HABERLER

Makina Magazin - - NEWS -

Çelik sektörü ihracatta önemli başarılara imza atıyor

İTÜ ARI Teknokent ve Oİb’nin işbirliği otomotiv sektörüne güç katıyor

Türkiye’nin haziran ihracatı 12 milyar doları aştı

Yaşar Doğan: “Dönüşümleri yakından takip ederek, hızlı tepkiler vermeliyiz”

Orhan Sabuncu: “Tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanıyoruz”

‘Türk İhraç Ürünleri Algı Araştırması’nın sonuçları açıklandı

Harun Altunbaş: “Hayallerimizin arkasından gitmeliyiz”

Kimya sektörünün ihracatına AB ve Rusya dopingi

İSO, ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı

Çelik sektörünün yılın ilk yarısındaki ihracatı miktarda yüzde 16’lık artışla 9,7 milyon tona, değerde ise yüzde 31’lik artışla 5,8 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde ihracattan en büyük payı 3 milyon tonla AB ülkeleri aldı.

Ç elik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından açıklanan 2017 yılı ocak-haziran dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 9,7 milyon ton oldu. Sektörün değer bazındaki ihracatı ise, yüzde 31’lik artışla 5,8 milyar dolara yükseldi. Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, Türkiye’nin 2017 yılının ilk yarısındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 10,1 milyon ton, değer bazında ise 6,8 milyar dolar oldu.

Ab’ye ihracat yüzde 85 arttı

2017’nin ilk altı aylık verilerine göre; Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 85 artış ile 3 milyon tona ulaştı. AB bu dönemde bölgeler arasındaki liderliğini sürdürdü. Avrupa Birliği’ni; 2,2 milyon tonla Ortadoğu, 1,4 milyon tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 770 bin tonla Uzakdoğu ülkeleri izledi. Söz konusu dönemde; Singapur, Hong Kong, Malezya ve Endonezya’nın başı çektiği Uzakdoğu ülkelerine yapılan miktar bazındaki ihracat yüzde 612’lik artışla 770 bin tona ulaştı. Türk çelik sektörünün en önemli pazarları arasında yer alan Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleştirilen ihracat ise 700 bin ton oldu. Çelik sektörünün yılın ilk yarısında miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; Singapur, İtalya, İspanya, Hong Kong ve İngiltere olarak sıralandı.

Ocak-haziran döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında ilk sırayı yüzde 15’lik azalışla 3,2 milyon tona düşen inşaat çeliği aldı. İnşaat çeliği ihracatındaki düşüşte, referandum sonrası ertelenen talebe yetişmek için firmaların ürünlerini iç piyasaya yönlendirmeleri etkili oldu. İlk yarıda inşaat çeliği ihracatını; 1,4 milyon tonla yassı sıcak, 951 bin tonla dikişli boru, 780 bin ton ile filmaşin ve 737 bin tonla profil izledi.

ÇİB verilerine göre; 2017 yılı haziran ayı ihracatı da, miktar bazında 2016’nın aynı ayına göre yüzde 7,8'lik düşüşle 1,4 milyon ton oldu. Değerde ise, geçen yılki seviyesini koruyarak 904 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ekinci: “Yeni pazarlara odaklandık”

Türk çelik sektörünün ilk yarı ihracat rakamlarını değerlendiren ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Yılın ilk yarısını miktarda yüzde 16, değerde ise yüzde 31’lik artışla geride bırakıyor olmaktan dolayı son derece memnunuz. Tüm firmalarımız azimle ve kararlılıkla kayıpların telâfisi için çalışıyorlar. Özellikle önemli ihracat pazarlarımız olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki (MENA Bölgesi) sorunlar nedeniyle yeni pazarlara odaklandık. Bunun sonucunda; Singapur, Hong Kong, Malezya ve Endonezya’nın başı çektiği Uzakdoğu ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracatta önemli bir artış yaşadık. Bu bölgeye ihracatımız miktar bazında yüzde 612’lik artışla 770 bin tona ulaştı ve sektörümüzün en önemli pazarları arasında yer alan Kuzey Afrika ülkelerini geride bıraktı” diye konuştu.

Namık Ekinci, “Yılın ilk yarısını miktarda yüzde 16, değerde ise yüzde 31’lik artışla geride bırakıyor olmaktan dolayı son derece memnunuz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.