Endüstri 4.0 deneyimi ve Bosch Rexroth

Makina Magazin - - ENDÜSTRİ 4.0 -

Sadece lider bir Endüstri 4.0 kullanıcısı değil, aynı zamanda lider bir tedarikçi olan Bosch Rexroth, Dördüncü Sanayi Devrimi olarak nitelendirilen Endüstri 4.0'ın dönmesini sağlayacak çarkları ve bilgiyi de sunuyor.

WIN fuarlarında çeşitli etkinliklerde dinleme fırsatı bulduğumuz Bosch Rexroth Kontrol Sitemleri İş Geliştirme Sorumlusu Emrah Küçüköz, yükselen trend Endüstri 4.0 ile yoğun olarak ilgileniyor. Konuşmalarında öncelikle otomotivden beyaz eşyaya hemen her alanda üretimi bulunan ve ürün, hizmet ve teknoloji dâhil çok büyük bir yelpazede tedarikçi olan, Endüstri 4.0 ile ilgili tüm konularda çok ileri çalışmalara imza atan Bosch Grubu’nu da işaret eden Küçüköz, “Çok büyük firma olan Bosch Rexroth, çok büyük bir kapasiteye sahip ve Endüstri 4.0 konusunda sanayiye destek veriyor” diye konuşuyor.

“Sağlam bir stratejiyle çalışılmalı”

Öncelikle Endüstri 4.0’ı tek başına mevcut sistemin devamı gibi görmenin doğru olmadığını söyleyen Küçüköz, otomasyonun koordinasyonsuz ve bir ağ yapısı dışında artmasının, Endüstri 4.0 için bir çalışma yapıldığı anlamına gelmeyeceğinin ve hatta çalışmanın hedeften uzaklaştırabileceğinin altını çiziyor. Küçüköz, Endüstri 4.0 için farklı bir anlayışla ve farklı paradigmalarla, sağlam bir stratejiyle önyargısız çalışılması gerektiğini vurguluyor.

Bosch Rexroth yetkililerinin konuşmalarından; Endüstri 4.0’ı günümüzün yeni gerçeği ve bilgi teknolojileri sanal dünyası ile makinaların fiziksel dünyasının internet aracılığıyla bütünleşmesiyle, endüstrinin hızla değişim geçirmesinin bir sonucu olarak gördüklerini anlıyoruz.

“Endüstri 4.0, tüm endüstri alanlarının bilgi teknolojileri sayesinde, sürekli artan entegrasyonunun merkezinde yer alıyor” diyen yetkililer, daha önce hiçbir değişimin, sanayideki oyuncular arasındaki iş birliği, daha hızlı iletişim ve gerçek zamanlı veri alışverişi için bu kadar imkânı beraberinde getirmediği tespitini yapıyorlar. Yetkililer, Endüstri 4.0’ın ileriye dönük yeni bir yolu temsil ettiğine dikkat çekiyorlar.

“Esneklik ve hız büyük önem taşıyor”

Ürünlerdeki kişiselleşme ve miktarlar nedeniyle, esnekliğe ve hıza rekabetçilik adına çok büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Küçüköz, çevremizdeki ülkelerin üretkenlik artışı ve ilgi çekecek ürünler için yatırım yaptığına da gönderme yaparak, Türkiye’nin mutlaka konuyu en iyi şekilde ele alması gerektiğini söylüyor. Henüz daha başlangıçta olmanın büyük bir avantajı olduğunu vurgulayan Küçüköz, olumlu noktalara dikkat çekiyor: “Hazırlanan raporlarla (TÜSİAD vb.) Türkiye konuyla ilgilendiğini gösterdi. Çalışmaların devlet politikalarıyla destekleneceği belirtiliyor. Eğitimde; otomasyon, tasarım ve bilişim teknolojileri uzmanları yetiştirmekten, bankaların finans yaratmasına kadar geniş bir yelpazede yapılması gerekenler var. Endüstri 4.0 yolunda tek vücut gibi hareket etmeye hazır olunduğu ve çalışmaların başladığı görülüyor.”

Değer katan ürünler üretmek için vasıflı insanlara gereksinim olduğunu dile getiren Küçüköz, vasıf istemeyen işlerin otomasyona bırakılacağını aktarıyor. İşleri koordine edecek vasıflı insanlara gereksinim olduğunu söyleyen Küçüköz, insan kaynağı konusundaki farklılaşmaya da dikkat çekiyor.

“Endüstri 4.0 trenine uzaklaşmadan binmeliyiz”

Bosch Rexroth Genel Müdürü ve AKDER Yönetim Kurulu Üyesi Servet Akkaynak ise, WIN Fuarı ile ilgili basın toplantısında, firması ile ilgili konulara girmeden, Endüstri 4.0 ile ilgili makina sektörü açısından önemli açıklamalar yaptı: “Türkiye önemli bir makina imalatçısı. Makina sanayiinde çok ciddi ihracatımız var. Ama kendi ihtiyacımız olan makinaları ithal edip kullanıyoruz. Çünkü, bizim ürettiğimiz makinalar, metal maliyeti yüksek, teknolojik katmanı düşük makinalar. Bizler teknolojisi yüksek Batı ürünlerini kullanmayı tercih ediyoruz. Endüstri 4.0 konsepti altında sunulan imkânlardan yeterince yararlanmayı bilmiyoruz. Herşeyden önce onları daha verimli kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Kendi ürettiğimiz makinaları da buna daha çabuk adapte edip, teknolojik katma değeri yüksek ürünler üretip, dünyaya ihraç etmemiz gerekiyor. Türkiye olarak gerek Avrupa ülkesinde, gerekse Ortadoğu’da çok güçlü bir konuma sahibiz. Bunu sürdürebilmek, geliştirebilmek ve güçlendirebilmek için de, bu trene uzaklaşmadan binerek bu yolculuğa çıkmamız gerekiyor."

Yetkililer, Bosch Rexroth’un sadece lider bir Endüstri 4.0 kullanıcısı değil, aynı zamanda lider bir tedarikçi olduğuna dikkat çekerek, firmanın Endüstri 4.0'ın dönmesini sağlayacak çarkları ve bilgiyi sunduğunu belirtiyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.