Adana Kumlama, kapalı alan boyama atölyesini büyütecek

Endüstride kumlama ve epoksi boya uygulamalarında faaliyet gösteren Adana Kumlama Boya, bu yıl içinde 2 milyon liralık yatırımla kapalı alan boyama atölyesini büyütecek.

Makina Magazin - - ADANA MAKİNA-METAL DÜNYASI -

2bin metrekarelik bir alanda otomatik ve manuel kumlama gerçekleştiren Adana Kumlama, 2017 yılında kapalı alan boyama atölyesini 2 milyon liralık yatırımla büyütmeyi hedefliyor.

Şirketlerinin 2000 yılında Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde kurulduğunu bildiren Adana Kumlama Boya Genel Müdürü Özkan Argun, “Kurulduğumuzda 300 metrekarelik kapalı alanda sadece manuel kumlama yaparken, şu anda 2 bin metrekarede otomatik ve manuel kumlama gerçekleştiriyoruz. Alarko, Tüpraş, Sasa, Polyester, Çimsa Hazır Beton, Enerjisa, Devlet Demir Yolları, Toprak Ofisi Mahsulleri, İncirlik Hava Üssü, Türkiye Petrolleri, Bomak, CTN Makina, Bilgehan Makina, İnceiş Metal, Özgüven Makina, Pancihan Metal, Teknomekanik Global ve Emre Makina ile çalışıyoruz. En büyük referansımız ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’dür” dedi.

“Kaliteli hizmet ile fark yaratıyoruz”

Kendilerini diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğin kaliteli hizmet olduğunu ileri süren Argun, şöyle devam etti: “Kimyagerimizin hasar tespit çalışmaları sayesinde boyada hiçbir hata göz ardı edilmemektedir. Otomatik sistemimiz sayesinde, diğer kumlamacılardan farkımızı ortaya koyuyoruz. 2016 yılı hedeflerimizin altında kaldı. 2017 için kapalı alan boyama atölyemizi büyütmeyi planlıyoruz. Bunun için 2 milyon liralık yatırım yapmayı düşünüyoruz. 15 çalışanımız var. İş güvenliğinde ERA Akademi ile çalışıyoruz. Her hafta düzenli olarak iş güvenlik uzmanımız işçilerimizi takip ediyor ve eğitimlerini veriyor.”

“En ideal yüzey temizleme yöntemi kumlama”

Çeliğin oksijenle temas ettiğinde oksitlendiğini, pasın da çeliğin direncini kırarak çürümesine neden olduğunu kaydeden Özkan Argun, malzemenin oksijenle temasını engellemek için kromla kaplama ya da boyama yöntemlerinin kullanıldığını anlattı. Çelikten yapılmış bir nesneyi boyamadan önce yüzeyin her türlü yağ, pas ve boya artıklarından arınmış olması gerektiğine dikkat çeken Argun, çelikten yapılmış bir nesneye uygulanacak en ideal yüzey temizleme yönteminin ise kumlama olduğunu bildirdi. Kumlamanın; klasik araç restorasyonunda metal aksamları boya ve pastan arındırmak, boyayı daha iyi tutan bir yüzey oluşturmak amacıyla sıkça kullanılan bir yöntem olduğuna değinen Argun, yüksek basınçlı hava yardımı ile kumun parça üzerine fırlatılarak, parçanın üzerindeki katmanın aşındırıldığını söyledi. Argun, kumlama boyanın kullanıldığı başlıca alanları şöyle sıraladı: “Çelik konstrüksiyonlar, iş makinaları, kamyon-tir, tankerler, akaryakıt, deterjan, asit depo ve tankları, LPG tankları ve tüpleri, yük konteynerleri, çöp konteynerleri, bidon ve variller, su depoları, elektrik panoları, elektrik motor ve jeneratörleri, trafo silisli sacları ve gövdeleri, her çeşit metal ve sac malzeme.”

Argun, kumlama boyanın; kaygan zeminlerin kaymaz hale getirilmesi, tarihi eserlerde emek ve zaman tasarrufu ve orijinal eserin korunması, endüstriyel tesislerde her çeşit yüzey ve zeminin temizliği ve uygun şekilde kaplanması, sanayi ve endüstri alanlarındaki bozuk yüzeylerin standartlara uygun hale getirilmesi gibi işlevleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Özkan Argun, en büyük referanslarının Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğunu dile getirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.