GÖZLEM

Makina Magazin - - ÖN SAYFA - Yalçın GÜR

Sandvik Coromant 75. yılını kutluyor

Sandviken'de sade bir imalathanede faaliyetlerine başlayan ve zaman içinde global bir sektör oyuncusu haline gelen Sandvik Coromant, sunduğu ürünlerin yanı sıra, teknoloji üretim ve geliştirme merkezi olarak hizmet sunuyor.

Sandvik Coromant’ın daveti üzerine 28-30 Mart tarihleri arasında, firmanın ileri imalat teknikleri ile ilgili sunumların yapıldığı ve şirketin kuruluşunun 75. yılının kutlandığı İsveç’teki etkinliğe katıldım. Dünyanın çeşitli yerlerinden sanayi ve teknoloji alanında uzman gazetecilerin ve yazarların çağrıldığı etkinlikte, çok önemli teknik bilgilere ulaşma ve uygulama merkezinde uygulamaları görme fırsatı buldum. Ayrıca, firmanın Gimo fabrikasını inceleme gezisine de katıldım. Yönetim Kurulu Başkanı Klas Forsström, Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Björn Roodzant, İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Magnus Ekbäck, Ürün Yönetimi ve Ar-ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Camilla Engbrink, Pazarlama Strateji Bölümü Sorumlusu Mats Söderström, Katmanlı Üretim Operasyon Yöneticisi Mikael Schuisky, Akıllı Makinalar Yöneticisi Vahid Kalhori, Girişim Mimarisi Yöneticisi Nevzat Ertan ve Tornalama Takımları Kıdemli Yöneticisi Margareta Pålsson olmak üzere, tüm üst düzey yöneticilerin sunuşlarını izledim ve kendileriyle birebir konuşmalar yaptım.

Çözüm geliştiren bir firma

Firmanın metal işleme çözümleri konusunda (talaşlı imalat çözümlerimachining solutions) sunduğu veriler, Sandvik Coromant’ın alanındaki gücünün nedenini açıkça gösteriyor. Sandviken'de sade bir imalathane olarak başlayan ve zaman içinde global bir sektör oyuncusu haline gelen firmanın vizyonu ve çalışmalarıyla, önemli üretim gerçekleştirdiği fabrikaları yanında, önemli teknoloji üretim ve geliştirme merkezi olarak çalıştığına tanık oldum. Kuruluş, metal işlemede kullanılan kesici takımları ve kesici takım sistemlerini üretmenin yanı sıra, ünlü takım tezgahı ve işlem merkezleri üreticisi firmalarla birlikte; metal işleme (genel tornalama, frezeleme, delik işleme vb.) ile ilgili sorunların çözümünde, metal işleme teknolojilerinin geliştirilmesinde ve tezgahlarda işlem merkezlerinin etkinliğinin artırılması konularında yoğun çalışmalar yapıyor, know-how tedarikçisi ve çözüm geliştirici konumunda bulunuyor.

Sandvik Coromant 1942 yılında kuruldu

Sunumların bir bölümü firmanın Stockholm’ün kuzeyinde Sandviken’de bulunan tesisinde gerçekleştirildi. Daha sonra Stockholm’e daha yakın olan Gimo’da bulunan diğer bir tesisi gezdik ve öncesinde tesis hakkında bilgi aldık. Kaynaklar, Sandvik Coromant’ın tesisinin bu-

lunduğu Sandviken’in, 1862 yılında kurulan yeni bir İsveç kenti olduğunu yazıyor. Keşfedilen demir madenleriyle beraber önem kazanan kentin, 20. Yüzyıl boyunca sürekli geliştiği, kentin sanayi bakımından gelişmiş bir şehir olmasının yanında, mimari ve kültürel alanda ileri seviyede olduğu belirtiliyor.

