve alınacak önlemler belirleniyor” dedi.

“Yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Yatırımlarına ilişkin bilgi veren Selim Özkan, 2016’nın ikinci yarısında fabrika inşaatına başladıklarını ve yatırımı tamamlamak üzere olduklarını söyledi. Özkan, şöyle devam etti: “Bunun yanında, makina yatırımlarımız da oldu. Ciromuz bir önceki yılın altına düşmedi. Devletin çiftçilere yüzde 50 hibe desteği var. Bu da, bizim üretim hedefimizi yüzde 50 artırdı. Böylece, bu makinaların ithalatının da önünü kesmiş olduk. Bütün üretim ve imalatımızı Türkiye’de yapıyoruz. Ayrıca, fiyatlarımız da yurt dışına göre oldukça uygun. 2016 beklentilerimizin altında geçti. Ancak, yapmış olduğumuz iş anlaşmaları ve yatırımlar nedeniyle 2017 ve 2018’den oldukça umutluyuz.”

Selim Özkan, “2016 beklentilerimizin altında geçti. Ancak, yapmış olduğumuz iş anlaşmaları ve yatırımlar nedeniyle 2017 ve 2018’den oldukça umutluyuz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.