İTÜ ARI Teknokent ve Oİb’nin işbirliği otomotiv sektörüne güç katıyor

2015 yılında İTÜ Çekirdek bünyesinde açılan ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’, 2017’de de otomotiv alanındaki girişimcileri Big Bang sahnesinde ağırlayacak. Söz konusu kategoriye başvuru için son tarih 19 Ağustos 2017.

Makina Magazin - - HABERLER -

İ TÜ ARI Teknokent ve Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle 2015’te İTÜ Çekirdek bünyesinde açılan ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’, bu yıl da otomotiv alanındaki girişimcileri Big Bang sahnesine davet ediyor. Söz konusu kategoriye başvurmak isteyenler için son tarih 19 Ağustos 2017 olarak belirlendi.

Otomotiv sektörünün Türkiye'nin ihracat lideri olduğunu ifade eden yetkiller, “Sektörün temelden yetişecek inovatif teknolojilerle önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi hedefiyle güçlerini 2015’te birleştiren İTÜ ARI Teknokent ve OİB, geçen sürede başarı hikâyelerinin doğuşuna olanak tanıdı. İTÜ Çekirdek’in ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’ girişimleri; IUGO, Enwair, Garajyeri, REPG ve Parkkolay bugüne kadar toplam 5 milyon TL değerinde yatırım aldı” diye konuştular.

“Rekabet avantajımızı teknoloji üreterek koruyabiliriz”

Türkiye’nin otomotivde rekabet avantajını söz konusu alana yönelik teknoloji üretmekle gerçekleştirebileceğini belirten yetkililer, şöyle konuştular: “Bu noktadan yola çıkan OİB ve İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi”ne yenilikçi teknolojiler üreten tüm girişimcileri bekliyor. 'Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’nde; güvenlik sistemleri, çevre dostu üniteler, navigasyon, akıllı donanım, elektrik ve elektronik sistemler, iç-dış aydınlatma, akıllı araç yazılımları, enerji tasarrufu gibi bir otomobili oluşturan teknolojilere yönelik fikri ya da projesi olan girişimciler yer alıyor.”

OIB-İTÜ ARI Teknokent ortaklığı kapsamında, OIB’IN altı yıldır gerçekleştirdiği ‘Otomotiv Ar-ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda dereceye giren projelerin İTÜ Çekirdek’e alındığını anlatan yetkililer, “Proje sahibi girişimciler, OİB’IN otomotiv alanında deneyiminden faydalanırken; İTÜ Çekirdek’in sunduğu hızlandırılmış eğitim programından, geniş network ağı ile tanışma ve onlarca mentordan faydalanıyorlar. Ayrıca girişimcilerin, OİB’IN 75 bin Tl’lik Ar-ge Fonu ile İTÜ laboratuvarlarında prototip geliştirme masrafları karşılanıyor. Süreç sonunda, İTÜ Çekirdek’e ‘Otomotiv Teknolojileri’ kategorisinde katılan girişimciler, İTÜ Çekirdek Big Bang girişimcilik yarışmasına katılım ve

5 milyon TL değerinde ödül ve yatırımlardan yararlanma şansı yakalıyorlar” dediler.

“Sektöre ekonomik olarak değer katmaya başladılar”

Son iki yılda İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya alınarak desteklenen girişimcilerin pek çoğunun yatırım alarak projelerini geliştirme imkânı yakaladığını aktaran yetkililer, kendi uzmanlıklarını müşterilerle buluşturarak ticari faaliyetlerine başlayan girişimcilerin, otomotiv sektörüne ekonomik olarak da değer katmaya başladıklarını söylediler. Yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: “Bu projeler arasında yer alan, sürücü davranışlarını inceleyen ve iyileştiren, ileri seviye sürücü destek sistemlerine yönelik otomotiv teknolojileri geliştiren IUGO Teknoloji, Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcıları’ndan 4,5 milyon dolar şirket değerlemesi ile 400 bin dolar melek yatırım aldı. 2015 yılında kurulan ve o sene katıldığı Big Bang yarışmasında finale kadar yükselerek 220 bin TL değerinde ödül kazanan IUGO, son olarak Shell ile anlaşma yaparak 650 araçlık satış gerçekleştirdi ve Koç Holding şirketi Inventram'ın Preferred Company listesine girmeyi başardı. Patentli yeni pil teknolojisi ile modern hayatın baş ağrısı çabuk eskiyen, çabuk biten pil sorununu çözüme kavuşturan Enwair ise, Big Bang’de 150 bin değerinde ödül kazandıktan sonra; önce 250 bin TL, ardından 750 bin TL yatırım alarak çalışmalarını hızlandırdı. Enwair’in gelecek yıllarda potansiyelini gerçekleştirmesi halinde, 120 milyon dolarlık Türkiye batarya pazarının lideri olabileceği düşünülüyor.”

“REPG de 740 bin TL değerinde yatırım aldı”

Yenilikçi yenilenebilir enerji sistemleri üzerine çalışan ve elektrikli araba ile şebeke dışı elektrik ihtiyaçları için devrimsel etkisi olabilecek Repg’nin de, son bir yılda 740 bin TL değerinde yatırım aldığını dile getiren yetkililer, “Trafik sorunuyla birlikte otopark sorununun da günden güne büyümesiyle bu sorunu çözmek için mobil uygulama geliştiren Parkkolay, katıldığı Big Bang’de, OİB ödülü de dâhil 85 bin TL değerinde ödül kazandı. Firma son olarak, yatırımcısından aldığı 250 bin Tl’lik yatırım ile otopark ağını büyütme ve pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Boş duran aracını kiralayarak ek gelir elde etmek isteyen araç sahiplerinin paylaşım platformu Garajyeri ise, sektörel dönüşüm yaratma potansiyeline sahip az sayıda sarsıcı yenilikten birisi olarak son bir yıl içinde 800 bin dolar yatırım aldı” diye konuştular.

Yetkililer son olarak, OİB ve İTÜ ARI Teknokent işbirliği ile kendi başarı hikâyesini yazmak isteyen tüm girişimcilerin, İTÜ Çekirdek ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’ne www.itucekirdek. com adresinden başvurabildiklerini de sözlerine eklediler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.