ENDÜSTRİ 4.0

Dünya çapında sektörünün lider üreticileri; Omron'un entegre robot teknolojileri, bağımsız akıllı araçları (AIV), algılama, kontrol, emniyet, komponent ve gelişmiş denetim çözümlerini kullanıyorlar.

Makina Magazin - - NEWS - Omron

Yapay Zekâ iş başında!

Son yıllarda geniş bir ürün yelpazesi için küçük parti üretim ve optimum konumlarda esnek üretim trendlerinin küresel ölçekte yükselişe geçmesiyle birlikte, Yapay Zekâ ve Nesnelerin İnterneti (IOT) konseptlerinin üretim tesislerine entegre edilmesine yönelik gereksinim gün geçtikçe büyümektedir. Bu yaklaşım; üreticilerin yetkin çalışan eksikliğini ve işçilik maliyetlerindeki dalgalanmaları yönetirken, eş zamanlı olarak ekipman kullanımını artırmasına ve kaliteli ürünleri dengeli bir şekilde üretebilmesine olanak sağlar. Mikrosaniye düzeyinde kontrol gerçekleştirilen üretim tesislerinde veriden faydalanmak için, verilerin (örneğin; konum, titreşim ve sıcaklık verileri) yüksek hız ve yüksek hassaslıkla alınması ve zaman verileriyle ilişkilendirilmesi gerekir.

Birleştirilen verilerin analiz edilmesi ve kullanılması; olası makina hatalarının hızlı şekilde öngörülebilmesine, ekipmanın durmasının önlenmesine ve ürün kalitesindeki bozulmaların önüne geçilebilmesine imkân tanır. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti'nin hızlı entegrasyonu, büyük miktarda verinin sisteme dâhil olmasına neden olmuş, bant genişliği artışından bağımsız olarak Yapay Zekâ tarafından analiz edilmesi için tüm verilerin buluta aktarılmasını zorlaştırmıştır. Nesnelerin İnterneti'nin üretim tesislerinde kullanılmasındaki bir diğer zorluk; anında yanıt sağlamanın son derece önemli olduğu üretim tesislerinde, sensörlerden, motorlardan ve diğer cihazlardan gelen verilerin buluta gönderimi ve geri alınmasının doğurduğu iki katmanlı veri aktarımından kaynaklanan yanıt gecikmesidir.

Makina kontrolü ile Yapay Zekâ arasında gerçek zamanlı entegrasyon

Bu sorunlara çözüm arayışını sürdüren Omron, ‘ICT ile geliştirilen zekâ’ konseptini üretim tesislerine taşıyor. Kuruluş, yetkin çalışanların bilgisini, ekipman ve süreçlerin kontrolüne aktarıyor. Bu kazanım, Nesnelerin İnterneti özellikli otomatik üretim sağlayan veya söz konusu ekipmanlara optimum Yapay Zekâ algoritmaları uygulayan geniş kapsamlı fabrika otomasyonu (FA) ekipmanının kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu konsept bağlamında geliştirilen Yapay Zekâ özellikli kontrolör, ekipman düzensizliği belirtilerinin anında algılanmasını sağlıyor. Makina otomasyon kontrolörünün Yapay Zekâ algoritmaları; hassas algılama verilerini kullanarak, makinanın tekrarlanan hareketlerini öğreniyor ve makina durumunun izlenmesi ve gerçek zamanlı kontrolüne yönelik geri bildirime olanak sağlıyor.

Makina otomasyon kontrolörü Yapay Zekâ fonksiyonunu üretim süreçlerinde nasıl kullanır?

1. Ekipmanlardan motorların algılama verilerini (örneğin; titreşim ve sıcaklık) ve çıkış verilerini alır, daha sonra bu verileri kronolojik olarak gerçek zamanlı işler.

2. Gerçek zamanlı kronolojik verilere dayalı olarak, düzenli veya düzensiz çalışma durumlarına ait karakteristik değerler oluşturur.

