YURT İÇİ FUARLAR

Makina Magazin - - ÖN SAYFA -

Automechanika İstanbul 6-9 Nisan’da düzenlendi

33 ülkeden bin 217 katılımcının yer aldığı Automechanika İstanbul 2017, 6-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. 110'u aşkın ülkeden ziyaretçi ağırlayan etkinlik, 43 bin 874 kişi tarafından ziyaret edildi.

6-9 Nisan 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Automechanika İstanbul, 33 ülkeden bin 217 katılımcı ile birlikte 13 salonda ziyaretçilerini ağırladı. Etkinlikte; parça ve sistemler, onarım ve bakım, yağ, akü, aksesuar, jant ve lastik, el aletleri, oto yıkama ve truck competence konularındaki yenilikler sergilendi. Automechanika İstanbul 2017’de; Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Hong Kong, İran, İtalya, Fas, Pakistan, İspanya, Tayvan, Fransa ve Güney Kore olmak üzere 12 resmi ülke pavilyonu da yer aldı.

110'u aşkın ülkeden ziyaretçi ağırlayan etkinlik, dört gün boyunca 43 bin 874 kişi tarafından ziyaret edildi. Ekonomi Bakanlığı ve Otomotiv İhracatçıları Birliği desteği ile düzenlenen uluslararası satın almacı programı kapsamında; Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Fas, Filistin, Sırbistan, Tunus ve Yunanistan’dan alıcılar fuarı ziyaret ettiler. Yurt dışının yanı sıra, sanayi ve ticaret odaları ve meslek odalarının iş birliğiyle, Türkiye'nin dört bir yanından 100'ün üzerinde Anadolu delegasyonu da etkinliği ziyaret etti.

Kühnel: “Önemli fırsatlar sundu”

Sahip olduğu uluslararası kapasitesi ile Automechanika İstanbul’un, yeni pazarlara giriş yapmak isteyen firmalar için önemli fırsatlar sunduğunu kaydeden Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Katılımcılarımızın yerli ve yabancı ziyaretçilerden duydukları yüksek memnuniyete tanık olmak bizleri çok mutlu etti. Ziyaretçi yoğunluğu açısından son yılların en ilgi çekici etkinliği yaşandı” dedi.

Yardım: “Önemli bir buluşma noktası”

Messe Frankfurt Genel Müdürü Tayfun Yardım ise, etkinlik hakkında şunları söyledi: “Böylesine profesyonel ve uluslararası bir fuarı organize etmekten gurur duyuyoruz. Automechanika İstanbul, yeni ithalat ve ihracat fırsatları ve iş büyütme için önemli bir buluşma noktası olarak hizmet ediyor. Ancak yalnızca bir ticaret fuarı değil, aynı zamanda Automechanika Academy bünyesinde düzenlenen semimer, atölyeler ve etkinliklerle birlikte önemli bir bilgi paylaşım platformu. Amacımız; fuarın ve akademinin içeriğini her yıl daha da geliştirerek, Automechanika İstanbul'un sektöre katkısını sürekli artırmak."

“Sektörün geleceğine odaklandı”

TAYSAD, OSS, AKÜDER ve TOBFED'IN desteği ile gerçekleştirilen Automechanila Academy’nin, çeşitli seminer, atölye ve etkinliklerle sektörün geleceğine odaklandığını kaydeden yetkililer, “OSS tarafından ‘2030 Yılına Kadar Otomotiv Satış

Sonrası Trendler’, TAYSAD tarafından ‘Otomotiv Sektöründe 20.000 Kariyer Adımı’, AKÜDER tarafından ‘Geleceğin Akü Teknolojileri’, TOBFED tarafından ‘Türkiye'de Araç Bakım Sektörü ve Gelecek Vizyonu’ konulu seminerler düzenlendi. Ayrıca, 12. ve 14. salonlarda gerçekleştirilen atölyelerde; lastik tamiri, temel kaporta eğitimi, boya koruma, seramik kaplama, çizik giderme gibi çeşitli konular ele alındı ve dış alanda TOBFED tarafından araç yıkama eğitimi düzenlendi” diye konuştular.

“E-mobility ve Geleceğin Teknolojileri” özel sergi ve forum alanının bu yıl ilk kez düzenlendiğinin altını çizen yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “7. salonda organize edilen bu alanda, otomotiv ana sanayii tedarikçi ve yeni girişimcileri; alternatif sürüş sistemleri, otonom sürüş, geleceğin filo yönetimi, akıllı şarj istasyonları, data yönetimi, alternatif yakıt teknolojileri konusundaki çalışmalarını sergilediler. Etkinlikte; uzaktan bakım, telediagnostik, pil ve akü alanındaki heyecan verici teknolojik gelişmeler tartışıldı.”

“Birbirinden renkli etkinlikler düzenlendi”

Önemli seminer ve atölyelerin yanı sıra, birbirinden renkli etkinliklerin de fuar ziyaretçileri ile buluştuğunu kaydeden yetkililer, “İsmail Erzurumluoğlu tarafından üretilen ticari araç maketlerinin yanı sıra; resim ve ilüstrasyon sanatçısı Osman Arık’ın gerçekleştirdiği canlı performans otomobil çizimleri, fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Formula 1 simülatörü, 360 derece hareket eden uçak simülatörü ve Ralli simülatörü de, ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmelerini sağladı” diye konuştular.

Türk otomotiv ve yan sanayisinin gücünü dünyaya göstermek amacı ile Volkan Işık tarafından tasarlanan Türkiye’nin tek özgün yerli yarış otomobili Volkicar ve Volkicar simülatörünün de fuarda yerini aldığını anlatan yetkililer, şöyle konuştular: “Bununla birlikte, Türkiye’nin önde gelen atölyelerinden ES Garaj’ın fuar boyunca gerçekleştirdiği canlı performansa tanıklık edildi. Dört gün boyunca katılımcı firmaların ve Es Garaj’ın kendi üretimi parçalar kullanılarak, 1987 model M3 spor otomobil restore edildi. Türkiye’nin en büyük otomobil kiralama firması olan Intercity, Porsche GT3 ve Caterham yarış otomobilleriyle birlikte fuarda yerini aldı. Türkiye’nin ralli tarihine ışık tutan Retro Ralli Sergisi de, Automechanika Istanbul 2017’de yerini aldı ve yoğun ilgi gördü. Otomobil tarihine tanıklık etmiş ve artık sokaklarda nadir görebildiğimiz otomobiller, Klasik Otomobil Kulubü’nün katkılarıyla Automechanika İstanbul’da sergilendi. Motor sporuna ilgi duyanlar ise, TOSFED standında nasıl lisans alınabileceğinden eğitim ve seminerlere kadar çeşitli konularda bilgi alma fırsatı elde ettiler."

Yetkililer son olarak, bir sonraki fuarın 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenleneceğini de sözlerine eklediler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.