EMO Hannover 2017 için geri sayım başladı

Makina Magazin - - ÖN SAYFA -

Metal işleme sektörünün Avrupa’daki en büyük etkinliği konumunda olan EMO Fuarı, bu yıl 18-23 Eylül tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak. 2017’deki etkinlik için Türkiye’den 41 firma da rezervasyon yaptırdı.

Metal işleme sektörünün Avrupa’daki en büyüğü olan, dünyanın önde gelen fuarları arasında yer alan ve tüm dünyadaki metal işleme teknolojileri ile ilgili tarafların yakından takip ettiği EMO, 18-23 Eylül 2017 tarihleri arasında Hannover’de gerçekleştirilecek. Birbirini takip eden her iki yılda bir Hannover’de düzenlenen etkinlik, altı yılda bir İtalya’da Milano’da sahne alıyor. 2015 yılında Miano’da düzenlenen EMO, 2017 ve 2019’da Hannover’de gerçekleştirilmesini takiben, 2021 yılında tekrar Milano’da olacak.

EMO Hannover; VDW (Alman Takım Tezgahları Üreticileri Derneği, Frankfurt am Main) tarafından, CECIMO (Avrupa Takım Tezgahları Üreticileri Birliği-avrupalı ülkelerin takım tezgahı ve makina üreticileri birliklerinin oluşturduğu federasyon) adına organize ediliyor. Deutsche Messe AG de, etkinliğin partneri olarak, fuarın organizasyonuna destek veriyor ve dünyanın önemli merkezlerindeki kuruluş, iştirâk ve temsilcilikleriyle etkinliğin tanıtımını yapıyor.

Schäfer: “Bin 950 firma rezervasyon yaptı”

EMO Hannover 2017’nin tanıtımı için İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan EMO organizatörü VDW Genel Müdürü Dr. Wilfried Schäfer, “Dünyanın dört bir yanından gelen üretim teknolojileri imalatçıları, ‘Akıllı Üretim İçin Entegre Sistemler’ sloganıyla; üretim operasyonlarının dijitalleştirilmesi ve ağ üzerinden bağlanmasıyla müşterilere en üst düzeyde fayda sağlayacak çözümlerini sergileyecekler. Bu yeni çözümlerle, takım tezgahı tedarikçilerinin rekabet gücünü artırma amacına hizmet edecekler” diye konuştu.

EMO Hannover’in, metal işleme sektöründeki uluslararası uzmanların etkin buluşma noktası konumunda olduğunu belirten Schäfer, 2013 yılında 110’dan fazla farklı ülkeden 143 bin ticari ziyaretçinin, Hannover’deki EMO’YA katıldığına işaret etti. 2017’de gerçekleştirilecek fuar ile ilgili bilgileri paylaşan Schäfer, şunları aktardı: “Şu ana kadar 42 farklı ülkeden yaklaşık bin 950 firma, yaklaşık 160 bin metrekarelik net sergi alanı için rezervasyon gerçekleştirdi. Türkiye’den de 41 firmanın etkinliğe katılımı kesinleşti.”

“EMO’DA yer almak çok önemli”

Türk imalatçılarının, kendilerini küresel pazarda yetkin tedarikçiler olarak konumlandırmak ve ihracatlarını artırmak için EMO Hannover 2017’de yer almalarının önemli olduğunu belirten Schäfer, Türk imalatçılarla EMO ilişkisine dönük önemli açıklamalar yaptı. Alman makina üreticilerinin Türkiye ile güçlü bağlara sahip olduğuna dikkat çeken Schäfer, “Otomotiv ve ilgili tedarik sanayiinde, makina ve elektronik endüstrisinde gelişmiş uygulamalara yönelik özel çözümler konusunda iyi bir itibara sahibiz. Ancak bundan öte biz, özellikle Türkiye’deki çok sayıda küçük ve orta ölçekli takım tezgahı kullanıcısına EMO Hannover’deki metal işleme dünyasının başka neler sunabileceğini göstermek istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki üretim teknolojisi imalatçılarının da küresel pazarlara daha güçlü şekilde odaklanması gerektiğini ifade eden Schäfer, şöyle konuştu: “Türkiye 567 milyon Euro değerindeki hacmi ile 2017’de dünyanın en büyük takım tezgahı üreticileri arasında 15. sırada yer alıyor. Üretim çıktısının yüzde 70’ini ihraç ediyor ve dünyanın en büyük ihracatçıları arasında 16. sırada.”

