“Dönüşümleri yakından takip ederek, hızlı tepkiler vermeliyiz”

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan: Yenilikçiliğe dönük ekonomi politikaları olmadan uluslararası rekabette avantaj sağlamanın mümkün olmadığını ifade eden Yaşar Doğan, Kobİ’lerin üretim yapılarını yeniden dizayn etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Makina Magazin - - HABERLER -

Dördüncü sanayi devrimi anlamına gelen Endüstri 4.0, 10 ilâ 20 yıl içinde entegrasyonunu tamamlayarak firmalar tarafından uygulanabilir hale gelecek. 2011 yılında Almanya, geleneksel imalat sanayisini bilgisayarlaşma yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatma çalışmaları başlattı. Söz konusu uygulama kısa sürede de tüm dünyayı etkisi altına aldı ve Türkiye’de de bu yönde çalışmalar başlatıldı.

Doğan: “Daha fazla çalışma vakti”

Gelişmekte olan ülkeler için fırsatlar sunan Endüstri 4.0 sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği) Genel Başkanı Yaşar Doğan, “Artık gecemizi gündüzümüze katıp daha fazla çalışma vakti. Bunu yaparken; web teknolojilerini, otonom üretim sistemlerini ve uluslararası ticaretteki dönüşümleri yakından takip ederek, hızlı tepkiler vermeliyiz. 2023 yılı hedeflerimiz için hem devletimizin, hem de biz iş dünyasının geleceğin üretim ve ticaret trendini şekillendirmekten başka çaresi bulunmamaktadır. Sanayide verimliliği artıran ve üretim maliyetlerini düşüren Endüstri 4.0 sistemini başarıyla hayata geçirdiği takdirde Türkiye, orta gelir tuzağından kurtulacak ve gelişmiş ülkeler arasına girecek” diye konuştu.

Sanayide farklı bir değer kazanarak Endüstri 4.0 entegrasyonunu sağlayan firmaların pazarda büyük bir paya ulaşacaklarının altını çizen Doğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Siber-fiziksel sistemler ve bulut bilişim gibi modern bilgi ve iletişim teknolojileri; imalat sektöründe verimliliği, kalite ve esnekliği artırmak için sistemlere entegre edilecek, olası verim durumlarını analiz ederek rekabet ortamında avantaj sağlayacak.”

“İşletmeler yeni sürece hızla ayak uydurmalılar”

Türkiye son yıllarda değişim ve dönüşüm süreci içine girmiş olsa da, hedefler için işletmelerin de söz konusu değişim ve dönüşüm sürecine hızla ayak uydurması gerektiğini belirten Yaşar Doğan, “Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, yeni ve yüksek katma değerli üretimi olmayan ve tek bir ürüne bağımlı olan ülkeleri ekonomik darboğaza sokmuştur. Son dönemde uluslararası ilişkilerimizde yeni bir döneme girmiş olsak da, bu sıkıntılı süreçte yaşadıklarımız, pazar ve ürün çeşitlendirmesinin ne kadar önemli olduğunu bize göstermiştir. Bilginin ve teknolojinin hızla yayıldığı günümüzde, işletmelerimizin uluslararası rekabette avantaj sağlayabilmeleri son derece önemlidir. Aksi takdirde, sermayenin hızla büyüdüğü dünyada, araştırma-geliştirme faaliyetlerinde oldukça ileri olan ve bununla beraber teknolojik gelişme sürecinde başarıyla ilerleyen çok uluslu şirketlere karşı, iç piyasada varlığını sürdüren yerli, küçük çaptaki Kobİ’lerimizin ömrü uzun olmayacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Yaşar Doğan, “Bilginin ve teknolojinin hızla yayıldığı günümüzde, işletmelerimizin uluslararası rekabette avantaj sağlayabilmeleri son derece önemli” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.