Günmak, Ar-ge’ye büyük önem veriyor

2018 yılında kapasitesini artırmayı planlayan ve Ar-ge çalışmalarına büyük önem veren Günmak Makina’nın yedi projesi, TÜBİTAK tarafından onaylanarak destek kapsamına alındı.

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA-METAL DÜNYASI -

Sektörde 41 yılı geride bırakan Gaziantep merkezli Günmak Makina, uzun süren Ar-ge çalışmalarından sonra ürettiği makinalarla sektörde farklılığını ortaya koymaya başladı.

Farklı ülkelerdeki fuar, panel ve iş gezisi programlarına katılarak, tanıtım ve satış faaliyetlerine hız verdiklerini anlatan Günmak Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Kayabaş, “Piyasalardaki daralmayla birlikte iç ve dış pazarda yoğun faaliyetler yürüten firmamız, dünya makina pazarından daha fazla pay almak için alternatif çalışmalarla ciroda artış sağladı. Dünyanın birçok yerinde kurmuş olduğumuz tesisler ve üniteler, müşteri memnuniyeti ile adımızdan ve kalitemizden ödün vermediğimizi ispat etti” dedi.

“Yedi projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı”

Ar-ge ve inovasyonu önceliklerinden biri haline getirerek, çalışanlarını bu konulara kanalize ettiklerini vurgulayan Kayabaş, şöyle konuştu: “Üniversitelerden yardım alarak, teorik ve pratiği birleştirerek bu sürece katkı sağlamaktayız. 41 yıllık süreçte, tecrübelerimizi teknoloji ile birleştirerek, makina ve sistemler üzerine çok çeşitli Ar-ge çalışmaları yaptık ve başarılı sonuçlar elde ettik. Resmi olarak yaptığımız yedi adet Ar-ge projesi, TÜBİTAK tarafından onaylanarak destek kapsamına alındı.”

2017 yılında, helezon fabrikalarında üretimin yüzde 50’sini yurt dışına pazarlama yönünde adımlar attıklarını söyleyen Kayabaş, “Söz konusu fabrikamızın üretim kapasitesini artırmak için Ar-ge çalışmaları yaparak, daha büyük çapta ve kalınlıkta üretim yapacak makinaların üretimine başladık. Helezonda üretimi yıllık 270 bin metreye çıkararak ciddi kapasite artışı sağladık. Yeni makinalarımızın üretimi tamamlanıp faaliyete geçtiğinde, kapasitemizi yıllık 450 bin metreye çıkaracağız. Özel dizayn helezon imalatında oldukça iddialıyız. Dünyanın birçok yerine değişik hammaddelerden üretilmiş farklı ebatlarda helezon ihracatı yapmaktayız. Plastik sektörüne, çimento ve beton santrallerine, balık yağı üretim tesislerine ve bunlar gibi birçok sektöre ‘U Tipi ve Tüp helezon’ imalatları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Kapasitemizi artıracağız”

2018 yılında, fabrikalarının arka tarafında bulunan 8 bin metrekarelik arazinin 5 bin metrekaresini kapatarak kapasite artışına gideceklerini belirten Sıddık Kayabaş, Polateli-şahinbey OSB’DE de yer almayı düşündüklerini ifade etti.

Farklı bir makina daha geliştirdiklerini açıklayan Kayabaş, şöyle devam etti:” Bu makinayı makarnacılara verdik. İrmik için soyma kapasitesi yüksek ve kırık oranı düşük olan bu makinaya çok fazla talep var.”

İstihdam sayılarında yüzde 25 artış olduğunu ve istihdamı 125 kişiye çıkardıklarını dile getiren Kayabaş, ciroda da yüzde 25 artış hedeflediklerinden bahsetti. Sıddık Kayabaş, son olarak şunları söyledi: “Yurt dışında yüzlerce referanslarıyla, uluslararası kabul görmüş üretim ve kalite belgeleriyle sektörde adından sıkça söz ettiren firmamızda, müşterilerimize en yüksek verimli tesisleri, en ekonomik çözümlerle sunmaktayız. Kurum olarak; güçlü bir mühendislik ve tecrübeli personel kadrosuna, en önemlisi de uzun yılların birikimi olan tecrübeye sahibiz. En kaliteliyi en ucuza üretmek, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, dünya piyasalarında daha fazla söz sahibi olmak için uğraş veriyoruz.”

Sıddık Kayabaş, istihdam sayılarını yüzde 25'lik artışla 125 kişiye çıkardıklarını ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.