VERİ ANALİTİĞİ

Rockwell Automation’ın bilgi çözümlerine yaklaşımı; yönetilebilir, valide edilmiş ve optimize edilmiş üretimi sağlayan MES, üretim zekâsı, analitik uygulamaları ve bilgi tabanlı servisleri sunuyor.

Makina Magazin - - NEWS - Cihan BULUT Rockwell Automation Field Business Leader A&S

Öngörülü ve reçeteli veri analitiği

Eğer tesisinizde sensörleriniz, makinalarınız ve diğer makina ekipmanlarınız varsa, elinizde veri var demektir; hem de yığınla veri. 2020 yılı itibariyle 20 milyardan fazla cihazın daha internete bağlanacağı öngörülüyor. Bu cihazlar gün geçtikçe daha da akıllı bir hale geliyor ve üretimin daha akıllı olmasına yardımcı oluyor. Günümüzde eskiden olduğundan daha hızlı bir ivmeyle büyüyen bu üretim zekâsına yeni teknolojiler ekleniyor. Mesela; bulut, mobilite ve sahanın yer yerinde tümleşik halde bulunan ethernet yapısı (converged plant-wide ethernet/ IP) bu teknolojiler arasında.

Rockwell Automation olarak bilgi çözümlerine yaklaşımımız; yönetilebilir, valide edilmiş ve optimize edilmiş üretimi sağlayan MES (manufacturing enterprise systems), üretim zekâsı, analitik uygulamaları ve bilgi tabanlı servisleri sunuyor. Operasyonlarınızı daha akıllı hale getirip, üretimde standardizasyon ve optimizasyon elde etmenizi sağlıyoruz. Nasıl mı? Bağlı sistemlerinizdeki bütün cihazlarınızdan gelen veriyi kaynağından çekerek. Böylece, üst katmandaki kurumsal çözümlerinizle üretim altyapınızı birleştiriyoruz. Geliştirilen yeni yazılımlarımızla birlikte, prosesinizin her adımında analitik yapabilmenizi sağlıyoruz. Microsoft Azure ile bulut teknolojisini de kullanan Factorytalk Cloud üzerinden de, bu analitik raporlara ulaşabilmenizi sağlıyoruz.

Veri stratejisine ihtiyaç var

Bütün araştırmalar, gelecekte daha fazla bağlantıyı ve daha fazla veriyi işaret ediyor. Bundan dolayı, müşterilerimizin gerçekten bir veri stratejisine ihtiyaçları var. Rockwell Automation olarak, müşterilerimize büyük veri stratejilerinde yardım etmek için iyi bir pozisyondayız. Bunun en önemli nedeni, endüstriyel veriyi anlamamız ve birçok durumda bu verilerin kaynağı olmamız. Veriyi nasıl toplayacağımızı bilmemizin yanı sıra, bu verileri düzenleyebiliyoruz, yani organize ediyoruz. Bu sayede, iş zekâsı araçlarını kullanıp, veriyi bilgiye dönüştürüyoruz. Veriyi bilgiye dönüştürmek; bu bilgiyi kullanarak daha iyi kararlar vermek, çalışan

ekipmanların durumlarını öngörmek ve böylece prosesin nereye gittiğini bilmek demek. Ayrıca, sistemdeki bir anormal durumda bunu düzeltmek için gerekli aksiyonu ekipmanın kendisinin söylemesi demektir.

