OTOMASYON

Akışkanlar, makinanın içinde iki düzeyde çalışırlar. Akışkanlar, bir taraftan son üründür, diğer taraftan da örneğin; ekstrüzyon makinalarında da olduğu gibi, soğutucu olarak görev alıp, bir ünitenin optimum düzeyde çalışmasını sağlarlar.

Makina Magazin - - NEWS - Festo

Akış içinde iki dünya

Akışkan teknolojisi ve fabrika otomasyonunun tek elde tedarik edilmesi, mühendislik, tedarik, kurulum, işletmeye alma ve bakım işlerini kolaylaştırıyor. Bu nedenle Festo, valf adaları, oransal ve servopnömatik komponentleri; kontrolörler, güvenlik sistemleri ve akışkan teknolojisi ile bir araya getirmek suretiyle verimli bir bütüne dönüştürüyor. Festo valflerinin üstün kalitesi, makina imalatçılarına ayrıca bir fayda sağlıyor.

Endüstriyel makinalar düşünüldüğünde; silindirler, sürücüler, eksenler ve tutucular akla gelir. Bunlar; sensörler, kameralar, akıllı valf adaları ve kontrolörlerle kombine edildiklerinde, bir hareket kontrol sistemi oluştururlar. Bu sistem, belli sayıda elemanı, belli bir sürede üretir ve taşır. Bu, makinanın yüzeysel görüntüsüdür. Ancak makinaya topyekün bir sistem olarak bakıldığında, elemanlar ve akışkanlardan oluşan başka bir dünya görülür. Makina gösterebileceği bütün marifetlerini, ancak hareket ve akış kontrol, sinerjilerini ortaya koyduktan sonra gösterebilir.

Kontrollü hareket

Akışkanlar, makinanın içinde iki düzeyde çalışırlar. Akışkanlar, bir taraftan son üründür, diğer taraftan da örneğin; ekstrüzyon makinalarında da olduğu gibi, soğutucu olarak görev alıp, bir ünitenin optimum düzeyde çalışmasını sağlarlar.

Akış kontrol sistemi, imalat teknolojisinde yer alan hareket kontrol sistemine paralel olarak, ortam valfleri üzerinden sıvı veya granül sirkülasyonlarını ayarlar, basınç ve sıcaklıkları kontrol eder. Bu durum; her ikisinin de birbirlerinden farklı yollardan temin edilmesi gerektiğinden, ünite ve makina imalatçıları açısından bakıldığında iki kat iş anlamına gelir. Hız, hassasiyet, ağırlık, zamanlamalar ve sıcaklıklar gibi değişkenlerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Bunun neticesinde de; geliştirme, lojistik, montaj, devreye alma ve bakım işlerine yaşanan

karmaşıklıklar artmaktadır. Bu da, zaman ve para kaybı anlamına gelir.

Karmaşıklık azalıyor

Bu yüzden Festo, imalat ve akışkan sistemlerini, hareket ve akış kontrolün entegrasyon fonksiyonu temeli üzerinde birbiriyle kombine ediyor. Bu kombinasyon karmaşıklıkları azaltırken, makina imalatçıların işlerini de daha verimli ve ekonomik bir hale getiriyor. Mühendislik edimleri ve uygun akışkan ve hareket kontrol kompenentlerinden oluşan bir ürün yelpazesiyle, bütün kullanım amaçlarına cevap verebilen en iyi otomasyon çözümü geliştirilebiliyor.

Artık sadece tek arayüz

Tek elden tedarik edebileceğiniz bir akışkan ve hareket kontrol ile; siparişlerinizi vermek, fatura kesmek ve lojistik prosesleri için sadece bir arayüz yeterli. Festo’da, bildik hareket kontrol komponentlerinin yanı sıra; soğutma ve yağlama, temizleme ve yıkama, strerilizasyon, dozlama ve karıştırma işleri için de bir dizi ortam valfi mevcut. Mesela, proses valfi VZQA ile, toz ürün ve granül doldurma makinalarında, akış direnci ve tıkanma oluşturmaksızın, uzun süreli ve güvenli dozajlama ve karıştırma yapabilmek mümkün. Endüstriyel ünite ve imalat makinaları, proses valfi VZWM sayesinde her zaman soğuk kalır ve yağlanır. VZXF Y valfin paslanmaz çelik tipi, güvenli bir sterilizasyon sağlar. iki veya üç yollu küresel vana sürücüsü birimi VZBA, yarı iletkenlerin üretim prosesinde yer alan temizleme makinalarında yıkama ve temizleme işlerini optimize eder.

Verim artışı

Makinanın içindeki lokâl zekâ temelinde gerçekleşen hareket ve akış kontrol işbirliği, Festo’nun çekirdek öğelerinden birini oluşturur. Bu kapsamdaki yapı taşlarından bir tanesi de, CPX otomasyon platformudur. Bu otomasyon platformu, kendisine nerede ihtiyaç duyuluyorsa, oradaki kontrol işlerini üstlenir. Hareket ve akış kontrol ile birlikte, konstrüktörler ve operatörlerin işlerini geniş ölçüde kolaylaştıran montaja hazır bir çözümdür. Bu üç alana ait elemanlar, mevcut makinalara da entegre edilerek, makinaların performansları kalıcı olarak artırılabilir. Geliştirme ve uygulama, Festo‘nun ücretsiz CAD modelleriyle, kullanıcı dostu mühendislik araçlarını destekler.

Entegre otomasyon: Tam kapsamlı fonksiyon entegrasyonunu; basit, hızlı ve güvenli proseslerle, CPX otomasyon platformunun üzerinde sağlıyor. Mekatronik hareket çözümleri imalat teknolojisinin tüm gerekliliklerini yerine getiriyor ve teknolojilerin istendiği gibi kombine edilebildiği eşsiz bir platform stratejisi sunuyor.

Akışkan sistemleri; gazlar, yüksek viskoziteye sahip akışkanlar, macun kıvamındaki maddeler veya granülleri, yüksek performanslı ortam ve proses valfleri ile kontrol ediyor.

Tek elden uzmanlık: Festo‘nun valfleri sayesinde, fabrikaların otomasyonu kolaylaşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.