“Hayallerimizin arkasından gitmeliyiz”

Brand Finance'ın yaptığı uluslararası raporlamada, Türk markalarının toplam değeri 29 milyar 293 milyon dolar olarak belirlendi. Söz konusu değer, Google’ın marka değerinin dörtte birini oluşturuyor.

Makina Magazin - - HABERLER -

Tüm dünyada markaların tasarım, lansman ve tanıtımına büyük paralar harcanıyor. Söz konusu yatırıma karşın, şirketler çoğunlukla markalarının performansını izleme ve değerleme konusunda aynı isteği gösteremiyorlar. Marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi olan Brand Finance'ın yaptığı uluslararası raporlamada, Türk markalarının toplam değeri 29 milyar 293 milyon dolar olarak belirlendi. Söz konusu değer, Brand Finance 500 dünya markası değerleme listesinin ilk sırasında yer alan Google’ın marka değerinin dörtte birini oluşturuyor.

Markanın eriştiği finansal değeri bilmeden pazarlama stratejilerinin işe yarayıp-yaramadığını ve beklenen geri dönüşün sağlanıp-sağlanamadığını bilmenin güç olduğunu dile getiren Türk Teşvik Derneği Başkanı Harun Altunbaş, “Eğer bir marka lisanslanacak ise, uygun ve hak eden bir bedel üzerinden değerlendirildiği nasıl anlaşılacaktır?” diye konuştu.

“Hayalciliği desteklemeliyiz”

"Hayallerimizin arkasından gitmeliyiz" diyen Altunbaş, dünyaca tanınan, güvenilen, tercih edilen marka demenin yenilikçi ve kaliteli marka anlamına geldiğini söyledi. Altunbaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bunların hepsinin temelini de yaratıcılık oluşturuyor. Yani, yenilikçi bir bakış açısı ile insanlığa kolay kabul edebilecekleri, sevecekleri, kullanmaktan zevk alacakları, yarar sağlayacakları yeni ürün veya fikirler sunmak. Bunun sırrı da hayalperestlikten geçiyor. Eğer 19 yıl önce kurulan bir firma bugün en değerli markalar listesinde birinci sırada ve sadece marka değeri 100 milyar doların üzerinde ise, bunun tek bir açıklaması vardır; o da hayalperestlik. Biz de ülke olarak hayalciliği desteklemeliyiz.”

“Tüm ülke olarak çalışmalıyız”

Türkiye’nin 2023 yılına kadar 10 dünya markası yaratma hedefiyle ilgili görüşlerini de açıklayan Altunbaş, “Bu hedef bizce uzak değil. Gerçekleştirilebilir bir hedef ve ülkemizin potansiyeli buna fazlası ile yeter. Mesela, ilk 10 sırada Güney Kore'nin çok tanıdığımız ve kullandığımız bir markası, ilk 500’de ise onlarca markası var. Yarıştığımız ülkeler bizim ülkemizden çok farklı şartlarda değiller. Onların da zorlukları var; ancak onlar bu işe konsantre olabiliyor ve tüm uluslarını bu konuda motive ediyorlar. Bizim de bu konularda çok dikkatli çalışmalar yapmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin; turizmde, gıdada, teknolojide ve daha birçok sektörde dünya markası yaratacak güce ve potansiyele sahip olduğunu ifade eden Harun Altunbaş, “O yüzden, daha çok ve efektif olarak tüm ülke olarak çalışmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

Harun Altunbaş, “Türkiye; turizmde, gıdada, teknolojide ve daha birçok sektörde dünya markası yaratacak güce ve potansiyele sahip” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.