Kaspersky Lab’ın raporundaki diğer bulgular şöyle:

Makina Magazin - - HABERLER -

Kaspersky Lab’in 2016’da tespit ettiği saldırıların dörtte biri endüstriyel hedeflere yönelik oldu.

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde 2 bin farklı zararlı yazılım ailesine ait 20 bin civarında farklı zararlı yazılım örneği ortaya çıkarıldı.

2016’da Kaspersky Lab tarafından 75 güvenlik açığı tespit edildi. Bunlardan 58 tanesi maksimum kritik tehdit olarak işaretlendi.

Endüstriyel bilgisayarlarına en fazla saldırılan ilk üç ülke şöyle: Vietnam (yüzde 66’dan fazla), Cezayir (yüzde 65’ten fazla) ve Fas (yüzde 60). Endüstriyel kontrol sitemlerini muhtemel siber saldırılardan korumak için Kaspersky Lab güvenlik uzmanlarının önerileri ise şöyle: Muhtemel güvenlik açıklarını tespit edip, ortadan kaldırmak için bir güvenlik değerlendirmesi yapın. Harici istihbarat talebinde bulunun. Saygın tedarikçilerden istihbarat almak, şirketlere gelecek saldırıları öngörmek konusunda yardımcı olur. Çalışanlarınızı eğitin.

Hem içeriden, hem de dışarıdan koruma sağlayın. Düzgün bir güvenlik stratejisi, bir saldırının kritik önem taşıyan objelere erişemeden engellenmesi için saldırı tespiti ve müdahalesine kayda değer miktarda kaynak ayırmalıdır.

Korumada gelişmiş metotları değerlendirin. Scada sistemlerinde bir “Default Deny” senaryosu izlenmesi (özellikle izin verilmiş olanlar hariç, her yazılımın doğrudan reddedilmesi), kontrol elemanlarının bütünsellik açısından düzenli olarak kontrol edilmesi ve şirketin genel güvenliğini artırmak amacıyla ağın özel bir şekilde gözlemlenmesi gibi önlemler, bazı savunmasız düğümler yamalanamasa veya kaldırılamasa da, başarılı bir saldırı ihtimalini düşürecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.