Çelik sektörü, 2017’nin ilk çeyreğini 5,2 milyon tonluk ihracatla kapattı

Makina Magazin - - HABERLER -

Çelik ihracatında devam eden yükseliş trendi, 2017’nin ilk çeyreğinde zirveye çıktı. Sektörün ihracatı, 2017’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 21,7’lik artışla 5,2 milyon tona yükseldi.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından açıklanan 2017 yılı ocak-mart dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 artarak, 5,2 milyon tona ulaştı. Sektörün değer bazındaki ihracatı da, yüzde 41,6’lık artışla 3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, Türkiye’nin 2017 yılının ilk çeyreğindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 5,4 milyon ton, değer bazında ise 3,5 milyar dolar oldu.

Avrupa Birliği liderliğini sürdürdü

2017’nin ocak-mart dönemi rakamlarına göre; Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 101’lik artışla 1,5 milyon tona ulaştı ve bölgeler arasındaki liderliğini sürdürdü. Avrupa Birliği’ni; 1,2 milyon tonla Ortadoğu, 664 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 471 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Çelik sektörünün yılın ilk çeyreğinde miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; Singapur, İspanya, İtalya, Hong Kong ve Yemen olarak sıralandı.

İlk çeyrekte en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması ise; 1,9 milyon ton ile inşaat çeliği, 703 bin tonla yassı sıcak, 474 bin tonla dikişli boru, 451 bin ton ile filmaşin ve 397 bin tonla profil şeklinde oldu.

2017 mart ayı ihracatı da, 2016 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 39,3’lük artışla 2 milyon tona, değerde yüzde 60,9’luk artışla 1,2 milyar dolara yükseldi.

Ekinci: “Çelik ihraç fiyatımız arttı”

2017 yılı ilk çeyrek ihracat verilerini değerlendiren ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, çelik ihracatının miktar ve değer bazındaki yükselişini yılın ilk çeyreğinde de sürdürdüğünü aktadı. Ekinci, şöyle konuştu: “Söz konusu dönemde ihracatımız miktarda 5,2 milyon tona, değerde ise 3 milyar dolara yükseldi. 2017 mart ayı ihracatımız da, geçen yılın aynı ayına kıyasla miktarda yüzde 39,3’lük artışla 2 milyon ton, değerde yüzde 60,9’luk artışla 1,2 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz ay özellikle değer bazında yaşanan önemli orandaki yükseliş, temel olarak ihraç fiyatlarımızdaki artıştan kaynaklandı. Mart ayında çelik ihraç fiyatımız 78 dolar arttı. Bu artışın ana sebeplerine baktığımızda ilk sırada, Çinli çelik üreticilerinin emtia fiyatlarına bağlı olarak artan maliyetlerinin global çelik ihraç fiyatlarını arttırmasını görüyoruz. Ayrıca, Türk çelik sektöründe girdi mahiyetinde kullanılan emtia fiyatlarında yaşanan artış da, çelik ihraç fiyatlarımızın yükselmesini sağladı.”

Singapur'a ihracatta dikkat çekici bir artış yaşandığına da değinen Ekinci, “Aynı şekilde, Endonezya’ya ihracatımız da önemli miktarda arttı. Bu durum, ihracatçılarımızın Uzakdoğu çelik piyasasında pazar payı almaya başladıklarının göstergesidir. Uzakdoğu pazarlarının yanı sıra; İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, Belçika ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde yaşadığımız artışlar da, ihracatımıza ivme kazandırmaya devam ediyor” diye konuştu.

Namık Ekinci, “Geçtiğimiz ay özellikle değer bazında yaşanan önemli orandaki yükseliş, temel olarak ihraç fiyatlarımızdaki artıştan kaynaklandı” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.