Yıldız Kuluçka Merkezi, ekonomiye katma değer sağlıyor

Makina Magazin - - HABERLER -

Öncü teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan, Yıldız Teknopark içinde 90 firmayla faaliyet gösteren ve 4 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olan Yıldız Kuluçka, önemli başarılara imza atıyor.

İnovatif projelere, fikir aşamasından itibaren destek vererek bu fikirlerin şirketleşmeye doğru yol almasını sağlayan Yıldız Kuluçka Merkezi, çeşitli alanlarda 90 firmanın gerçekleştirdiği başarılı projelerle ülke ekonomisine katma değer sağlıyor. NASA tarafından kullanılan dokunma hissine sahip yapay deri projesinden iğneyle damar aramayı sonlandıran damar görüntüleme spreyine kadar başarılı birçok çalışmaya imza atan merkez, kuluçka süresini tamamlayan firmaların global pazara açılmasına destek oluyor.

“90 firmayla faaliyet gösteriyor”

Yıldız Kuluçka’nın, Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan Yıldız Teknopark içinde 90 firmayla faaliyet gösterdiğini aktaran yetkililer, “4 bin metrekarelik alanıyla ülkemizin en büyük kuluçka merkezi, hayata geçirdiği inovatif projelerle Türkiye’nin teknolojideki gururu oluyor. Ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek olan Arge tabanlı, inovatif ve ticarileşebilme potansiyeli olan projelerin başvuru yaptığı Yıldız Kuluçka’da faaliyet gösteren firmaların yaklaşık yüzde 35’i yazılım, yüzde 65’i medikal, makina imalatı, elektronik, enerji, gıda, sanayi ve kimya gibi sektörlerde çalışmalar gerçekleştiriyor” dediler.

Yıldız Kuluçka’da doğup gelişen farklı projelerin, pek çok alanda teknolojik kolaylık ve yenilik sağladığını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Dokunma hissine sahip yapay deri projesi, TÜBİTAK desteğinin yanı sıra, NASA’NıN da içinde bulunduğu büyük ölçekli yatırım firmalarının ilgisini çekti. Proje, yapay insan uzuvlarında yani protezlerde, insandaki eş nitelik ve nicelikte algılayıcılar uygulanmasına imkân veriyor. Türkiye’de olduğu gibi dünyada da bir ilk olan damar görüntüleme spreyi projesi, iğneyle damar aramayı sonlandırarak, hastaları olası acı ve ağrılardan kurtarıyor. Taşınabilir ölçüm cihazı, güvenilir medikal testlerin mekandan bağımsız bir şekilde yapılmasını mümkün kılıyor. Bir mobil alt yapı projesi olan ve görme engelliler için geliştirilen mobraille sistemiyle; görme engelliler, herhangi bir mobil cihazı refakatçi yardımı olmadan kullanabiliyorlar. Güneş perdesi projesi, ev veya iş yerlerindeki perdelerden güneş enerjisi ile elektrik üretmeyi sağlayarak enerji tasarrufu elde ediyor.”

Güner: “Ücretsiz destekler veriyoruz”

Firmaların işleyiş süreçlerine ilişkin bilgi veren Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mesut Güner, “Girişimcileri eğitim ve mentörlük programıyla hızlandırarak, onlara; fikri haklar, proje ve yatırımcı ilişkileri konusunda ücretsiz destekler veriyoruz. Özellikle, donanım üreten girişimciler için ilk ürünlerini üretebilecekleri prototip atölyesini kullanma olanağı sunuyoruz. Diğer yandan, ürünlerini globale taşımak isteyen girişimciler için Silikon Vadisi’nde bulunan Starcamp Kuluçka Merkezimiz ile en donanımlı kuluçka merkezi olma özelliğine sahibiz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.