Yeni endüstri evresi

Makina Magazin - - ENDÜSTRİ 4.0 - Tolga BİZEL Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü

Almanya’nın “Endüstri 4.0” olarak adlandırdığı kavramı genel olarak “yeni endüstri evresi” olarak da adlandırabiliriz. Bu yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric’in yanıtı ise e-f@ctory konsepti; yani dijital fabrikalar.

Dördüncü Sanayi Devrimi ya da diğer bir deyişle Sanayi 4.0, çok kısaca siber fizik sistemlerini kullanarak, üretim süreçlerinin rehabilite edilmesi ve sanayinin dijitalleşmesi olarak değerlendirilebilir. Almanya’nın “Endüstri 4.0” olarak adlandırdığı bu kavram, dünyanın farklı ülkelerinde başka isimlerle varlık gösteriyor. Örneğin; Abd’deki “Smart Manufacture” inisiyatifi bu oluşumun başka bir açıdan yaklaşımı diyebiliriz. Japonya’da ise, benzer süreç “Inomation 25” olarak adlandırılıyor ve yaklaşık son beş yıldır uygulanan bir yaklaşım. Dolayısıyla bu kavramı genel olarak; “yeni endüstri evresi” olarak da adlandırabiliriz. Bu yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric’in yanıtı ise e-f@ctory konsepti; yani dijital fabrikalar.

Günümüzde artık insan ihtiyaçları çok hızlı bir şekilde kişiselleşiyor ve değişiyor. Bu ihtiyaçları en hızlı şekilde karşılayabilecek üretim bantlarını oluşturmak ise, sanayinin en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla, şirketlerin üretim hatlarının, kendi kendini şekillendiren makinalardan, birbiri ile konuşan ve insanla birlikte çalışan robotlardan oluşan bir sistemle yeni ihtiyaçlara uyum sağlayabilme kabiliyeti, aslında endüstrinin yeni evresini tanımlıyor diyebiliriz. Önümüzdeki dönemde bu yeni evreye uyum sağlayabilecek ülkelerin, hızla değişen kişiselleştirilmiş ihtiyaçları karşılayabilecek bir üretim sektörüne sahip olacakları öngörülüyor.

Üretime geçmeden önce ihtiyaçlar görülebilir

Mitsubishi Electric olarak, Türk sanayisine geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkânı sunan e-f@ctory konseptimiz ile yüksek katma değer sağlıyoruz. e-f@ctory ile fabrika otomasyon alanındaki robotlar dâhil tüm yeni nesil ürünler, birbirleriyle ve insanlarla internette haberleşebiliyor. Böylece, üretim hatlarını kişisel bazlı ihtiyaçlara göre optimize ederek, pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. e-f@ctory konseptimizle başta otomotiv, ambalaj, gıda ve ilaç olmak üzere pek çok farklı endüstrinin üretim aşamasında kullanılan; dijital fabrika ürünlerini, mekanik, elektronik ve yazılım hizmetlerini bir arada sunuyoruz.

Mitsubishi Electric olarak sunduğumuz e-f@ctory konseptiyle; bir fabrikayı yeni endüstri evresindeki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurmak ve kurmadan önce e-f@ctory partner programı üyesi ürünlerle bir sanal fabrika oluşturarak, ortaya çıkacak fabrikayı ve üretimi test etmek mümkün. Bu sayede, işletmeler üretime geçmeden önce sanal fabrikalarını çalıştırarak, ihtiyaçlarını ve verimliliklerini görebilir, yatırımlarını bu çıktılara göre şekillendirebilir. Yönetimden üretim katına kadar tüm fabrika katmanlarını optimize etmek için ileri teknolojileri kullanan ve üretimde çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayan e-f@ctory konsepti, küresel rekabette bir adım önde olmayı sağlıyor.

Robotlar da önemli bir rol oynuyor

Fabrikalarda hızın ve verimliliğin artmasını, süreçlerin anlık olarak izlenebilmesiyle hata paylarının büyük oranda azaltılmasını, üretim maliyetlerinin iyileşmesini ve dolayısıyla iş hacminin büyümesini mümkün kılan e-f@ ctory konseptimiz içinde, robotlar da önemli bir rol oynuyor. Robotlarımız sayesinde, özellikle büyük üretim serileri pratikleşiyor ve üretimde esneklik artıyor. İnsan kolu ya da eline yakın hassasiyete sahip robotlarımız, üretim bandındaki hemen her işi yapabiliyor. Bu robotlar; özellikle rutinleşmiş, zor ve tehlikeli işlerde tercih edilmeleri nedeniyle hem iş güvenliği ve işçi sağlığı, hem de çalışan memnuniyeti açısından fabrikalara büyük bir katma değer sağlıyor.

Üretim maliyetleri içerisinde önemli bir yer tutan enerji de, her sektör için kritik bir kaynak olarak görülüyor. Bu doğrultuda, enerji verimli

tesislerin otomasyonu için iddialı bir çözüm ortağı olarak; enerji tasarrufu sağlanmasına, verimliliğin artırılmasına ve üretim maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olan sistemler sunuyor ve işletmelerin rekabet gücünü artırmalarına destek oluyoruz.