Sandvik Coromant 1942 yılında kuruluyor; ancak, şirketin içinde yer aldığı Sandvik Grubu’nun başlangıç tarihi 1862 yılına kadar gidiyor. Bilgilerden hemen tespit edilebileceği gibi, Sandvik’in kuruluşuyla bulunduğu kentin kuruluşu aynı yıl. Zihinlere yerleşmiş olan İsveç çeliğinin bu bölgedeki serüvenini Sandvik’te görüyoruz. Grup; Maden ve Taş Teknolojisi, Malzeme-metal İşleme Çözümleri (Sandvik Machining Solutions) ve Sandvik Malzeme Teknolojisi olmak üzere her biri ayrı şirketler grubu olan üç ayrı gruptan oluşuyor. Endüstriyel metal kesme işlemleri konusunda kesici takımlar ve takım sistemleri, madencilik ve inşaat için ekipmanlar ve takımlar ile servis ve teknik çözümler, geliştirilmiş paslanmaz çelik ve özel alaşımlar ile endüstriyel ısıtma amaçlı ürünler, grubun ürün ve hizmet yelpazesini oluşturuyor.

Deneyimlerinden ders alma geleneğine sahip

Sandvik ve Sandvik Coromant’ın tarihi ile ilgili bilgi veren yetkililer, şunları söyleyerek, çelik ve takımların gelişimini de özetliyorlar: “Sandvik Coromant tarihi boyunca deneyimlerimizden ders alma geleneği süregelmiştir. Bu, Göran Fredrik Göransson 1862 yılında Sandvik'i kurduğundan beri devam etmektedir. O, artan talepleri karşılamak üzere endüstriyel ölçekte çelik üretimi için Bessemer yöntemini kullanmakta başarı sağlayan dünyadaki ilk kişiydi. Göransson, bugünde inandığımız iki temel değeri yerleştirmiştir: Sürekli teknolojik ilerleme ve müşteriler ile yakın temas. Çelik bizim mirasımızdır; ancak, gerçek Sandvik Coromant tarihi 1942’de, Wilhelm Haglund'ın Sandviken-İsveç'te semente karbür takımlar için yeni bir üretim hattı kurma görevini alması ile başlar.”

Firmanın vizyon ve değerlerini ortaya koyan bu değerlendirmenin ardından, “70 yıl sonra takımlarımızın tüm dünyada; uçaklar, akıllı telefonlar ve içecek kutuları gibi çok farklı ürünlerin imalatında kullanılacağını kim bilebilirdi ki?” diyen yetkililer, metal işlemede kullanılan Sandvik kesici takımlarının ve takım sistemlerinin dünyanın ilgili hemen her bir noktasında yer almasından duydukları mutluluk ve onuru dile getiriyorlar. Bu duygu ve düşünceleri firmanın hem Sandviken’deki, hem de Gimo’daki çalışanlardan duymak ve beden dillerinden okumak olanaklı. Gimo’daki tesis ise 1950’de üretime başlıyor.

Teknoloji geliştirmeye odaklanmış bir anlayış

Sandvik Coromant denilince; üretime ve teknoloji geliştirmeye odaklanmış bir yapı hemen öne çıkıyor. Takım üretimini ve ilgili hizmetleri sürekli geliştirme yanında Sandvik Coromant, kendi üretim hatlarını ve süreçlerini sürekli kendisi geliştiren, hatta üretimde kullandığı makinalarını kendi yapan entegre üretim anlayışına sahip. Gimo’da fabrika gezisi sırasında üretim alanında bulunan birçok makina ve sistemin, işçilerin yaşadığı sağlık ve güvenlik sorunlarını gidermek için fabrika çalışanları tarafından geliştirildiğini ve geliştiren kişinin yakını bir bayanın adını makina ya da sisteme verdiğini gördük ve o tezgahların hikâyelerini dinledik. İş ve iş yeri güvenliği konusunda çok etkileyici bir yaklaşımla karşılaştık: Toplantı salonu, uygulama merkezi veya fabrika içinde bir etkinlik başlamadan hemen önce; "Sandvik Coromant’ta güvenlik ilk önceliğimizdir (safety is our top priority)" cümlelerinin ardından, tehlike çıkış kapılarından ulaşılacak kişiye kadar yapılacaklar hakkında bilgi verildi. Firmada değerler ve prensipler sürekli yön verici durumda. Şirketin hemen her yerinde şu konuları ya okuyor, ya da duyuyorsunuz:

Başarı için üç önemli unsur: İnsanlar, sabır ve teknoloji,

Sürekli öne çıkarılan kavram ve etkinlikler: Takımlar, teknoloji, servis ve bilgi,

Odaklanılan konular: Doğru takımlar, yerel servis, planlama, kesme verileri, eğitim,

Çalışma prensibi: Birlikte imalatın geleceğini şekillendiriyoruz,

Ar-ge-teknoloji geliştirme, pazar ve teknoloji içgörüsü ister.