Cihazları daha akıllı hale getiriyoruz

Rockwell Automation’ın ‘The Connected Enterprise’ vizyonu, analitik kabiliyetlerini sahanızın sağlıklı çalışmasına odaklanmış yeni özellikleriyle daha da artırmaktadır. Sahanız; motorlar, makinalar ve pompalar gibi endüstriyel nesnelerden oluşmaktadır. Ve bu nesneler; kontrolörler, servo sürücüler veya AC sürücüler gibi endüstriyel nesnelerle kontrol edilmektedir. Biz bu cihazları daha da akıllı hale getiriyoruz. Günümüz sistemlerinde birçok cihaz kendi çalışma durumunu gösterebilmektedir. Peki ya bunu sizin için otomatik olarak yapsaydı? Bu prosesi basitleştirmek ve kullanılabilirliğini artırmanın tam zamanı. Factorytalk Analytics for Devices; ağdaki tüm cihazlarınızı otomatik algılamayı, verilerine ulaşmanızı, ulaşılan verilerin analiz edilmesini ve sonucunda alınması gereken aksiyonu vermektedir. Günlük işleriniz arasında yüksek seviyede analiz imkânı sunar. Mesela; cep telefonunuzda günlük yapılması gereken işler arasına, sahanızda bulunan bir modülün sistemi durdurmayan bir hatası, problemin daha da büyümemesi için bir aksiyon olarak otomatik olarak düşebilir. Günlük yapılacak işler listesine önleyici bakım eklenmiş olur. Yani, sisteminiz sizi sürekli bilgilendirir ve potansiyel problemleri daha gerçekleşmeden belirleyerek çalışma süresini artırır.

Coğrafi konumlardan doğan sınırlar kaldırılır

Makina üreticilerini düşünecek olursak; ürettikleri makinalarının ülke içinde ya da dünyanın farklı yerlerinde çalıştıklarını görürüz. Bu makinaların performans verilerine de, Rockwell Automation akıllı makina bulutu Factorytalk Cloud sayesinde tek bir yerden ulaşabilirsiniz. Böylece makina üreticileri, birden çok makinadan trend analizi yapar ve müşterileri için makina performansına yönelik öngörüsel yaklaşım sunabilirler. Coğrafi konumlardan doğan sınırlar kaldırılmış olur. Microsoft Azure ile bulut teknolojisini kullanarak Rockwell Automation, önceden hazırlanmış makinadan gelen verilere dayalı makina performans dashboard raporları ile makina üreticilerinin müşterilerine; daha doğru karar vermeleri, üretim hedeflerini yakalamaları ve hatta geçmeleri konularında yardımcı olmalarını sağlar. Factorytalk Analytics for Machines, performans raporları sunarak gerçek zamanlı bilgiye dayalı daha iyi makinalar üretilmesini sağlar.

Verinin büyük bir bölümünü biz üretiyoruz

Bütün analitik stratejiler veri ile başlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi biz veriden korkmuyoruz. Zaten verinin büyük bir bölümünü biz üretiyoruz. Uzun süre boyunca otomasyonda sadece iki tip analitik stratejisi uygulandı: Sistemde ne oldu bilgisini sunan açıklamalı analitik ve neden oldu bilgisini sunan diyagnostik analitik. Hem açıklamalı analitik, hem de diyagnostik analitik, cihazların durumu ve OEE uygulamaları için karar almada iyi hizmet ettiler. Ama bu iki stratejideki sorun şu ki; her ikisi de halen insana ihtiyaç duyuyor. Bir operatörün bir trende bakarak sorunu çözecek aksiyona karar vermesi ve bu aksiyonu bizzat alması gerekiyor. Geleceğin analitiğindeki fark ise, öngörülü ve reçeteli (prescriptive) analitik stratejisi. Reçeteli analitik stratejisi, verilerin akışını inceleyerek sürecin nereye gittiğini öngörüp, anormallik durumunda operatöre ya da doğrudan otomatik olarak sisteme bir çözüm öneriyor. Bu çözüm ve analitik, çok hızlı zaman güncellemesi istemiyorsa bulutta da yapılabiliyor. Bu da, müşterilerimizin sahalarında bulunan gayet masraflı IT altyapısından kurtulması demek oluyor.

Şahit olduğumuz gibi, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (Iıot) üretimin şeklini değiştiriyor. Dijital üretim, büyük datanın yararlarını maksimize etmek için büyüyen ve yenilikçi bir bilgi altyapısına gerek duyuyor ve Rockwell Automation Bilgi Çözümleri, bu talepleri karşılamalarında müşterilerimize destek oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.