Tüm önemli otomasyon bileşenleri tek bir yapıda birleştiriliyor

Mitsubishi Electric’in üretim alanında sahip olduğu global uzmanlık ve deneyimiyle geliştirilen bir otomasyon stratejisi olan ve e-f@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan iq Otomasyon Platformu ile de, tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiren nadir ürün ailelerinden birini sunuyoruz. Platformun en önemli avantajları; minimum toplam sahip olma maliyeti, fabrika otomasyonu yönetim sistemleri arasında tam ve sorunsuz entegrasyon, maksimum verimlilik ve hızlı iletişim olarak öne çıkıyor. Böylece, otomasyon döngüsünün her aşamasında maliyetler düşüyor ve yatırımdan maksimum geri dönüş alınması sağlanıyor. iq Platform, robot sistemlerinin daha büyük ve kompleks programları kontrol etmesini sağlıyor. Birden fazla robotun toplu yönetimi sağlanabiliyor ve robotlar arası veri transferinin hızlanması ile robotlar daha detaylı ve koordineli kontrol edilebiliyor.

Mitsubishi Electric’in e-f@ctory otomasyon uzmanlığını, Intel’in Malezya üretim üssünde Nesnelerin İnterneti konusunda çözüm üretme uzmanlığı ile birleştiren pilot bir program gerçekleştirdik. Bu program sayesinde, üretimin online bulut üzerinden takip edilmesinin yanında, hata paylarının önceden fark edilmesi ve sorun yaşanmadan müdahale edilmesi mümkün hale geldi. Pilot program; yüksek verimlilik, önleyici bakım faaliyetleri olanağı, düşük hata oranı, düşük maliyet ve kusursuz uyumla sonuçlandı. Tüm bu sonuçlar ise, Intel’in yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı. Söz konusu projede Mitsubishi Electric ile Intel arasındaki bu iş birliği, operasyon performansının iyileştirilebilmesi için yarı iletken üretim hatlarından elde edilen alan verilerinin toplanmasına ve analiz edilmesine olanak tanıdı. Bununla birlikte, daha sürdürülebilir bir toplum için enerji tasarrufu yapılması da sağlanmış oldu. Bir başka örnek olarak ise, Mitsubishi Electric'in kendi üretim merkezi olan Nagoya fabrikasını verebiliriz. Fabrikada e-f@ctory konsepti kullanıma alındıktan sonra; üretim kapasitesinde yaklaşık yüzde 190 artış, üretimde yaklaşık yüzde 180 artış ve sistem içi mimari tutarlarda yaklaşık yüzde 65 düşüş gibi çok etkileyici sonuçlar elde edildi.

Sanayicilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz

Önümüzdeki dönemde de, yeni nesil fabrika otomasyon sistemleri ve birbirleri ile konuşabilen ileri robot teknolojilerinin satış ve satış sonrası konusundaki hizmetlerimizi pazarın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz. Fabrikalara; hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağlayarak, hızla büyüyen Türk sanayisinin çağın gereklerine uygun üretim kabiliyeti kazanması, kalitede en üst seviyeye ulaşması ve küresel ölçekte çok daha kolay rekabet edilebilmesi için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. e-f@ctory konseptimizin kullanımının yaygınlaşması için çalışmaya ve sanayicileri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca, robot teknolojimizin endüstride çok daha yoğun bir şekilde kullanılması yoluyla daha esnek bir üretim sağlamayı ve üretim maliyetlerini düşürerek, insan konforunu artırmayı hedefliyoruz. Gelecekte Türkiye’de otomasyon teknolojilerine yön verecek kişilerin yetiştirilmesini çok önemsiyoruz. Bu kapsamda, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde fabrika otomasyon ve robotik bölümlerine destek veriyoruz. Üniversitelerde “Robot Eğitim Merkezi” kurulmasına katkı sağlamanın yanı sıra, Türkiye genelinde üniversite etkinliklerine katılıyor ve öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz. Genç mühendis adaylarının çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak, iş dünyasında tercih edilebilmelerine destek olmayı amaçlıyor ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Uzman firmalardan destek alınmalı

Yeni endüstri evresinde en önemli konulardan biri, sanayicilere sunulan çözümlerin gerçekten Sanayi 4.0 ile uyumlu olup olmadığına dikkat edilmesidir. Türk iş dünyasının, Sanayi 4.0’ın gerçekten ne olduğu konusunda kapsamlı araştırmalar yaparak, ekibini de bu araştırmalar çerçevesinde eğitmesi önem arz ediyor. Bu noktada; Arge’ye önem veren, ileri teknolojisi ve patentli ürünleri ile öne çıkan, güçlü bir know-how’a sahip, dijital fabrikalar konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapan köklü firmalardan destek almak, bugün ve gelecekte yaşanabilecek sorunların önüne geçmek konusunda avantaj sağlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.