Esnek taşıma

Makina Magazin - - ÜRÜN - Festo

Bugün aynı tip binlerce şişe parfümün doldurulup ambalajlanması söz konusuyken; yarın, çeşitli miktarlarda farklı ürünler, aynı makinada önemli bir donanım değişikliği yapmaksızın doldurulup ambalajlanacak. Sistemin nasıl çalıştığı, Festo ile Siemens'in bir ortak projesi olan ve makina imalatçısı Optima'nın ürettiği bir dolum ve ambalajlama makinasında uygulanan Çoklu Taşıyıcı Sistemi MCS® ile gösterildi.

Aynı ürünün bir üretim hattında hergün büyük miktarlarda üretildiği günler çok gerilerde kaldı. Artan ürün ve ambalaj çeşitleri, giderek kısalan ürün kullanım ömrü ile aynı zamanda özel ambalaj ve ürünlere yönelik trend, dolum ve ambalajlama makinası üreticileri ile kullanıcılar için çok büyük güçlükler yaratıyor. Çoklu Taşıyıcı Sistemi, şimdi onlara daha fazla esneklik ve daha yüksek rekabet yeteneği sağlayan bir çözüm sunuyor.

Endüstri 4.0 yolunda

Sistem, daha şimdiden Endüstri 4.0 ile ilgili opsiyonlar içeriyor. Bu opsiyonlar, tek tip parti boyutlarına kadar maliyet etkin üretim için esnek elektromekanik tasarımı ve aynı zamanda, iş parçası taşıyıcıların ve sürücülerin merkezden dağıtılmış sensör ve akıllı sistemlerini içeriyor. Gelecekteki sistem optimizasyonu ve boyutlandırma için sanal bir simülasyon fonksiyonu bile hazır. Artık program verisi simülasyondan üretilebiliyor.

Maksimum esneklik

Sistem içerisinde, şişeler, konserve kutuları veya kapaklı şişeler gibi doldurulması gereken kaplar, çok sayıda ürün şeklini kabul eden ve bireysel olarak çalıştırılan taşıyıcılar üzerinde birer birer hareket eder. Kendinden tahrikli taşıyıcılar, lineer motorlar ile kontrol edilir. Sıkışmalardan kaçınmak için, bireysel olarak veya gruplar halinde küme davranışı kurallarına göre ve işlemle eş zamanlı olarak hareket ederler. Taşıyıcılar, serbestçe ve sorunsuz bir şekilde Çoklu Taşıyıcı Sistemi'ne girip çıkabilir. Mevcut bir tesis lojistiği sistemine bağlantı daha basit olamazdı. Taşıyıcılar, birbirlerinden bağımsız olarak; hızlandırılabilir, yavaşlatılabilir ve serbestçe konumlandırılabilir. Entegre RFID yongaları sayesinde, makinanın son ürünü imal etmek için ihtiyaç duyduğu tüm bilgiyi taşır. Sonuç olarak; mekanik açıdan konuşmak gerekirse, tek-ünite üretimleri böylece mümkün hale gelir.

Tek düğmeyle format ayarı

Optima ambalaj makinası üç modül içerir: Doldurma, kapatma ve lazerle işleme. Modüler makina tasarımı esnek taşıma gerektirir: Makina, taşıma sırasında altı şişeyi doldurabilir ve daha sonra aynı zamanda ikisini kapatabilir. Yani, üretimin yığılmalar olmadan devam edebilmesi için taşıyıcıların ikili gruplar halinde hareket etmeleri gerekir. Özelleştirilmiş lazerle işleme yapmak için, Çoklu Taşıyıcı Sistemi ile kolayca sağlanabilecek sistem, sadece bir taşıyıcı ister.

Sonsuz olanaklar

Çoklu Taşıyıcı Sistemi 3 m/sn hızla hareket eder ve 40 m/sn²'ye kadar tamamen sarsıntısız ve ideal hassasiyetle ivme kazanır. Daha kısa ayarlama süreleri, daha az bakım maliyetleri, daha düşük yıpranma oranları ve temizleme kolaylığı, bu çok fonksiyonlu taşıma sisteminin ilave avantajlarıdır.

Sistemin muhtemel uygulamaları neredeyse sınırsızdır; büyük bir ürün çeşitliliğini yöneten tüm endüstri dalları için uygundur. Bunlar arasında; çok büyük sayıda ürün çeşidine sahip kozmetik endüstrisi, mevsimsel değişikliklerden hızla etkilenen gıda ve içecek endüstrisi ve son müşteriler tarafından bir online konfigüratör kullanılarak sipariş edilen tek seferlik ürünler sayılabilir.

Ortak proje: Optima dolum ve ambalaj makinası.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.