3. Karakteristik değer verilerini biriktirir ve nedensel analizden sonra makina öğrenimi için model verileri oluşturur.

4. Bu modelin verilerine dayalı olarak, durum izleme ve kontrol geri bildirimlerini gerçek zamanlı gönderir.

Yapay Zekâ donanımlı makina otomasyon kontrolörü

Omron, otomatik öğrenme Yapay Zekâ (AI) algoritmasına sahip bir makina otomasyon kontrolörü geliştirildiklerini duyurdu. Endüstride türünün tek örneği olan bu Yapay Zekâ donanımlı kontrolör; fabrika tesislerinde üretim hatları ve ekipman değişimini mikrosaniyeler içinde kontrol edebilen programlanabilir lojik kontrolör ile Yapay Zekâ işleme fonksiyonu arasında gerçek zamanlı entegrasyona olanak sağlıyor. Ekipman ve süreçlerin durumunu izlemek için Omron'un kapsamlı sensör serisini kullanan kontrolör, bileşenleri düzensizlik ortaya çıkmasına izin vermeden güvenli şekilde yönetiyor. Kontrolör, makinalardaki düzensiz davranışları yerleşik Yapay Zekâ algoritmasının öğrenmek üzere inşa edildiği nedensel modeli temel alarak öngörüyor.

Şirket, aynı zamanda Yapay Zekâ teknolojisinin üretim tesislerinde kullanışlı bir araç haline gelmesi için kontrolör, görsel denetim sensörü ve diğer Yapay Zekâ donanımlı ürünlerinin geliştirilmesine ağırlık verecek. Ekipman ve süreçlerin izlenmesi ve ürün kalitesinin korunması için Yapay Zekâ ve Nesnelerin İnterneti konseptlerini kullanarak, müşterilerinin ‘hatasız ve durmayan’ üretim süreçlerini hayata geçirmesine yardımcı olacak. Kontrolör örnekleri 2016 itibariyle belirli müşterilere gönderilmeye başlandı ve Omron kendi tesisleri ve müşterilerinin fabrikalarında sunumlar gerçekleştirdi. Sunumlarda, ekipmanlardaki düzensizliklerin öngörülmesi ve analiz edilmesi, 2018'de gerçekleşmesi planlanan lansman ve hizmete alma öncesi bu düzensizliklerin sebep-sonuç ilişkileri hakkındaki bilgilerin geliştirilmesi hedeflendi.

Geniş bir üretim tesisi yelpazesi için uzun süredir fabrika oto-

masyonu ekipmanları geliştiren ve tedarik eden Omron, müşterilerine yeni avantajlar sağlama vizyonu ile hareket ediyor. Bu gelişmeler, Ethercat®, Io-link ve diğer açık ağlar gibi dünyanın en gelişmiş bilişim teknolojilerinin proaktif olarak kullanılması sonucunda sağlanıyor. Yapay Zekâ algoritmalarının ekipmanlara uygulanmasında 20 yılı aşkın süredir edinilen bu bilgilerden faydalanan kuruluş, daha önce bilindiği üzere masa tenisi robotu Forpheus'u geliştirmeyi başarmıştı.

Güçlü insan-makina işbirliği teknolojisinin sonucu: Forpheus

Forpheus, Omron'un temel teknolojisi olan ‘Algılama & Kontrol + Düşünme’ kavramının somut bir örneğidir. Bu akıllı öğretici robot, OKAO görsel denetim yüz/birey tanıma teknolojisi gibi temel teknolojilerden ve dünyanın ilk sürücü konsantrasyon seviyesini algılayan teknolojiye sahip sensöründen faydalanıyor. Çeşitli fabrika otomasyonu ekipmanları ve robot teknolojisinin kullanıldığı üretim tesislerine yönelik otomasyon deneyimini son teknoloji ürünü Yapay Zekâ algoritmalarıyla birleştiren Omron, insan kaynakları eksikliği ve işçilik maliyetlerindeki artışla başa çıkmaya çalışan üretim işletmelerine destek sağlıyor. Şirket, makinaların insan becerilerini ve yaratıcılığını sergilediği, geleceğin üretim tesislerine geçiş sürecini hızlandırıyor.

