Gaziantep makina-metal sektörü, ara eleman sorununa çözüm istiyor

Makina-metal sektöründe yan sanayii ile birlikte 500 civarında firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği Gaziantep’te, makina ihracatında Ortadoğu öne çıkıyor.

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA-METAL DÜNYASI -

Gaziantep’te makina-metal sektöründe yan sanayii ile birlikte 500 civarında firma faaliyet gösteriyor. Nitelikli üretim yapan firma sayısı da 50’yi zorluyor. Sektörün istihdam rakamının ise 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Makina-metal sektörü, Gaziantep’in ana sanayii dalları olan; gıda, tekstil ve plastik sanayiine bağlı olarak bir gelişme süreci gösteriyor. Makina ihracatının ülke gruplarına göre dağılımında Ortadoğu ülkeleri başı çekiyor. Söz konusu bölgeden sonra Afrika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri öne çıkıyor.

Çalıştıracak personel bulmakta zorlanıyorlar

Makina-metal sanayii, katma değer ve kalifiye personel yetiştirme konusunda çok önemli bir sektör olmasına rağmen çalıştıracak personel bulmakta zorlanıyor. Mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olan sektör temsilcileri, bu yöndeki lise sayıları ve üniversitedeki bölüm sayılarının artırılması gerektiğine değinirken, mesleki eğitimin lise eğitiminden önce başlamasının daha doğru olacağı kanaatindeler.

Yerli makinaların kullanılmasına yönelik uygulamaların yeterli olmadığını söyleyen firma temsilcileri, halen Avrupa makinalarının Türk makinalarına göre daha kaliteli olduğunun düşünüldüğünü ve bunun tercih sebebi olduğuna değiniyorlar.

250 adet makina-metal sektörü üyesi olan Gaziantep Sanayi Odası da (GSO), makina-metal sektörünün rekabet gücünü artırmak için önemli bir çalışma yürütüyor. GSO ev sahipliğinde bir araya gelen makina-metal sektörünün temsilcileri, DÜNYA Gazetesi Gaziantep Temsilcisi Güneş Doğdu Soylu’nun sorularını yanıtladılar.

Kanalıcı: “Mesleki yönlendirme ilkokuldan başlamalı”

Bir çocuğun ilkokuldan itibaren mesleğe yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen GSO Metal Sektörü Meslek Komitesi Başkanı ve Güven Sac Profil şirketinin sahibi Necati Kanalıcı, “Liseye başladığında çocuğa bir şey öğretmek çok zor, üniversite de imkânı yok. Gaziantep Üniversitesi’nin intörn mühendislik uygulaması çok başarılı. Ancak, Gaziantepli olmayan intörnleri yetiştiriyoruz. Mezun olunca iş imkânı sunmak istiyoruz, ama bu kişileri kentimizde tutamıyoruz. Onları ilimizde tutmanın yollarını aramalıyız. 2,5 yaşındaki torunum, bizde gördüğü için ‘tamirci olacağım’ diyor. Biz ilkokuldayken, sabah okulda, öğleden sonra ise babamızın dükkânındaydık. Babam terziydi, ben bugün tüm terzilik işlerini yaparım. Köy enstitüleri çok başarılı bir uygulamaydı, keşke devam etseydi” diye konuştu.

Özyaşar: “Gençlerin hayal güçlerini geliştirmeliyiz”

Hayal güçlerinin gelişmemiş olmasının günümüzde gençlerin en büyük sorunu olduğunu savunan GSO Makina Meslek Komitesi Başkanı ve Yaşar Makina’nın sahibi Cevdet Özyaşar, şöyle konuştu: “Hayal gücünün oluşması için öncelikle aileye, sonrasında da eğitimcilere çok fazla iş düşüyor. Eğitim sistemi çok hassas bir konu. Bu konuda sürekli değişiklikler yapılmamalı.”

İthal makinaların önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Özyaşar, bu yönde gerçekçi teşviklere ihtiyaçlarının olduğunu aktardı. Makina sektörünün diğer önemli bir sorununun da pazarlama konusu olduğunu belirten Özyaşar, “Makina sektörü diğer sektörler gibi değil; patron dediğiniz kişi bizzat üretimi yapan kişi. Makinacılar, yaptıkları ürünü nasıl satarım kaygısı taşımamalı. Üniversite-sanayi iş birliği uygulamada zayıf kalıyor. İlimizde beyin pili dâhi üretilebiliyor. Gaziantepli bir finansör bir profesörün projesini hayata geçirdi. Şehirde makina-metal sektörü olarak ortak bir pazarlama şirketi kurma düşüncemiz var” dedi.

