Yumuşak contalı kesici halka

Makina Magazin - - ÜRÜN - Stauff

24° boru bağlantıları, 37° flanşlı boru bağlantıları ve yeni geliştirilen boru şekillendirme sistemi Stauff Form ile Stauff hidrolik boru sistemlerinin sökülebilir bağlantı yerindeki en hassas arabirimi zaten çok yönlü bir programa sahiptir. Stauff Connect seçenekleri, yumuşak contalı FI-WDDS tipinde kesici halkaları bir varyant daha geliştiriyor.

Kesici halkalarının bu yapı tipi, özellikle hidrolik sistemde büyük basınç impulsları ve titreşim yükleri ortaya çıktığında ve büyük sıcaklık farkları olduğunda kullanılıyor. Bu kullanım şartlarında çökmelerin ortaya çıkma olasılığı ortadan kaldırılamaz ve saf metal conta bağlantıları bunları her zaman dengeleyemez. Bu istenmeyen durumun sonucunda, bağlantı yerlerinde terleme efekti gibi küçük sızıntılar meydana gelebilir.

Bu risk, yumuşak contalı kesici halkalarla güvenilir şekilde ortadan kaldırılabilir. Stauff teknikerlerini bu yeni FI-WDDS model serisini geliştirmeye motive eden de buydu.

Yumuşak contalı kesici halkanın temel bileşeni, 24° koninin arka kısmında bunun için öngörülmüş olan bir yuvada ayrılmaz şekilde konumlandırılmış olan bir elastomer contadır. Kesici halka ile boru arasına yerleştirilmiş olan bir oring, olası ikinci sızdırma hattını kapatır (uygun olmayan tolerans durumlarında bile). Her iki elastomer conta da, bağlantının sekonder alanına konumlandırılmış olduğundan, sistem içerisinde ortaya çıkan statik ve dinamik yükler, birincil olarak etkinliği kanıtlanmış metal contalar tarafından karşılanır.

Standart conta malzemesi olarak FKM (Viton®) kullanımı, yeni conta sisteminin yüksek sıcaklıklar veya agresif sıvılar da dâhil olmak üzere çok yönlü kullanımı için önemli bir şarttır.

Yüksek kaliteli çinko/nikel yüzey ile donatıldı

Kesici halkaların kendisi, standart olarak yüksek kaliteli çinko/ nikel yüzey ile donatılmıştır. Bu yüzey, DIN EN ISO 9227 uyarınca tuzlu sprey sisi haznesinde kırmızı pasa/temel metal korozyonuna karşı 1.200 saat dayanım göstererek, piyasada geçerli mevcut standartların ötesinde güvenilir bir korozyon koruması sağlar. Yapı parçalarının nakliyesi, işlenmesi ve montajından sonra da, 24576 sayılı VDMA standart formunda boru bağlantıları için tanımlanmış olan en yüksek korozyon dayanım sınıfı K5 gereklilikleri belirgin bir şekilde aşılmaktadır. Geliştiricilerin gereklilikler şartnamesindeki temel beklentilerinden biri, bağlantı sisteminin olabildiğince sezgisel olarak gerçekleştirilebilen montajıydı. Bu gereklilik, montaj sonunda belirgin şekilde hissedilebilen güç artışı ile sağlanır.

Geçerli tüm metrik boru hatları için tedarik edilebilir

Yumuşak contalı FI-WDDS serisi kesici halkalar, dış çapı 6 mm ile 42 mm arasında olan geçerli tüm metrik boru hatları için tedarik edilebilir. Iso'nun basınç sınırları kısmen belirgin şekilde aşılır ve hafif seride 500 bar ve ağır seride 800 bar değerine kadar nominal basınçlara uygundur.

Yeni kesici halkanın kullanıcıları, Stauff Connect ürün serisinin tüm standart parçalarının kullanım olanaklarıyla sistemin münferit gerekliliklere uyarlanması konusunda yüksek esneklik ve değişkenlikten faydalanırlar. Böylece, benzer bileşenlerin çift stok tutma gerekliliği ve buna bağlı olarak karıştırılma olasılığı ortadan kalkar.

Yumuşak contalı kesici halkaların orijinal ekipman imalatçısı için kullanılmasının diğer avantajları da; kendisinin veya hizmet sağlayıcısının boruları gerekli uzunlukta kesmesi ve montajından sonra zaman kaybı ve maliyete neden olan kontrol işlerinin belirgin derecede azalması ve olası art işlemlerin neredeyse tümüyle ortadan kalkmasıdır. Ayrıca, kalıcı sızdırmazlık sağlayan boru bağlantısı kullanmak, orijinal ekipman imalatçısının makina ve araçların kullanıcılarında nihâi müşteri nezdinde sürdürülebilir imaj artışı sağlar.

FI-WDDS serisinin önemli kullanım alanları arasında; mobil hidrolik (iş, tarım ve ormancılık makinaları, ticari ve özel araçlar) yer alır. Ancak örneğin; çok titreşimli makinalar gibi sabit hidrolik sisteminde de, yumuşak contalı kesici halkalar metalik contalı bağlantı sistemlerine karşı iyi bir alternatiftir.

Yeni yumuşak contalı kesici halkaların bir boru bağlantısındaki kesit çizimi: Her iki conta, iyi korunmuş ve yerinden çıkmaz şekilde sekonder alanda konumlandırılmıştır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.