Omron'un yüksek düzeyde uzmanlaşmış temel teknolojileri, bugün üretime düşünme boyutunu ekleyerek, üreticilerin akıllı fabrikalara geçmesini ve çıktılarını iyileştirmesini sağlıyor. Bu bağlamda da, firmanın gelişmiş teknolojilerini tanıtmak üzere geliştirilen, işbirliğine dayalı, kullanıcı dostu ve akıllı üçüncü nesil masa tenisi robotu Forpheus, güçlü insan-makina işbirliği teknolojilerini kullanıyor. İşbirliğine dayalı, kullanıcı dostu ve akıllı bu masa tenisi robotu, her zamankinden daha akıllı hale geldi. Omron, Forpheus'a; yorumlama, tahminde bulunma, öğrenme, düşünme, harekete geçme, bağlantı kurma ve insanlarla iletişime geçme özelliklerini ekledi. Yedi muhteşem tekniğin bir araya gelmesiyle Forpheus, insanlara gerçek anlamda antrenman dersi verebiliyor. İnsan-makina etkileşimindeki bir sonraki adım, Omron'un entegre otomasyon uygulamaları ve akıllı veri çözümleriyle yenilikçi üretim teknolojilerinin en üstünde yer alıyor.

Otomasyon alanında yapılan yenilikler geleceğin üretimine yön veriyor

Geleceğin otomasyon uygulamaları, akıllı ve entegre otomasyon çözümlerini temel alıyor ve üreticilere oyunun seyrini değiştirecek yepyeni teknolojiler vadediyor. Omron da, temel algılama ve kontrol teknolojilerine Yapay Zekâ’yı ekleyerek, üreticilerin Endüstri 4.0 fabrikalarına yenilik getirmelerini ve ürünlerini geliştirmelerini sağlıyor.

Omron'un otomasyonla yeniliğe dayalı üç temel ilkesi, üretim dijitalleştirmesinde uzmanlaşmak için gereken tüm temel yetkinliği ve birlikte çalışılabilir çözümleri sağlıyor. Müşterilerin, bu hızla büyüyen global fırsattan yararlanmasına yardımcı oluyor. Endüstri 4.0'a dönüşüm, tüm paydaşların birlikte seyahat ettiği bir yolculuktur ve bu yolculukta şirket, geleceğin bağlantılı, işbirlikçi ve akıllı fabrikalarına dönüşümün nasıl destekleneceğini gösteriyor.

Bağlantılı fabrika-entegre

Bağlantılı fabrika; makina otomasyonunu ve kurumsal It'yi sorunsuz bir şekilde entegre ederek, büyük hacimlerdeki ilgili gerçek zamanlı verilerin çoğaltılmasına, toplanmasına ve paylaşılmasına olanak tanıyor. Bağlantılı fabrika, şeffaf bir tedarik zinciri oluşturmanın temelidir. Etkin ve esnek veriler ve üretim

yönetimiyle birlikte ürün izlenebilirliği merkezi bir rol oynar. Bağlantılı bir fabrika için farklı tedarikçilerin sunduğu çeşitli IT, yazılım ve makina çözümleri arasında sorunsuz şekilde bağlantı kurulması gerekir. Standartlaştırılmış bir arayüz ve bağlantı mimarisi kurma hedefiyle hareket eden Omron, bu ihtiyacı açık bir iş ortağı ağıyla destekliyor.

Akıllı fabrika-akıllı

Verilerin, toplam ekipman etkinliğinin (OEE) ve geleceğin akıllı fabrikalarının anahtarı olduğuna inanılıyor. Omron, akıllı veri analizi ve değerlendirme özelliklerini sağlamanın; kestirimci bakımı, süreç iyileştirmelerini, kişiselleştirmeyi, serileştirmeyi, izlenebilirliği ve kaynak, enerji ve atık konusunda azalmaya gitmeyi nasıl gerçekleştirebileceğine değiniyor.

