“Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi” Gaziantep’te düzenlendi

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi”ne, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA-METAL DÜNYASI -

Gaziantep Sanayi Odası tarafından, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi”, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla düzenlendi.

Şimşek: “Çok kritik bir sanayi dalı"

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen zirvenin açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, savunma sanayiinin bütün ülkeler için çok kritik bir sanayi dalı ve bir bekâ meselesi olduğunu ifade etti. Söz konusu alanda dışa bağımlılığı azaltmak gerektiğini kaydeden Şimşek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Buralarda kapasite oluşturduğumuzda ve ürün geliştirdiğimizde, başka alanlarda da hızlı şekilde sıçrama yapabiliriz. Türkiye’nin sıçrama yapması yapısal reformlarla yakından ilgili. Ülkemiz, 2000’li yılların başında birinci nesil önemli reformları başardı. Hükümetlerimiz döneminde bu reformlar çok güçlü şekilde uygulamaya konuldu ve orta alt gelirli ülkeden orta üst gelir sınıfına geçtik. Şimdi ikinci nesil reformlar peşindeyiz.”

Ekonomideki yavaşlama için birçok konuda tedbir aldıklarını belirten Şimşek, “Bu tedbirler iş görecek. Önümüz açık. İlave yapısal reformlarla Türkiye’nin hızlı şekilde yüksek büyüme patikasına oturacağına, bütün kesimleriyle birlikte yeniden büyük bir çıkışa geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Işık: “Savunma harcamaları artacak”

Bölgenin özellikle 1. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük türbülansı yaşadığını ve terör örgütlerinin bölgede cirit attığını ifade eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dünya genelinde de çok ciddi sıkıntılar olduğunu ve bu durumun yarattığı büyük tehditten en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde ülkele-

rin savunma sanayii harcamalarını artırmak zorunda kalacaklarının altını çizen Işık, Türkiye’nin savunma sanayii yatırımlarının ve üretiminin artmasının çok doğru bir tercih olduğunu söyledi. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığın azaltılması, yerli ve milli imkânların seferber edilmesiyle birlikte yerlilik oranının yüzde 60’lara yükseldiğine dikkat çeken Işık, “2002’de yerlilik oranımız yüzde 24’tü. Ancak, kalite düşüktü. Bugün hem nitelik artışını yakaladık, hem de yerlilik oranını yüzde 60’ın üzerine taşımayı başardık. Bu durum Türkiye için bir başarıdır; ama yeterli değildir. Yerlilik oranını yüzde 80’lere ulaştırmak zorundayız. Bunu yaparken de, niteliği daha da artırmamız gerekiyor. Biz artık Türkiye’de kritik teknolojilerin geliştirilmesine odaklandık” dedi.

Gaziantep’in Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olduğunu ve sanayide yavaş yavaş makas değiştirmesi gerektiğini anlatan Fikri Işık, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İl, güçlü olduğu alanlarda Ar-ge ve inovasyonla gücüne güç katsın. Ne üretiyorsak daha kalitelisini üreteceğiz. Bu alanda Gaziantep’i her zaman destekleriz. Şehir, ülkemizin savunma sanayii merkezlerinden birisi haline gelsin. Bu kolay bir iş değil, ama Antep için zor bir iş de değil.”

Konukoğlu: “Köklü bir sanayi alt yapısına sahibiz”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü ve caydırıcı konumunu sürdürmesi gerektiğini kaydeden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da, “Bunun için de, güçlü bir savunma sanayiine sahip olmamız ve bu alanda harcama yapmamız zorunlu” diye konuştu.

Gaziantep’in köklü bir sanayi alt yapısına ve ticari beceriye sahip olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, organize sanayi bölgesinde toplam 966 firmanın faaliyet gösterdiğini anlattı. İlde savunma sanayiinde faaliyet gösteren 5-6 firma olduğunu bildiren Konukoğlu, şöyle devam etti: “Bunu daha çok artırmak için bu organizasyonu gerçekleştirdik. Gaziantep’i savunma sanayiinde de üretim ve ihracat üssü konumuna getirerek; Türk savunma sanayiinin gelişimine ve rekabet yeteneğine katkıda bulunmak istiyoruz. Valimiz ile birlikte geçtiğimiz günlerde sanayicilerimizle bir araya geldik. Şöyle bir kararımız var; inşallah gerçekleştireceğiz. Bunu ilk etapta organize sanayi bölge müdürlüğümüzle görüşeceğiz. 200 bin metrekare kadar bir alanı özel olarak bu işe ayırıp, gerekirse binasını da yapıp kiraya vererek, kümeleşmeyi sağlayacak şekilde bir sistem kuracağız. İnşallah orada yapacağımız test laboratuvarları ve dökümhaneyle birlikte, her türlü hizmeti Türk savunma ve havacılık sanayiine vereceğiz.”

Firmalar stant da açtı

Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Platformu Derneği (TÜDEP) koordinasyonunda gerçekleştirilen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi” kapsamında düzenlenen fuarda, programa katılan; ASELSAN, TAI/TUSAŞ, ROKETSAN, THY Teknik, MKEK, TÜBİTAK SAGE, HAVELSAN, TEI, ASPİLSAN, İŞBİR Elektrik, ALP Havacılık, FNSS, NUROL firmaları stant açtı. Zirveye, Gaziantep’in yanı sıra; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinden sanayiciler de katılarak stant açtılar.

Yapılan çalışma ile; Gaziantep ve diğer illerdeki bölge sanayicisinin savunma, havacılık konularındaki projelerde çok daha etkin bir şekilde yer alabilmesi ve bunların tedarik süreçleri hakkında teknik ve tedarik sistemleri işleyişi olarak detaylı bilgilendirilmeleri, sürece katılımları ve Güney Anadolu Bölgesi'nin de, bir Ar-ge, teknoloji cazibe ve üretim merkezine dönüşümü konusunda desteklenmesi amaçlandı.

Zirveyle ayrıca, Türk savunma, havacılık sanayiinin, tasarım ve Ar-ge’den üretim ve ihracata, milli ihtiyaçların yanında çağın ve teknolojinin gereklerine uygun, küresel pazarlarda rekabet edebilir seviyede, ileri teknoloji ve yüksek kaliteye odaklı, orijinal tasarım ve üretim yapabilen işletmelerin sayılarının artırılması da, ek bir kazanım unsuru olarak hedeflendi.

Mehmet Şimşek, ekonomideki yavaşlama için birçok konuda tedbir aldıklarını ifade etti.

Adil Sani Konukoğlu, “Gaziantep, köklü bir sanayi alt yapısına ve ticari beceriye sahip” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.