Ar-ge ve yenilikçilik yapının her hücresine sinmiş

Yöneticilerin hepsi şu görüşe içtenlikle inanıyor ve katılıyorlar: “Araştırma ve geliştirme alanında yaptığımız kapsamlı yatırımlar ile benzersiz yenilikler üretiyor ve müşterilerimizle birlikte yeni verimlilik standartları oluşturuyoruz. Bunlar arasında; dünyanın önde gelen otomotiv, havacılık ve enerji endüstrileri bulunmaktadır. Ayrıca, şu noktalar altı çizilerek vur-

Uygulama merkezleri

Yetkililer, uygulama merkezleri ile ilgili olarak şunları söylüyorlar: “Talaşlı imalat sektöründe faaliyet gösteren şirketler her zaman denemeler için uygun hazırlıklara sahip olmayabilirler. Sandvik Coromant müşterileri, endüstrideki uzmanlar tarafından yönetilen endüstriyel laboratuvarlara ulaşabilirler. Firmamız, kesici takım endüstrisinde uygulama merkezleri kuran ilk şirkettir. Bu merkezlerde, yeni süreçler ve çözümler geliştiriyoruz. Böylece, maksimum üretkenliğin minimum maliyet ile birleştiği optimum noktaya ulaşılmasını sağlıyoruz. Merkezler, toplam parça çözümleri sunan yüksek teknolojiye sahip tesislerdir. Özel uzman üretim ekipleri ve CAM programcıları da dâhil olmak üzere, geliştirme ve süreç mühendisleri ile birlikte çalışırsınız. Tezgahlar ve yazılım son teknoloji ürünüdür. Projenizin gizliliği garanti edilir. Üretimde kesinti olmadan şunları gerçekleştirebilirsiniz: Yeni malzeme ve süreç testleri, yeni çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması, birlikte Ar-ge projelerinde çalışma, yeni takım oluşturma (mühendislik çözümleri).”

İlk uygulama merkezlerinin 2007 yılında kurulduğunu anlatan yetkililer, o tarihten bu yana çok sayıda merkezin açıldığını belirtiyorlar ve nasıl çalışıldığını şöyle açıklıyorlar: “Bir fizibilite çalışması sonrasında; optimize edilmiş takım düzeni, uygulama yöntemleri ve işleme stratejileri için bir teklif sunarız. Süreç doğrulama aşamasında, süreci simüle eder ve doğrularız ve eğitim sunarız. Detaylı dokümantasyon sağlarız. Son olarak, tesisinizde anahtar teslim çözümü uygularız (eksiksiz ve kullanıma hazır), ellerimizi birlikte kirleterek gerekli ayarları yapar ve sürecin çalıştığını birlikte izleriz. En baştan itibaren avantajlardan faydalanabilirler.”

İş geliştirme prensipleri

Yetkililer, Sandvik’in iş geliştirme konusunda şu faktörleri dikkate aldığını belirtiyorlar:

Şimdi etkili olan olan ve sürecek dış etkiler,

Düz-yatay büyüme gerçeği, Değişen müşteri gereksinimleri, Artan rekabet,

Dijitalizasyon ve teknoloji gelişimi.

Bu faktörlerin; iç verimlilik, maliyet ve iş dönüşümü ile ilgili talepleri öne çıkardığı belirtiliyor. Yetkililer, ilk üç sanayi devrimi ile ilgili gelişmeleri özetledikten sonra, konuyu temel siber fiziksel sistemleri temel alan 4. Endüstri Devrimi’ne getirdiler. Endüstri 4.0’ın prensiplerini; bağlantılı olmak (connectivity), otomasyon (automation), dijital ikiz (digital twin) ve otonomi (autonomy) olarak tanımlayan yetkililer, dijital dönüşümün gelişimini, internet (www), dijital satış ve pazarlama ve dijital değer yaratma süreçlerindeki birbirini takip eden ve tamamlayan gelişmelere bağlıyorlar. Bugünün ve yarının atölyesini metal işleme öncesinde; tasarım, proses planlama, operasyon planlama ve üretim lojistiği, metal işlem sırasında ise, metal işleme-tornalama (machining) ve metal işleme sonrasında doğrulama-dış lojistik olarak açıkladıkları, kendi tanımlarıyla tipik değer akışını baz alarak karşılaştırdıktan sonra çok önemli bir tespit ve belirlenen hedefe dikkat çekiyorlar: 2015’te yazılım işi takım donanımının üçte biri kadar bir ağırlığa sahipken, bu oran 2025 yılında eşit hale gelecek (donanım ve yazılımın ağırlığı aynı olacak).

