Makinacılar MTG’YE veda ettiler

Makina Magazin - - ÖN SAYFA -

MAİB’IN 17. Genel Kurulu’nun ardından, Mtg’nin kurulduğu 2007 yılından bu yana görev üstlenen ve emeği geçen; Yönetim Kurulu üyeleri, sektörel dernekler, çözüm ortakları ve profesyonel kadrolara hatıra plaketi verildi.

Makina İhracatçıları Birliği (MAİB), 2016 yılına ait faaliyetlerini ve 2017 çalışma programını ele aldığı 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Kurulda, şubat ayında yayınlanan kanunla kapatılmasına karar verilen Makina Tanıtım Grubu’na (MTG) emeği geçenlere hatıra plaketi takdim edildi.

Dalgakıran: “Önemli çalışmalara imza attı”

Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, Türk makina sektörünün bilinirliğini artırmak ve sektörün sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Mtg’nin 10 yıl boyunca önemli çalışmalara imza attığını belirtti. Sektörün dinlenmesi, öneminin fark edilmesi ve teknoloji üretebilmesi için yola çıktıklarına dikkat çeken Dalgakıran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim için önemli üç konu vardı. Birincisi, makina sektörünü; iş dünyasına, bürokrasiye ve her kesime anlatmak. Bu stratejimizi ‘Tıkır Tıkır’ kampanyamızla lanse ettik. İkincisi, birlikte hareket eden bir sektör haline gelebilmekti. Bunu da süreç içinde başardık. Federasyonumuzla beraber; kendi içinde konuşabilen, tartışabilen, çözüm üretip kararlar çıkarabilen ve bunları gerekli mercilere iletip takibini yapabilen bir duruma geldik. Sonuncu arzumuz ise kurumsallaşmaydı. Sektör olarak, sistematik bir duruma gelebilmek için MAİB Başkanlığı'mın son bir yılında da bu çalışmamızı tamamlamayı umuyoruz.”

“İş yapma kültürümüzü değiştirmeliyiz”

Türkiye ekonomisinin en büyük sıkıntısının, orta-düşük/düşük teknolojik sanayi üretimi olduğuna vurgu yapan Dalgakıran, “Sektör olarak hedefimiz; iş yapma kültürümüzü değiştirip teknolojiye yönelerek, gelişmiş ülkeler ile Türkiye arasındaki makası kapatmak ve refâh seviyesi yüksek bir ülke haline gelmek” diye konuştu.

Şubat ayında alınan kararla kapatılan tanıtım grupları arasında yer alan Mtg’nin, sektörüne önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Adnan Dalgakıran, şöyle devam etti: “Sektörüne böylesine fayda sağlayan derneklerin, grupların yaşaması gerektiğini söylemek bizleri çok üzüyor. Yaşamasını değil, ne kadar güçlü olduğunu konuşmalıyız, bunun için çalışmalıyız.”

Hatıra plaketi verildi

Genel Kurulun ardından, Makina Tanıtım Grubu’nun kurulduğu 2007 yılından bu yana görev üstlenen ve emeği geçen; Yönetim Kurulu üyeleri, sektörel dernekler, çözüm ortakları ve profesyonel kadroya hatıra plaketi verildi. MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran ve Yönetim Kurulu üyelerine plaketlerini, sektörün duayen isimlerinden biri olan Hasan Büyükdede takdim etti. Törende, Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu üyeleri de, plaket verilen kuruluşlar arasında yer aldı.

(Soldan sağa): Hasan Büyükdede ve Adnan Dalgakıran.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.