Türkiye’nin haziran ihracatı 12 milyar doları aştı

2017’yi ihracatta atılım yılı ilan eden ve sekiz aydır dış satışlarını kesintisiz bir şekilde artıran Türkiye, haziran ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,8’lik artışla 12 milyar 70 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Makina Magazin - - HABERLER -

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran 2017 ihracat rakamlarını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Gaziantep’te, TİM 1000’de 30. sırada yer alan Altunkaya Şirketler Grubu’nun bebek bezi üretim tesislerinde açıkladı. TİM verilerine göre haziran ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,8 artarak 12 milyar 70 milyon dolar oldu.

Kasım ayından beri sekiz aydır ihracatta artış yaşandığının altını çizen Büyükekşi, “Haziran ayında da, Ramazan Bayramı sebebiyle iki iş günü eksik olmasına rağmen ihracatımızı artırma başarısını gösterdik. Atılım yılı ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı” diye konuştu.

Yılın ilk altı ayında ihracatın yüzde 8,2’lik artışla 76 milyar 383 milyon dolar olduğunu kaydeden Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın da yüzde 4,5’lik artışla 147 milyar 329 milyon dolar olduğunu ifade etti.

“Dünya ticareti yeniden canlanıyor”

TİM olarak ihracatı ivmeli bir performansla artırma gayreti içinde olduklarını anlatan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü 2017, ülkemiz için ihracatta atılım yılı. Dünya ticareti yeniden canlanırken, çevre ülkelerle aramızdaki sorunlar hükümetimiz tarafından tek tek çözülürken, ihracatçılarımıza her koldan verilen teşviklere her gün bir yenisi eklenirken tabi ki bu yılın hakkını vereceğiz.”

TÜİK’E göre 2017’nin ilk beş ayında ihracatın yüzde 9,5 gibi çok güçlü bir artış gerçekleştirdiğini hatırlatan Büyükekşi, “Şu ana kadar üç büyük rekor kırdık. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8,9’dan binde 9’a çıkardık. Abd’nin ithalatındaki payımız binde 3’ten binde 3,1’e yükseldi. Ab’nin ithalatındaki payımız ise, yüzde 1,28’den yüzde 1,29’a çıktı. İnşallah önümüzdeki dönemde rekorlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

Net ihracatın büyümeye yarı yarıya destek vermesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Mehmet Büyükekşi, “Önümüzdeki dönemde ise, ihracatın katkısıyla daha da yüksek büyüme rakamları yakalayacağımıza olan inancımız tam” diye konuştu.

“Otomotiv sektörü liderliği elden bırakmadı”

Haziranda miktar bazında ihracatın yüzde 4,1, ilk altı ayda ise yüzde 12,6 artış gösterdiğini açıklayan Büyükekşi, haziran ayında ihracatın liderinin 2,5 milyar dolarla yine otomotiv endüstrisi olduğunu

bildirdi. Otomotiv sanayiinin ihracatının haziran ayında yüzde 16,4 arttığını belirten Büyükekşi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu sektörü; 1,4 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1,3 milyar dolarla da kimyevi maddeler sektörü takip etti. En fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 178 ile gemi ve yat sektörü elde etti.”

En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında haziranda en fazla ihracat artışının yüzde 89,1 ile Rusya’da olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Rusya’ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının beş katına çıkması etkili oldu” dedi. Haziran ayında 122 ülkeye ihracatın arttığını, 109 ülkeye olan ihracatın gerilediğini belirten Büyükekşi, şu bilgileri verdi: “En fazla ihracat yaptığımız ilk beş ülkeye bakacak olursak; Almanya’ya ihracatımız yüzde 4,4, İngiltere’ye yüzde 2,1, İtalya’ya yüzde 1,8, ABD’YE yüzde 14,1 ve Irak’a yüzde 4,4 artış gösterdi.”

“Ab’ye ihracat yüzde 2,8 arttı”

Haziran ayında Ab’ye ihracatın yüzde 2,8 arttığını ifade eden Büyükekşi, Ab’nin ihracattaki payının 50,5 olduğunu anlattı. İlk altı aylık dönemde ise Ab’ye ihracatın 3 milyar dolar arttığını ifade eden Büyükekşi, “Haziran ayında Kuzey Amerika’ya ihracatımız yüzde 17,8, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 17, Uzakdoğu’ya ise yüzde 21,1 artış gösterdi İlk altı ayda Ab’den sonra ihracata artışına en büyük katkıyı 936 milyon dolar artış ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 659 milyon dolar artış ile Ortadoğu ülkeleri verdi” diye konuştu.

İhracat rakamlarının açıklandığı Gaziantep’in toplam ihracattan aldığı payın 2016’da yüzde 4,5 olduğunu belirten Büyükekşi, “Bu başarıda halı ihracatımızın artışının büyük etkisi oldu. Antep sayesinde Türkiye, dünyanın en fazla halı ihraç eden ikinci ülkesi oldu” dedi.

İller bazında ihracatı da değerlendiren Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti: “İlk 10 ilin altısı haziran ayında ihracat artışı gerçekleştirdi. En yüksek artış ise, otomotiv sektöründe gerçekleştirilen yeni yatırımın etkisiyle yüzde 267 ile Sakarya’da görüldü.”

(Soldan sağa): Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Mehmet Büyükekşi, Mehmet Şimşek, Mahsum Altunkaya ve Abdülkadir Çıkmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.