İsteklerini büyüme ve daha çok müşteriyi kucaklama olarak ortaya koyan yetkililer, yapılacakları şöyle özetliyorlar:

Metal işleme öncesinde:

Yeni ekipman ve teknoloji yatırımı,

Müşteri taleplerine dayanarak komponent önerileri yapmak,

NC kodları yaratan CAM programları yazmak,

Operasyonun-görevin simulasyonunu yapmak,

Üretim prosesini hazırlamak, Kesme data seçimi, programlama, operasyon/makina listesi. Metal İşleme sırasında:

Üretim geliştirme projelerinin yaşama geçirilmesi, üretim darboğazların giderilmesi,

Var olan parçaların üretim optimizasyonu: Kesme datası, metotlar, yeniden programlama, takımlar,

Bir sonraki parti için iş parçasının hazırlanması,

Kalite problemlerinin, talaş ve oluşan diğer sorunların çözülmesi,

Her bir komponent-parça için daha düşük maliyet ve maliyet kontrolünün iyileştirilmesi.

Dijitalizasyon, Sandvik Coromant için de önemli bir konu

Dijitalizasyon, Sandvik Coromant için de önemli bir konu. Dijitalizasyon çalışmalarında öncelikle israf kaynaklarına bakılarak hareket edilmiş. İsraf kaynakları ile ilgili şu sonuçlar çıkarılmış: Makinada işleme sırasında ve sistemden yararlanma konusunda giriş veri kalitesinin kötü olması durumlarında optimizasyon yapılamadığı tespit edilmiş. Enerji kullanımında da birbirinden bağımsız makinalarda yüzde 50’nin altında bir fayda elde edildiği görülmüş. Ön işlemede de, üretilmiş parçaların şekillendirilmesinde enerjinin sadece 1/3’lük bölümünün kullanıldığı belirlenmiş. Otomasyonun derecesine göre, pratikte algoritmalara uygun şekilde verilerin işlenemediği dikkat çekmiş. Verilerin bir bölümünün kaydedildiği, onların bile sıklıkla analizinin yapılmadığı veya iyileştirme ya da öngörme için kullanılmadığı kaydedilmiş. Bu nedenle, metal işleme sanayiinde dijitalizyona geçiş işletme harcamalarının azaltılmasında önemli bir fırsat/olanak olarak değerlendirilmiş.”

Dijital metal işleme misyonu için şu sorular sorulmuş ve şu yanıtlar verilmiş:

Neden? sorusuna; israfın (malzeme-enerji) azaltılmasıyla sürdürülebilir tedarik zincirine geçişin sağlanabileceği,

Nasıl? sorusuna; değer zincirini dijital çözümlerle bağlayarak, müşterilere teknolojik değişim konusunda yardımcı olunacağı,

Ne? sorusuna ise; tüm girişimlerde-firmalarda metal işleme sanayii içinde proses şeffaflığı yoluyla varlık verimliliği sağlanacağı.

Buradan hareketle, bağlantılı atölye kavramı üzerinde durularak, Coroplus-endüstri 4.0 için bağlantılı çözümler sağlamak amacıyla Sandvik Coromant platformu hazır hale getirilmiş. Coroplus içinde; sensörler, takımlar, bağlantı, bulut ve veri analizi birlikte ele alınıyor.

Tasarım ve planlamada (tasarım-proses planlama-operasyon planlama-lojistik) bağlantılı olmayı sağlamak için Coroplus® Toolguide ve Coroplus® Toollibrary (dijital kılavuz ve kütüphane hizmetleri) hazırlanmış. Bu çerçevede, kesici takım ve kesme veri tavsiyeleri CAD/ CAM ortamına entegre edilmiş ve ISO 13399 üzerine inşa edilen kesici takım kütüphanesi tüm kesici takım sağlayıcılarına açık hale getirilmiş.

