FİRMA HABERLERİ

Makina Magazin - - ÖN SAYFA - İkbal FİDAN KAYSERİ

Mazaka Makina, pazar ağını genişletmeyi hedefliyor

Omron, yeni Türkiye ofisini törenle açtı

Scheneider Electric, İsdemir’de seminer düzenledi

SKS, müşterilerine teknoloji ve know-how desteği veriyor

Zeki Kubilay Akyol: “İşletmelerin gönül rahatlığı ile buluta geçişlerini sağlıyoruz” Bosch ve Daimler, sürücüsüz araçlar için birlikte çalışacak

Mitsubishi Electric Türkiye’nin yeni Başkanı Saraçoğlu oldu

Aksa Jeneratör, Afrika’da fuara katıldı

Teknik Alüminyum, İDDMİB tarafından ödüllendirildi

Bursa sanayisi IFS Endüstri Günleri’nde buluştu

Baykon, katıldığı fuarlarda ürünlerini sergiledi

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelenda, İran, Irak ve Azerbaycan başta olmak üzere 22 ülkeye ihracat gerçekleştiren Mazaka Makina, 8 bin metrekarelik bir alanda 40 personeliyle faaliyetlerini sürdürüyor.

5bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 8 bin metrekarelik bir alanda 40 personeliyle faaliyetlerini sürdüren Mazaka Makina, Türkiye genelinde 10 satış bayisi ve 28 servisi ile hizmet veriyor. Firma, 2016’da 60 adet olan makina üretimini bu yıl 75’e çıkarmayı planlıyor. 22 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, Ortadoğu pazarına açılarak, pazar ağını genişletmeyi hedefliyor.

Yurt genelinde 10 satış bayisi ve 28 servis ile hizmet verdiklerini aktaran Mazaka Makina Ar-ge Müdürü Volkan Şimşek, “İş makinaları alanında; üretim, satış, servis ve yedek parça hizmeti veriyoruz. 40 personelimizle yılda 60 makina üretim kapasitesine sahibiz. Bu yıl üretim kapasitemizi artırmayı ve pazar ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Başta lojistik ve taşımacılık olmak üzere; kereste, bims, inşaat ve çiftlikler için teleskopik mobil forklift, GES (güneş enerji santralleri) ve kara yolları için kazık çakma makinası ve yine GES santralleri için güneş paneli yıkama makinası üretimi yaptıklarını anlatan Şimşek, “Ürünlerimizi; İSO 9001:2008, CE, TSE, TSE EN ISO 3834-2 ve TSE EN ISO 12100 kalite sistemine uygun şekilde üretiyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’de ilklere imza atıyoruz”

Ürettikleri makinaların birçoğunun Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu: “Potansiyel müşterilerimizin ‘yabancı kalitelidir’ algısını kırmak için, rakiplerimizden daha iyi kompanentler kullanıyoruz ve esnek tasarımlar yapıyoruz. Bunların yanında, 28 servis noktamızla üretimini yaptığımız makinalara 24 saatte müdahale, 48 saatte arıza çözümü garantisi veriyoruz."

Ar-ge çalışmalarına önem verdiklerine değinen Şimşek, Türkiye’nin milli ve yerli makinalarını üreterek, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak istediklerini anlattı. Oluşturdukları Ar-ge ekibiyle, Türkiye’de daha önce üretilmeyen makinaları tasarladıklarını kaydeden Şimşek, “Katma değeri yüksek ürünleri piyasa sunduk. Ciromuzun yüzde 20’lik kısmını Ar-ge çalışmalarına ayırarak; teleskopik mobil forklift, kazık çakma aracı, zemin etüt ve yer üstü patlatma aracı, kaya delme aracı, güneş paneli temizleme aracı ve mini loader-skip loader gibi ürünleri piyasaya sunduk” dedi.

“Yurt dışı piyasasına hızlı bir giriş yaptık”

Türkiye piyasasında yüzde 50’lik bir pazar payına sahip olduklarını kaydeden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yılın rakamlarına göre 10 milyon TL ciroya ulaştık. Yurt dışı piyasasına hızlı bir giriş yaparak, ihracatımızı artırma yolunda ilerliyoruz. 2016 içinde fabrikamızın kapalı alanını iki katına çıkardık. 2017 yılında kapasitemizi yüzde 25 artırarak, yaklaşık 75 makina üretmeyi hedefliyoruz. Bu sene savunma sanayii ile ilgili çalışmalara başlayıp, yıl içinde ilk uçak bomba yükleme aracının prototipini üretmeyi planlıyoruz.”

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelenda, İran, Irak, Azerbaycan başta olmak üzere 22 ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Şimşek, Ortadoğu’ya açılarak pazarlarını genişletmeyi planladıklarını söyledi. Şimşek, “Orta vadede mevcut ürünlerimizi daha iyi hale getirerek, pazar payımızı ve ihracatımızı artırmak istiyoruz. Uzun vadede ise, savunma sanayiinde etkin rol oynayan bir unsur olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

“Teknolojik ürünler üretiyoruz”

Sektörün sorunlarına da değinen Volkan Şimşek, konu hakkında şunları söyledi: “Makina üretim sektörünün başlıca sorunu, motor ve kompanentlerde tamamen dışa bağımlı olunmasıdır. Devletin sektörümüze yeterli desteği verdiğini söyleyemem. Mazaka Makina olarak, katma değeri yüksek ve teknolojik ürünler üretiyoruz. Devletin de, bizim gibi üreticileri maddi ve manevi desteklemesini bekliyoruz. Türkiye şartları göz önüne alındığında, özel şirketlerin Ar-ge faaliyetlerine büyük yatırımlar yapması çok olası görünmüyor. Bu sebeplerden dolayı devletimizin; Ar-ge faaliyetlerimizi, prototip üretimimizde kullanacağımız makina ve teçhizatları, kalite kontrol ekipmanları gibi olmazsa olmazları desteklemesini bekliyoruz. Ayrıca, önümüze çıkan bürokratik engellerin azaltılması da çok önemli.”

Volkan Şimşek, “Potansiyel müşterilerimizin ‘yabancı kalitelidir’ algısını kırmak için, rakiplerimizden daha iyi kompanentler kullanıyoruz ve esnek tasarımlar yapıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.