Kaynak sektörü Ar-ge faaliyetlerine yoğunlaştı

Endüstri 4.0 konusunda yaşanan gelişmeler, kaynak sektöründe faaliyet gösteren firmaların Ar-ge çalışmalarına yoğunlaşmalarına neden oldu. Söz konusu çalışmalar sonucunda şirketler, robot ve otomasyon sistemleri üretimine ağırlık vermeye başladılar.

Makina Magazin - - EDİTÖRDEN - Özkan ÖZÇELİK

Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, kaynak sektöründe de önemli değişimlerin yaşanmasına neden oluyor. Özellikle Endüstri 4.0 kapsamında üretici firmalar, yürüttükleri Ar-ge faaliyetleriyle robot ve otomasyon sistemleri üretimine ağırlık vermeye başladılar. Kaynak teknolojilerinin özellikle son 10 yılda büyük bir gelişim gösterdiği Türkiye’de, her geçen gün robot ve otomasyona yönelik akıllı makinalar öne çıkıyor.

Sektör, kaynak makinaları, kaynak elektrotları ve lehim telleri gibi ekipmanların üretiminde Avrupa standartlarını yakalamış durumda. Ulaşılan kalite düzeyi, sektörün rekabet gücünün de önemli oranda artmasını sağladı. Günümüzde artık Ortadoğu, Afrika ve Avrupa pazarlarında Çin yerine Türk ürünleri tercih ediliyor.

Türkiye’de özellikle inşaat, altyapı ve sanayi yatırımları, kaynak teknolojileri sektörünün gelişimine önemli miktarda katkı sağlıyor. Üçüncü boğaz köprüsü, üçüncü havaalanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Avrasya Tüneli, hızlı tren projeleri, Osman Gazi Köprüsü ve büyük boru hattı projeleri de, söz konusu büyümeyi olumlu yönde etkileyen diğer unsurlar olarak öne çıkıyor. Ayrıca, otomotiv sektöründe kaynak teknolojilerinin kritik bir önem taşıması ve Türkiye’de otomotiv sanayiinin hızlı bir şekilde büyümesi nedeniyle sektör bu alana yönelik çalışmalara da ağırlık veriyor.

Sektörün ihracat rakamlarına bakıldığında ise, resmi olmayan verilere göre, 2016 yılında kaynak teknolojileri alanında ihracat 80 milyon dolar civarında gerçekleşti. Sektörün söz konusu dönemdeki ithalatı ise yaklaşık 220 milyon dolar oldu.

MAKTEK Fuarı 2017’de İzmir’de sahne alacak

Yüzlerce firma ve firma temsilciliği ile yerli ve yabancı sektör profesyonelini bir araya getirecek MAKTEK İzmir (Takım Tezgahları, Metal-sac İşleme Makinaları, Tutucular-kesici Takımlar, Kalite Kontrol-ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM Yazılımları ve Üretim Teknolojileri Fuarı), 4-7 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. İzmir Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek etkinlik, iki yılda bir sektörü İzmir’de buluşturacak. Dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek MAKTEK, tekli yıllarda İzmir’de, çiftli yıllarda ise İstanbul’da düzenlenecek.

TÜYAP tarafından organize edilen etkinlik, Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan takım tezgahları ve sac işleme makinalarını temsil eden iki büyük meslek örgütü TİAD (Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği) ve MİB (Makina İmalatçıları Birliği) işbirliği ile düzenlenecek. Ayrıca fuar; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası ve KOSGEB tarafından da destekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.