İlgili tüm makina öğelerinden toplanan veriler ve denetim sistemlerinden alınan ürün kalitesi verileri, makinanın ve üretim performansının akılcı şekilde değerlendirilmesi ve görselleştirilmesinde temel oluşturur. Şirketin yeni nesil makina kontrolörleri, toplanan tüm verilerin güvenli, hızlı ve basit bir şekilde değerlendirilebildiği entegre bir SQL arayüzü sunar. Ayrıca, uzaktan izleme işlevi sayesinde tüm performans ve proses parametrelerine istenen yerden erişilebilir.

İşbirlikçi fabrika-interaktif

İnsan ve makina arasındaki etkileşimi geliştiren işbirlikçi fabrika; insanın sezgisel, esnek, bilgili ve uyarlanabilir yetenekleri ile makinanın tekrarlanabilirliğini, doğruluğunu, gücünü, hızını, otonomisini ve bağlantısını bir araya getiriyor.

Üretim hatlarında robot kullanımı, geleneksel uygulama alanlarının dışında bile giderek daha çok artıyor. Ürünlerin özelleştirilmesine (kişiye özel hale getirilmesine) yönelik artan talep, otomasyon alanında daha fazla esneklik yönünde bir trend oluşturuyor. Esneklik ve kavramsal insan becerilerinin tercih edildiği; ancak kuvvet, doğruluk ve elektronik veri kaydı ve raporlama özelliklerinin gerekli olduğu uygulama alanlarında, yeni nesil işbirlikçi robotlar (Cobot) geliştiriliyor.

Günümüzün iş modeli taleplerini karşılıyor

Omron'un entegre, akıllı ve interaktif teknoloji çözümleri, üreticilerin yenilik yaparak; verimlilik, esneklik ve kaliteyi artırırken ürünlerini geliştirmelerine imkân tanıyor. Dünya çapındaki lider üreticiler; Omron'un entegre robot teknolojileri, bağımsız akıllı araçları (AIV), algılama, kontrol, emniyet, komponentler ve gelişmiş denetim çözümlerini kullanıyorlar. Dikey ve yatay entegrasyon, akıllı ürün verisi kullanımı ve insan-makina işbirliği, üretim alanında otomatik optimizasyonun önünü açıyor. Omron bu tür teknolojileri geliştirip üretmenin ve patentini almanın yanı sıra, uygulanması için gerekli mimariyi de sunuyor. Şirketin Sysmac platform mimarisi, tüm bu öğeleri bir araya getirerek, üretim ortaklarının sektörde lider haline gelmesini sağlıyor.

Dünyadaki en yenilikçi şirketlerden biri

Omron, Clarivate Analytics (eski adıyla Thomson Reuters) tarafından ‘2016'nın En İyi 100 Global Yenilikçi Şirketi’nden biri seçilmişti. Global bilişim hizmetleri şirketi Clarivate Analytics, tescilli fikri mülkiyet ve patent verilerini temel alarak, ‘En İyi 100 Global Yenilikçi’yi seçmektedir. Clarivate, bağımsız bir indekse göre fikri mülkiyet eğilimlerini analiz ederek, en yenilikçi şirket ve kurumları belirler. En son 2013 yılında bu ödüle lâyık görülen Omron, 2016'da alınan bu ödülle birlikte, ikinci kez ‘En İyi 100 Global Yenilikçi’ arasına girmeyi başardı.

1959 yılında Omron'un kurucusu Kazuma Tateisi, şirketi hayatı geliştirmeye ve daha iyi bir toplum amacına hizmet etmeye adayarak, çok sayıda teknolojik yeniliğin yanı sıra manevi bir itici güç oluşturdu. Omron kurucusunun izinden giderek, topluma hizmet etmeye devam ediyor. ‘Sosyal Gereksinimlerden Doğan Yenilik’, Omron İlkeleri kapsamında tanımlanan en önemli değerlerden biridir. Bu da; geleceğe ilhâm veren çözümler üreterek, iş hayatında karşılaşılan sorunların çözümünde öncü olmak anlamına geliyor. Kuruluş, daha iyi bir toplum amacına hizmet etmek için fikri mülkiyet stratejisini geliştirmeye ve iş faaliyetlerini Ar-ge ile bir bütün olarak yürütmeye devam ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.