NESNELERİN İNTERNETİ

Dresden-almanya'da bir yonga plakası fabrikası kuracak olan Bosch, söz konusu tesisi 2019 yılının sonunda tamamlamayı hedefliyor. Yeni fabrikanın toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 1 milyar Euro olacak.

Makina Magazin - - NEWS -

Bosch, Almanya’da yeni bir yarı iletken fabrikası kuracak

Nesnelerin İnterneti alanındaki yatırımlarına yoğun bir şekilde devam eden Bosch, Dresden-almanya'da bir yonga plakası fabrikası kuruyor. Nesnelerin İnterneti'nin (IOT) ve mobilite uygulamalarının sayısının artmasıyla birlikte oluşan talebi karşılamak üzere yeni lokasyon, 12 inçlik yonga plakalarına dayanan mikroçipler üretecek. Yüksek teknolojili tesisin inşaatı, 2019'un sonunda tamamlanacak. Çıkacak olan ürünün müşterilerin beğenisine sunulmasının ardından üretim faaliyetleri 2021 yılının sonunda başlayacak. Söz konusu tesisin toplam yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar Euro olacak.

Denner: "Tek seferde yaptığımız en büyük yatırım"

Yeni yonga plakası fabrikasının, 130 yılı aşkın tarihlerinde tek seferde yaptıkları en büyük yatırım olduğunun altını çizen Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, "Dresden'de 700 kadar yeni iş yaratılacak. Yarı iletkenler, tüm elektronik sistemlerin temel parçası. Bağlanabilirlik ve otomasyon artış gösterirken, gittikçe daha fazla uygulama alanında kullanılacak. Yarı iletken üretim kapasitemi-

zi artırarak, kendimize gelecek için sağlam bir temel oluşturuyoruz ve rekabet gücümüzü artırıyoruz" dedi.

"Çağımızın önemli bir teknolojisi"

Pricewaterhousecoopers tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, özellikle mobilite ve IOT pazarı segmentlerindeki büyümeyle birlikte, global yarı iletken pazarının 2019'a kadar yılda yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğini aktaran yetkililer, şunları söylediler: "Yarı iletkenler, özellikle üretimin, mobilitenin ve evlerin giderek daha fazla ağa bağlı, elektrikli ve otonom olması nedeniyle modern çağımızın önemli bir teknolojisidir. Yarı iletken yongaların üretim süreci, aynı zamanda yonga plakası olarak da bilinen bir silikon diskle başlar. Bu silikon diskin çapı ne kadar büyük olursa, üretim döngüsü başına daha fazla sayıda mikroçip üretilebilmektedir. Geleneksel 6 ve 8 inçlik yonga plakası fabrikaları ile karşılaştırıldığında, 12 inçlik yonga plakası teknolojisi ölçek ekonomisi sağlıyor."

"45 yılı aşkın süredir üretiyoruz"

Bosch'un, 45 yılı aşkın bir süredir birden fazla türde yarı iletken yonga ürettiğini anlatan yetkililer, "Bunların arasında en önemlileri; uygulamaya özel entegre devreler (ASIC), güç yarı iletkenler ve mikroelektromekanik sistemler (MEMS). Bosch Asic'leri, 1970 yılından beri araçlarda kullanılıyor. Ayrı uygulamalar için özelleştiriliyorlar ve hava yastığının açılması gibi işlevler açısından son derece önemliler. 2016 yılında dünya genelinde üretim hattından çıkarak tüketicilere sunulan her otomobilde ortalama olarak dokuzdan fazla Bosch yongası bulunuyor" diye konuştular.

"Dünyanın önde gelen üreticilerinden"

Söz konusu MEMS sensörleri olduğunda, Bosch'un hem öncü, hem de dünyanın önde gelen üreticisi olduğunu ileri süren yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: "Teknoloji ve hizmet tedarikçisi, 20 yıldan daha uzun bir süre önce tüm dünyada 'Bosch süreci' olarak bilinen ve yarı iletkenleri üretmek için de kullanılan mikrofabrikasyon tekniğini geliştirdi. Bosch, Reutlingenalmanya'da bulunan yonga plakası fabrikasında 6 ve 8 inçlik teknolojiye dayanarak, günde yaklaşık 1,5 milyon ASIC ve 4 milyon MEMS sensörü üretiyor. Sonuç olarak şirket, 1995 yılından beri 8 milyardan fazla MEMS sensörü üretti."

Günümüzde Bosch MEMS sensörlerinin yüzde 75'inin tüketici ve iletişim elektroniği uygulamalarında kullanıldığını açıklayan yetkililer, söz konusu sensörlerin, dünyada her dört akıllı telefondan üçünde bulunduğuna dikkat çektiler. Yetkililer, "Mevcut yarı iletken portföyü; özellikle ivme, sapma oranı, kütle akışı, basınç ve çevre sensörlerinden ve ayrıca mikrofonlardan, güç yarı iletkenlerden ve araç Ecu'larına (elektronik kontrol ünitesi) yönelik Asic'lerden oluşuyor" diyerek sözlerini noktaladılar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.