Tan: “Her türlü yeniliği takip ediyoruz”

Firmalarında yaptıkları üretimler için her türlü yeniliği takip ettiklerinin altını çizen GSO Metal Sektörü Meslek Komitesi Üyesi ve Polymetal Kalıp firmasının sahibi Servet Tan, Endüstri 4.0'ı yakından takip ettiklerini ve konu hakkında neler yapabileceklerini araştırdıklarını anlattı. İstihdam seferberliği konusunda İŞKUR'A müracat ettiklerini ve beş kişiyi

işe almayı düşündüklerini söyleyen Tan, şöyle konuştu: “Çeyrek asırdır hem kalıpçılıkta, hem de plastik ve metal enjeksiyon basım tekniklerinde edindiğimiz tecrübeyi nihâi tüketici ürünleri pazarında değerlendirmeyi istiyoruz. Nihâi tüketici ürünlerinde ilk etapta kendimize; mutfak, banyo, bahçe, aksesuar ve ev dekorasyon ürünleri olmak üzere beş ana grup belirledik. Bir yıl içinde yüzde 40’lık bir büyüme sağladık ve 23 ülkeye ürün bazlı ihracat gerçekleştirdik. Bunun dışında, kalıphanemiz de yurt dışına çalışmaya başladı. Fransa’ya bisiklet, Almanya’ya elektrik prizleri ve Yunanistan’a gaz sistemi kalıpları yaptık.”

Uncu: “Çok fonksiyonlu tezgahlara yöneldik”

Endüstri 4.0'ı yakalamak için daha fonksiyonlu tezgahlara yöneldiklerini vurgulayan GSO Makina Sektörü Meslek Komite Üyesi ve Mitaş Makina’nın sahibi Mustafa Uncu, firma olarak bütün eski makinaları elden çıkardıklarını kaydetti.

Sektörlerinde ara eleman konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Uncu, “Bu konuda meslek liseleri ve üniversitelerden yardım bekliyoruz. Gaziantep Üniversite’nin intörn mühendis uygulamasından faydalanıyoruz; ancak daha fazlasına ihtiyacımız var. İstihdam seferberliği konusu gündemde. İşle ilgili bazı gelişmeler olacak. Bu durumda 25 kişiye daha istihdam sağlayabilirim” diye konuştu.

Savunma sanayii başta olmak üzere tekstil sektörüne yönelik özel makinalar ürettiklerini açıklayan Uncu, TÜBİTAK’ıN destekleriyle geliştirdikleri makinalar olduğunu aktardı. Uncu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yerli üretimin desteklendiği söyleniyor; ancak biz bunu hissedemiyoruz. İşletme müdürleri; ‘daha pahalısını alalım, rahat edelim’ diye karar alıcıları etkiliyorlar. Aynı makinaları biz üretebiliyoruz, ama ithal makinalar tercih ediliyor. Bizim şehrimizi ülkemizdeki ve kentimizdeki üreticiler görmezken, yurt dışından çok güzel talepler alıyoruz.”

Küçükparmak: “Meslek liselerinin kalitesi yükseltilmeli”

Ara eleman sıkıntısı yaşadıklarına dikkat çeken Makina Mühendisleri eski Oda Başkanı ve Küçükparmak Mühendislik’in sahibi Başar Küçükparmak ise, “Sanki en çok mühendise ihtiyaç varmış gibi görünüyor. Meslek liselerinden ve meslek yüksekokullarından ara eleman gelmeyince, mühendisleri alıp bu görevde kullanıyoruz. Meslek yüksekokulu öğrencisi ile mühendisin aldığı eğitim aynı değil. Tekniker veya teknisyenin çalıştığı konumda mühendisi çalıştırınca; ne mühendis, ne de işveren memnun oluyor. Acilen meslek liseleri veya meslek yüksekokullarının kalitesini yükseltmemiz lazım” dedi.

1970'li yıllarda sanat okullarından mezun olan kişilerin birçoğunun günümüzde Türkiye'nin en büyük sanayicileri olduğunu belirten Küçükparmak, şöyle devam etti. “Geçmiş yıllarda, meslek liselerine giremeyen başarısız insanlar düz liselere gönderiliyordu. Öncelikle bu algıyı değiştirmemiz lazım. 15 yaşına gelmiş birine meslek öğretmek çok zor. Meslek liselerinin çok hızlı bir şekilde orta kısımlarının tekrar devreye girmesi ve eğitim sürelerinin uzatılması gerekiyor. Meslek liselerinden mezun olup işini hakkıyla yapan kişiler, şu an piyasada mühendislerden daha fazla para kazanıyorlar.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.