Bacanaklar Makina, 2016 yılında hedeflerini tutturdu

Kurulduğu 1997 yılından beri yer fıstığı toplama makinası üretimi gerçekleştiren Bacanaklar Makina, üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedefliyor.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

2016’da hedeflerine ulaşan Bacanaklar Makina Sudan, Mısır, Fas ve İran’a yer fıstığı toplama makinası ihracatı yapıyor. Senegal ile de görüşmelerini sürdüren kuruluş, yurt içinde ise; Adana, Antalya, Aydın, Şırnak ve Edirne’ye ürün satışı yapıyor.

Şirketlerini 1997 yılında kurduklarını ifade eden Bacanaklar Makina Montaj Genel Müdürü Fevzi Işık, faaliyete geçtikleri günden beri yer fıstığı toplama makinası ürettiklerini anlattı. Piyasaya girerken zorlandıklarını söyleyen Işık, şunları ifade etti: “Çiftçiler makinayı kullanmak istemediler. Fıstığı kıracağı ve tohum olmayacağı gibi endişeleri vardı. İlk zamanlar makina alan çiftçiler dahi işçi çalıştırmaya devam ettiler. Makinaya güvenemediler ama kullanmaya başladıktan sonra bu endişelerin yersiz olduğunu ve makinanın kendilerine büyük kolaylık sağladığını gördüler. Bu makina, bir günde 300 kişinin yaptığı işi yapıyor.”

Fıstığı sökme işlemini yaparken dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Işık, yer fıstığının ağustos ayının ortasından itibaren sökülmeye başlandığını dile getirdi. Işık, “Elle sökme işleminde, fıstık önce traktör bıçağıyla kesiliyor, sonra elle ters çevriliyordu. Fıstık, elle toplandıktan sonra toprağı elenirdi, elekçiler vardı. Makina ile elekçiliğe de gerek kalmadı. Elle 1 dönüm yapılan sürede, makina ile 80 dönüm sökülebiliyor” diye konuştu.

“12 kişiyi istihdam ediyoruz”

Ürettikleri makinaları satmak için bir aracı kuruluşlarının olmadığını açıklayan Işık, makinanın bilyesi, kayışları ve çelik milleri dışında her şeyini kendilerinin ürettiğini ve montajını da yaptıklarının bilgisini verdi.

Üretim alanlarının bin 700 metrekare olduğunu aktaran Işık, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “12 çalışanımız var. İstihdamda bir sorun yaşamıyoruz. Çalışanlarımız; işini seven ve özveriyle çalışan arkadaşlar. İşçi sağlığı ve güvenliği için eğitimler veriyoruz, doktorlarımız düzenli muayeneleri yapıyorlar. Şu ana kadar herhangi bir iş kazası da yaşamadık.”

“2017'ye umutla bakıyoruz”

2016 yılının şirketleri için iyi geçtiğini ve hedeflerine ulaştıklarını bildiren Işık, 2017 için de umutlu olduklarını söyledi. Sudan, Mısır, Fas ve İran’a yer fıstığı toplama makinası ihracatı yaptıklarını belirten Işık, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Senegal ile de görüşmelerimiz sürüyor. Yurt içinde; Adana, Antalya, Aydın, Şırnak ve Edirne’ye makinalarımızı satıyoruz. Üretimimizin yüzde 10’unu ihraç ediyoruz. Hedefimiz; bu rakamı yüzde 50’ye çıkarmak.”

Fevzi Işık, “Yer fıstığı toplama makinası, bir günde 300 kişinin yaptığı işi yapıyor” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.