“Üretim teknolojisinin inovasyon vitrini”

EMO Hannover’in üretim teknolojisinin inovasyon vitrini olarak kabul edildiğini söyleyen Wilfried Schäfer, çoğu kez üreticilerin yeni ürünlerini uluslararası bir fuarda görücüye çıkarmak için lansman tarihlerini EMO’YA denk getirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Schäfer, “Bu sebeple; esnek imalat konseptleri, yüksek hızlı işleme, doğrusal tahrik sistemlerinin kullanımı gibi pek çok trend, çığır açan ilerleyişlerine Emo’daki üretim ortamında başlamıştır. Bu yıl da, sloganımızda belirttiğimiz gibi, uluslararası üretim teknolojisi dünyasındaki tartışmaların en önemli konusu, dijitalleşme ve ağ kurmadır (networking). Yine de, takım tezgahlarına ve imalat sistemlerine yönelik klasik gereksinimler halen büyük önem taşıyor. Mekanik dayanıklılık, güvenilir bileşenler, güvenilir makina kontrol sistemleri, ayrıca akıllı proses tasarımı ve kontrolü gibi ve benzeri özellikler; kalite, üretkenlik ve düşük maliyetli imalatın temellerini oluşturuyor. Bu yıl EMO Hannover’de bu amaca yönelik çok çeşitli makinalar sergilenecek. Bunlardan bazıları uygun fiyatlı standart makinalar olacak. Bir başka büyük grubu ise, alet ve kalıp imalatı için kullanılan makinalar kapsıyor. Kurumsal yetenekler yelpazesinde yer alan bir diğer kategoride ise, seri üretim çalışmalarındaki ultra yüksek kaliteli gereksinimlere yönelik; üretken, çok amaçlı ve ihtisaslaşmış makinalar yer alacak” diye konuştu.

Gruchow: “Türkiye bizim için önemli bir ülke”

Emo'nun partneri Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow ise, şirketlerin ihtiyaçları olan bütün yenilik ve inovasyonları EMO Hannover Fuarı’nda göreceklerini söyledi. Türkiye makina sektörünün oldukça gelişmiş durumda olduğunu söyleyen Gruchow, Çin’den sonra Türkiye’nin kendileri için en önemli ülke konumunda olduğunu vurguladı. Endüstri 4.0’ın önemine değinen Gruchow, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Endüstri dünyası; dijitalleşme, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik gibi birçok önemli teknolojik gelişmenin etkisi altında önemli bir değişim yaşıyor ve bu yeni süreç Endüstri 4.0 olarak adlandırılan yeni bir döneme işaret ediyor. Dijitalleştirme, tüm sanayileri ve imalat sektörlerini değiştiriyor. Endüstri 4.0 ilk kez Hannover Messe’de yaratıldı. Bu nedenle, Hannover dijitalleştirmede dünyanın önde gelen fuar merkezi konumunda. EMO da, imalatta Endüstri 4.0’ı konumlandırıyor.”

Türker: “EMO, ihracatımıza katkı sağlayacak”

Toplantıda konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri Nail Türker, Türkiye’nin fuarın mimarı CECIMO’NUN üyesi 15 ülke arasında olduğunu ve takım tezgahı imalatında yedinci sırada bulunduğuna işaret etti. Dünyada ise Türkiye’nin 16. ve 17. sıralar arasında yıllara göre yer değiştirdiğini belirten Türker, 20112016 yılları arasında Türkiye’nin takım tezgahı ihracatının yüzde 5,4 arttığını ve 2016’da 442 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Dalgalı bir seyir izleyen Türkiye’nin ihracat rakamlarının 2016 yılında beklentilerin biraz altında kaldığını aktaran Türker, “Buna karşılık, ithalatımız aynı dönem içinde yüzde 6,5 azalarak, 2016 yılında 1,04 milyar dolar seviyesinde oldu. Söz konusu dönemde, ithalat da ihracattaki gibi dalgalı bir seyir izledi” dedi.

Türkiye’nin ihracatının ithalatı karşılama oranının 2016’da yüzde 42,5 olduğunu ifade eden Türker, söz konusu oranın artmasının Türkiye’nin önemli bir hedefi olduğunu vurguladı. Türker, şöyle devam etti: “Bu hedefi gerçekleştirmek konusunda, EMO Hannover Fuarı’nın ihracat çalışmalarına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Etkinliğin bu yılki mottosu ‘Connecting Systems for Intelligent Production’, dünya trendlerini de tam anlamıyla yansıtıyor. ‘Akıllı imalat için sistemlerin birlikte çalışması’ olarak tarif edebileceğimiz bu değişimi ülkemizdeki imalatçılar da yakından takip ediyor ve gereğini yapmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Bu çalışmaların sonuçlarını EMO Hannover 2017 Fuarı’nda göreceğimizi düşünüyorum.’’

İğrek: “Çok önemli bir platform”

EMO Hannover Fuarı’nın katılımcı firmalarından biri olan İğrek Makina’nın Genel Müdürü Orhan İğrek de, etkinlikle ilgili kendi gözlem ve deneyimlerini paylaştıktan sonra, makina ve metal işleme sektöründe Türk şirketlerinin gücünün göz ardı edilemeyeceğini savundu. İğrek, “Bu nedenle, dünyanın dört bir yanından katılımın gerçekleştiği EMO çok önemli bir platform. Türk firmaları, güçlerini tüm dünyaya duyurabilmek için mutlaka etkinlikte yer almalılar” diyerek sözlerini noktaladı.

Dr. Wilfried Schäfer, Türkiye’den 41 firmanın etkinliğe katılımının kesinleştiğini ifade etti.

Dr. Andreas Gruchow, “Şirketler, ihtiyacı olan bütün yenilik ve inovasyonları EMO Hannover Fuarı’nda görecekler” dedi.

Nail Türker, Türkiye’nin fuarın mimarı CECIMO’NUN üyesi 15 ülke arasında olduğuna dikkat çekti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.