Savunma sanayii üretimine talibiz

Yüklendiği tüm sorunlara rağmen büyümeyi başaran; çalışmaktan ve üretmekten vazgeçmeyen Gaziantep’in başarılarını taçlandırmak, sürdürülebilir ve model kılmak için destek istiyoruz.

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA-METAL DÜNYASI - Beyhan HIDIROĞLU Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı

Dünyanın en rekabetçi yedi şehrinden biri olan Gaziantep, aynı zamanda dünyanın 8 gastronomi kentinden biri konumunda. Aynı zamanda, ülkemizin gayri safi yurt içi hasılasına en fazla katkı yapan 10. şehri olma özelliğini taşıyor. Türkiye'nin en fazla ihracat yapan beşinci kenti olan şehir, bölgenin üretim üssü. Gaziantep'te makina-metal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'LER; dinamik, yaratıcı ve geçmişten gelen bir üretim yapısına sahipler. Kobİ'lerimiz, yurt içi tedarik zincirinin en önemli halkalarından birini oluşturacaktır.

Çalışmaktan ve üretmekten vazgeçmeyen bir kent

Ülkemizin coğrafi konumu düşünüldüğünde bu önem kat be kat artıyor. Böylesi stratejik bir noktada bulunmak, savunma sanayiini ve güçlü bir orduyu tercih olmaktan çıkararak, bir zorunluluk haline getiriyor. Gaziantep, 400 bin mülteciye kucak açan, yanı başında operasyonların sürdüğü ve jeopolitik konumu itibariyle de birçok zorlukla başa çıkmaya çalışan özverili bir kenttir. Yüklendiği tüm sorunlara rağmen büyümeyi başaran; çalışmaktan, üretmekten vazgeçmeyen ilin başarılarını taçlandırmak, sürdürülebilir ve model kılmak için destek istiyoruz. Savunma sanayii yatırımlarının Gaziantep'te gerçekleştirilmesi, şehrin güçlü metal sanayii başta olmak üzere birçok sektörü destekleyecek ve istihdam alanları açacaktır.

Teknoloji evrim geçiriyor

Dünyanın nereye gittiğini iyi takip etmeliyiz ve gelecek planlarımızı ona göre yapmalıyız. Zirâ, dünya artık uyum sağlayamayanın kaybedeceği yeni sanayi çağına; yani Sanayi 4.0 devrine girdi. Bu çağ, bilişim ve endüstrinin bileşimi. Dünyadaki her şey gibi teknoloji de evrim geçiriyor. Küresel ekonomide lojistik, bir rekabet avantajı sağlıyor. Türkiye, lojistik avantajı ve esnek, düşük maliyetli üretim kabiliyeti ile küresel ekonomide rekabetçi bir nokta. Endüstri 4.0 yolunda adım atmaz ve yeni çağa uyumda gecikirsek, coğrafi konumumuzun yarattığı avantajı kaybedip, sadece yarattığı riskle baş başa kalabiliriz. O nedenle, Sanayi 4.0 da tıpkı savunma sanayii gibi bizim için bir tercih değil zorunluluk olmalı. Bunun için; çalışanlardan makinalara, akademisyenlere, firmalardan ülkenin ekonomik yapısına kadar geniş bir kitlenin yeteneklerini Endüstri 4.0 doğrultusunda artırmamız gerekmektedir. Sanayi 4.0 devrimini yakalayabilmek ve öncü ülkeler arasında yer almak için tüm aktörlerin ortak bir yol haritası belirlemesi ve üzerine düşeni yapması gerekiyor.

Gaziantep Ticaret Odası olarak, bu konuda şehrin iş dünyasında farkındalık yaratmak ve Sanayi 4.0 yaklaşımının bütün boyutlarının kapsamlı bir şekilde tartışıldığı platformlar oluşturmak için hazırız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.