“Sürücüsüz araç teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanıyor”

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı:

Makina Magazin - - HABERLER -

6-9 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenen Automechanika İstanbul kapsamında düzenlenen E-mobility seminerinde konuşmacı olarak yer alan Süheyl Baybalı, sürücüsüz araç teknolojisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

E-Mobility seminerindeki konuşmasında Connected and Automated Driving Konferansı’ndaki gözlemlerini aktaran Baybalı, etkinliğin Avrupa’da sürücüsüz araç konusunda son dönemde yapılan en önemli toplantı olduğunu söyledi. Baybalı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünyadaki otomotiv gündemi; sürücüsüz araçların elde ettiği datanın sahiplenilmesi, birbirleriyle ve çevreyle ilgili elde ettiği datanın paylaşımı, obje tanımanın ötesinde birbirinden farklı çevresel görüntüyü tanıyabilmesi, elde ettiği datayı işlemesi ve geri çağırması süreci ekseninde şekilleniyor.”

“Amerika ve Avrupa rekabet halinde”

Konunun anahtar kavramının sürücüsüz araçların elde ettikleri büyük data olduğuna vurgu yapan Baybalı, Amerika ve Avrupa’nın en büyük dataya sahip olma konusunda rekabet içerisinde olduklarını ifade etti. Baybalı, “Tabii Amerika coğrafi olarak avantajlı olan tarafta yer alıyor. Çünkü, sürücüsüz araç denemeleri için daha engelsiz ve daha büyük bir coğrafyayı kapsıyor. Bu nedenle, Avrupa ülkeleri bir araya gelerek kendilerine ait datayı genişletmeyi amaçlıyorlar. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde AB ülkeleri ve İsveç ile Norveç’in içinde olduğu 29 ülke bir araya gelerek koridor anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma kapsamında, araçlar ülkeler arası geçiş yaparken haberleşme sorunu yaşamayacak. Dolayısıyla, Avrupa ülkeleri araçlardan topladıkları data ile Amerika ile rekabet edebilir duruma gelecekler.”

“Biz de sisteme entegre olmak zorundayız”

Avrupa ülkelerinin sürücüsüz araç testleri ile ilgili sonuçları açıkladığını kaydeden Süheyl Baybalı, şöyle devam etti: “Örneğin; İsveç -30 derecede sürücüsüz araç testlerini yaptı. İspanya, bu konuyla ilgili hukuksal alt yapısını güncelledi. Avusturya, taşımacılık alanında bir otoyol ve şehir içi platform hazırlayarak, sürücüsüz araç alt yapı ve testlerini tamamladı. Bütün bu çalışmalara milyarlarca Euro yatırmalarının sebebi sisteme entegre olabilmek. Söz konusu teknolojik yatırımların yapılmaması durumunda, veri toplamak imkânsız hale gelecek. Bu yatırımı yapmayan ülkeler kaybeden tarafta yer alacak. Biz de bu sisteme entegre olmak zorundayız. Üniversitelerle konuşarak, tedarik sanayii olarak bu işe müdahale etmemiz şart.”

“İlk aşamada kaos yaşanacak”

Sürücüsüz araçların avantaj ve dezavantajlarına da değinen Baybalı, mevcut durumda sürücüsüz araç teknolojisinin sosyal ve çevresel açıdan avantajlarının konuşulduğunu ifade etti. Baybalı, “Ancak, ilk aşamada bir kaos yaşanacak. Çünkü, eski araçlarla sürücüsüz araçlar aynı yolu kullanacak. Dolayısıyla, hem bir trafik keşmekeşi yaşanacak, hem de eski araçlarla sürücüsüz araçların aynı yolu kullanması, bir takım tehlikeleri ve yasal problemleri de beraberinde getirecek. Şu anda, iş birliği anlaşmasını imzalayan 29 ülke, sigorta sistemleri ile ilgili düzenlemeleri birlikte oluşturmaya çalışıyorlar ve bu süreci 2019’a kadar tamamlamayı planlıyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.

Süheyl Baybalı, “Şu anda, iş birliği anlaşmasını imzalayan 29 ülke, sigorta sistemleri ile ilgili düzenlemeleri birlikte oluşturmaya çalışıyorlar ve bu süreci 2019’a kadar tamamlamayı planlıyorlar” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.