Gaziantep makina sektörü savunma sanayiine odaklandı

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA-METAL DÜNYASI - Güneş DOĞDU SOYLU Gaziantep Bölge Temsilcisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük, Türkiye'nin ise altıncı büyük şehri olan Gaziantep; nüfusu, ekonomik yapısı ve turizm potansiyeli ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir kent. Altı adet OSB ve ilin çeşitli bölgelerine dağılmış sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren büyüklü küçüklü işletmelerde, neredeyse her sektöre yönelik üretim gerçekleştiriliyor. Ürettiğini satma kabiliyeti yüksek olan Gaziantep’te, 180 ülkeye yılda yaklaşık 6,5 milyar dolarlık ihracat yapılıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da yakından takip edilen kent, dünyanın en rekabetçi yedi şehrinden biri olma başarısını da yakaladı. Gaziantepliler hayal etmekten ve hedef koymaktan korkmayan insanlar. Global ya da yerel krizlerde dâhi hedeflerini revize etmeyip, onlara ulaşan yapısıyla ülkeye her dâim moral olan bir il Gaziantep.

Türkiye’de makina imalat sanayii, bazı iller çevresinde daha fazla yoğunlaşmış durumda. Bu kentler; Bursa, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Eskişehir, Ankara, Konya, Gaziantep. Gaziantep’in geniş ürün çeşitliliği yapısında en stratejik sektörleri arasında kuşkusuz makina imalat sektörünün önemli bir yeri var. Son yıllarda hızla gelişen makina imalat sanayiinin il için itici bir kuvvet haline geldiğini söylemek mümkün. Kentin sanayileşmesinin yapı taşlarını oluşturan sektör, KOBİ niteliğindeki firmalarıyla dinamik, üretken ve katma değer yaratan bir konumda. Gaziantep’teki makina imalat sanayii sadece kent için değil, ülke sanayisi için de stratejik bir öneme sahip.

Makina-metal sektörü başı çekiyor

TOBB verilerine göre, Gaziantep imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmaların sektörel dağılımına bakıldığında yüzde 22 ile makina-metal sektörü başı çekiyor. Sonrasında, gıda ve tekstil sektörü yer alıyor. Makina-metal sektörü, Gaziantep’in ana sanayii dalları gıda, tekstil ve plastik sanayiine bağlı bir şekilde gelişiyor. Makina-metal sanayiinin alt sektörlerinde üretim sıralaması ise şu şekilde: Değirmen makinaları, halı yan sanayii, fantezi iplik büküm makinaları, iplik fiksaj makinaları, BCF iplik makinaları, plastik, ayakkabı, enjeksiyon makinaları, tarım makinaları, para kasaları, basınçlı kaplar ve yürüyen merdiven.

Yurt dışından milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen makinaları Gaziantep’te üreterek, ülke ekonomisine önemli oranlarda tasarruf sağlayan makina imalatçıları, dünyanın dört bir yanına birçok kalemde ürün ihraç ederek, sektörün yurt dışına açılımına da katkı sağlıyorlar.

Sektöre yönelik Gaziantep Sanayi Odası (GSO) verileri ışığında bazı rakamlar şu şekilde: Makinametal sanayiinde faaliyet gösteren odaya kayıtlı 250’ye yakın işletme bulunuyor. Söz konusu işletmeler ağırlıklı olarak; organize sanayi bölgelerinde, Küçük Sanayi Sitesi’nde, Örnek Sanayi Sitesi’nde ve geri kalanı da diğer çeşitli bölgelerde konumlanıyor. Makina-metal sektöründe faaliyet gösteren, odaya kayıtlı işletmelerde 5 bine yakın kişi çalışıyor. Ancak, kayıtlı olmayan yan sanayii şirketleriyle beraber, 500-

600 adet firmanın varlığından bahsedebiliriz. Nitelikli üretim yapan, bu yönde çalışmalar yürüten firma sayısı da 50’ye yakın. Sektörün istihdam rakamının da 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Makina ihracatının ülke gruplarına göre dağılımında Ortadoğu ülkeleri başı çekiyor. Sonrasında ise; Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve AB ülkeleri öne çıkıyor.

Lokomotif bir sektör

Makina sanayii; yarattığı katma değer, teknoloji üretimini zorunlu kılması, geniş bir yan sanayii ağı oluşturması, yatırım maliyetlerini düşürmesi, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşturması, dışa bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltmasının yanı sıra, pek çok sektöre girdi sağlaması ile tetikleyici güce sahip lokomotif bir sektör. Bu nedenle de, Gaziantep’in bu alana yönelik yatırımlarını artırması gerekiyor.

Ülke olarak üretimden çok tüketime yöneliğiz. Genç nüfusumuz var. Bu genç nüfusumuza iyi bir gelecek hazırlanması gerekiyor. Makina sanayii, katma değer ve kalifiye personel yetiştirme konusunda çok önemli bir sektör. Mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Bu yöndeki liselerin ve üniversitedeki bölüm sayılarının artırılması lazım. Gaziantep’teki firmalarda bu yönde çok sayıda personele ihtiyaç var. Bu alanda çalışacak insan gücü bulunamadığı için firmalar büyüyemiyorlar, ya da bilgi aktarımı yapılacak kişiler bulunamayınca kapanmak zorunda kalıyorlar. Şehirdeki makinacıların birçoğu çıraklıktan geliyor. Şimdilerde ise eğitimli yeni nesil, büyüklerinden aldığı tecrübelerle işleri büyütmeye gayret ediyor.

Yerli üretim daha fazla desteklenmeli

Sektör temsilcileri, yerli üretimin daha fazla desteklenmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar. Yerli makinaların kullanılmasına yönelik güzel uygulamalar var; ancak bunlar yeterli değil. Söz konusu desteklerin artırılması isteniyor. Halen Avrupa makinalarının Türk makinalarına göre daha kaliteli olduğu düşünülüyor ve bu yüzden onlar tercih ediliyor. Oysa Gaziantepli makinacılar, kendilerini çok geliştirdiklerini ve katma değerli makinalar ürettiklerini söylüyorlar.

Gaziantepli firmalar, katma değer yaratmak için üniversitelerle iş birliği yapıyorlar. Avrupa’da üretilen makinaların çok altında maliyetle ve hızlı servis avantajı sunuluyor. Bu nedenle, artık yatırımcının bu algıyı terk etmesi ve yerli üreticiye şans vermesi gerekiyor.

Diğer tarafta, kentin gündeminde savunma sanayiine yönelik üretim yapmak var. Gaziantep’te zaten üretim konusunda iyi bir alt yapı var. Bu alt yapı, katma değeri yüksek işlere dönüşmeli. Özellikle Gaziantepliler, bu yöndeki yatırımlarını savunma sanayiine yönelik yapmak istiyorlar. Bunun için kentte çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.