Metal işleme sırasında bağlantılı olmak için (kesici takım kurulumukesim halindeki takımlar), kesici takımların kesici uca kadar sensörler vasıtasıyla akıllı hale getirilmesi ve kolay ve uzaktan kontrol edilebilen kesici takım konfigürasyonu olanağı sağlanmış.

Metal işleme prosesinin optimizasyonu için, metal işleme izleme IOT (nesnelerin interneti) sistemiyle, ileri metal işleme analitiği; firma, fabrika, makinalarda-mikro seviyeden makro seviyeye proses aklı ile akışın izlenmesi ve bağlantılı kesici takımlar ve makinaları konuları bir bütünlük içinde değerlendirilmiş. Makina-tezgah seviyesinde izlemede ise şu konular öne çıkarılmış:

Çarpışmaları öngörme ve onlardan sakınma,

Takım tezgahı parçalarının daha uzun ömürlü olması için bakım kontrolü,

Üretilen komponentlerin kalitesinin istikrarı,

Kesici takım seviyesinde izleme, Optimal takım kullanımı,

Her bir parça için maliyetin öngörülmesi,

Tam doğru takım envanteri, Makinadan yüksek düzeyde faydanın sağlanması.

Birikimini katmanlı üretim teknolojisine de aktarmış

Sandvik’in katmanlı üretim birimi de, grubun metal kesme, maden ve taş teknolojisi ve ileri malzeme bilgisi birikimini ekleyerek, keserek iş yapmak için eklemeli iş yapma olanakları “Additive possibilitees for a subtractive business” sloganıyla çalışıyor ve sürekli ürün ve çözüm geliştiriyor.

Sandvik katmanlı imalatla ilgili olarak şunları sunuyor:

Lider malzemeler Ar-ge’si, Katmanlı üretim için metal toz sağlama,

Sıkıştırılmış toz yatak ve yapıştırıcı püskürtme konularında yoğun deneyim,

Katmanlı üretim teknolojisi ve katmanlı sistem,

Metal kesmede dünya liderliği, Sinterleme, HIP (sıcak izostatik presleme) ve diğer işlem sonrası teknolojiler konularında derin knowhow,

Yoğun komponet imalatı know-how.

Metal tozlar, katmanlı imalatla yapılmış kesici takımlar, diğer kesici takımlar ve katmanlı imalat yöntemiyle üretilmiş metallerin işlenmesi ile ilgili stratejiler, müşteri için parçaların üretilmesi, katmanlı imalat makinaları için takip (monitoring) prosesi geliştirme gibi konular, Sandvik Coromant’ın grubun bilgi ve birikimini entegre ederek, çözüm ve hizmet ürettiği konular arasında yer almış.

Tüm dünyada metal işleme sektörüne çözüm ve ürün sunuyor

Yılda tüm müşterileri için 2 bin 500 yeni ürün hazırlayan, sitesinde aylık 550 bin oturum açılan, 23 uygulama merkeziyle hizmet veren, siparişlerinin yüzde 57’sini elektronik ortamda müşterisini görmeden alan; adil, saygılı ve güvenilir olmayı yaşamının kodları olarak gören, iş dünyasında sorumlu ve etik olmaya yüksek bağlılığı taahhüt eden Sandvik Machining Solutions (Sandvik Metal İşleme Çözümleri Bölümüsandvik Coromant’ın da içinde yer aldığı) 18 bin 43 çalışanıyla (2016 yılı verisi) dünyanın her noktasında metal işleme sektörüne çözüm ve ürün sunuyor. Merkezi İsveç’in Sandviken şehrinde bulunan Sandvik Machining Solutions; bilgi uçurumu, dijitalizasyon ve sürdürülebilirlik gibi global trendler ile birlikte; daha güçlü ve hafif malzemeler, daha karmaşık tasarımlar, daha yüksek düzeyde kişiye özel çalışma, daha çok iş yapabilen takım tezgahları, artan global rekabet, çoğalmış CAM kurulumları, artan otomasyon, çok daha ileri programlama, daha küçük parti şeklinde çalışma gibi ve benzeri endüstriyel trendleri dikkate alan örnek entegre bir çalışmayı sürekli yapan bir yapı ve yenilikçi entelektüel (akılbilgi) sermaye şirketi olarak örnek oluşturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.