Eximbank destekleri İstanbul’da masaya yatırıldı

Makina Magazin - - HABERLER -

Eximbank desteklerinin ele alındığı Makina İhracatına Yönelik Türk Eximbank Destekleri Toplantısı, Adnan Dalgakıran ve Adnan Yıldırım'ın katılımıyla İstanbul’da düzenlendi.

Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Eximbank ortaklığıyla düzenlenen Makina İhracatına Yönelik Türk Eximbank Destekleri Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Makina ihracatını teşvik etmek üzere yürürlüğe konulan Eximbank desteklerinin ele alındığı ihracatçıları bilgilendirme toplantısı, MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran ve Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ın katılımıyla düzenlendi.

Eximbank destekleri, referans ticari faiz oranları (CIRR) ve sigorta konularının ele alındığı etkinlikte, makina ihracatçılarına özel olarak yürürlüğe konulan uygulamalar tanıtıldı. Katılımcı firmaların ihracat süreçlerindeki deneyimlerini paylaştığı toplantıda firmalara, tahsilatta sorun yaşamaları durumunda izlemeleri gereken yollar konusunda bilgi verildi.

Dalgakıran: “Eximbank’ın önemli katkıları var”

Konuşmasında Eximbank'ın ihracatçı firmalara verdiği kesintisiz desteğe dikkat çeken MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, şunları söyledi: “İhracatçıların yatırım malı niteliğindeki ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha etkin rekabet edilebilmesinde Eximbank uygulamalarının önemli payı var. Birliğimize üye firmaların, tüm kamu kurumlarına örnek olması gereken bu uygulamalardan haberdar olmasını ve yararlanmasını istiyoruz.”

Yıldırım: “Stratejik sektörlerden biri”

Makina sektörünün Türkiye'nin ihracatında stratejik sektörlerin başında geldiğine dikkat çeken Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, yürüttükleri faaliyetlerle 8 bin makina ihracatçısına ulaşmak istediklerini belirtti. Sektörün Türkiye sanayiindeki ayrıcalıklı rolüne dikkat çeken Yıldırım, “Ülkemizin toplam ihracatı içinde makina sektörünün payının İtalya ve Japonya'daki gibi yüzde 20 seviyelerine yükselmesi için çalışmalıyız. 96 ülkede uyguladığımız CIRR desteğinin yurt dışındaki alıcıların makina sektörüne ilgisini daha da artıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

İhracat Kredi Sigortası Tazmin Desteği ile ihracatçıların tüm risklerini sıfırladıklarının altını çizen Yıldırım, “Bu uygulamalarımızın makina ihracatına büyük katkı sağlayacağından eminiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Adnan Dalgakıran (sağda), toplantı sonunda makina ihracatçılarına yönelik desteklerinden ötürü Adnan Yıldırım'a plaket takdim etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.