“Tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanıyoruz”

Geçen yılın ilk yarısında 11 milyar 734 milyon 74 bin dolar olan ihracatını 2017'nin aynı döneminde yüzde 22,4 artıran otomotiv sektörü, 27 milyar doların üzerinde dış satım rakamına ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmayı hedefliyor.

Makina Magazin - - HABERLER -

Tarihinin en yüksek dış satışını 24,7 milyar dolar ile 2008 yılında, ikinci rekorunu ise 23,8 milyar dolar ile geçen sene gerçekleştiren otomotiv sektörü, 2017'de 27 milyar doların üzerinde dış satım rakamına ulaşıp, tüm zamanların ihracat rekorunu kırmayı hedefliyor.

Türk otomotiv sektöründe yılın ilk yarısındaki ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu dile getiren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "Yıl sonuna kadar istikrarlı bir performansla 27 milyar doların üzerinde dış satım rakamına ulaşıp, tüm zamanların ihracat rekorunu kırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Tarihinin en yüksek dış satışını 24,7 milyar dolar ile 2008 yılında, ikincisini ise 23,8 milyar dolar ile geçen sene gerçekleştirdiklerini hatırlatan Sabuncu, "Bu yıl tüm zamanların ihracat rekoruna koşuyoruz" dedi.

"Yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 22,4 arttı"

Otomotiv sektörünün, geçen yılın ilk yarısında 11 milyar 734 milyon 74 bin dolar olan ihracatını 2017'nin aynı döneminde yüzde 22,4 artırarak, 14 milyar 359 milyon 485 bin dolara çıkardığını kaydeden Sabuncu, sözlerine şöyle devam etti: "Otomotiv endüstrisi haziran ayında ise, yüzde 16,4'lük artışla 2 milyar 500 milyon 46 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Başarılı bir grafik çizen sektör, yılın ilk yarısında aylık bazda 2,4 milyar dolarlık ortalama ihracat rakamını yakaladı." Yılın ilk yarısında Türkiye'nin toplam ihracatından yüzde 18,8 pay aldıklarının altını

çizen Sabuncu, "Bu sonuçla birlikte, sektörel ihracat şampiyonluğunu da açık ara sürdürdük" diyerek sözlerini noktaladı.

Orhan Sabuncu, "Başarılı bir grafik çizen sektör, yılın ilk yarısında aylık bazda 2,4 milyar dolarlık ortalama ihracat rakamını yakaladı" dedi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.