Kimya sektörünün ihracatına AB ve Rusya dopingi

Makina Magazin - - HABERLER -

Kimya sektörü yükselişini yılın ilk yarısında da koruyarak, Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan üçüncü sektör konumunu sürdürdü. 2017’nin ilk yarısında sektörün ihracatı, 2016’nın aynı dönemine göre miktarda yüzde 11,79 arttı.

Yılın ilk yarısında ihracatta yaşanan artış kimya sanayicisinin yüzünü güldürdü. Sektörün ilk yarı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 11,79’luk artışla 9 milyon 477 bin tona, değerde ise yüzde 13,17’lik yükselişle 7 milyar 955 milyon dolara ulaştı. AB ülkelerinden gelen talebe ek olarak, en önemli pazarları arasındaki ABD ve Rusya’ya yapılan ihracattaki artışlar da yükseliş trendini destekledi. ABD’YE ihracat yüzde 36,74 artışla 334 milyon 337 bin dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu rakamla ABD, en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında beşinciliğe yerleşti. Rusya ise, yüzde 35,21’lik artış ve 144 milyon 653 bin dolarlık ihracatla 18. sırada yer aldı.

Ocak-haziran 2017 döneminde kimya sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği 10 ülke sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Mısır, ABD, İtalya, İran, İspanya, Singapur ve Yunanistan oldu.

Ab’nin aldığı pay yüzde 35’e yükseldi

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talep kimya ihracatına katkı sağlamaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında Ab’nin kimya ihracatından aldığı pay yüzde 35’e yükseldi. Almanya, İtalya, İspanya ve Yunanistan, söz konusu dönemde kimya sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında yer aldı.

Kimya sektörünün ihracatına aylık bazda bakıldığında, sektörün haziran ayı ihracatı 2016’nın aynı ayına göre miktarda yüzde 1,64’lük azalışla 1 milyon 447 bin ton, değerde ise yüzde 2,57’lik düşüşle 1 milyar 291 milyon dolar oldu. Sektörün söz konusu dönemde en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke ise; Mısır, ABD, Almanya, Irak, İspanya, İtalya, İran, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bulgaristan olarak sıralandı.

Akyüz: “İhracattaki artış trendi sürüyor”

Kimya sektörünün ilk yarı performansını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, şunları söyledi: “İlk altı ayda elde ettiğimiz ihracat rakamlarımıza bakınca hem sektörümüz, hem ülkemiz adına mutluyuz. Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşmasında ihracatçılar olarak üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Kimya ihracatımız yılın ilk yarısında miktar ve değer bazında artışlar yakaladı. Sanayicimizin kararlı tutumu ve çalışma azmi, sorun yaşadığımız ülkelerdeki problemlerin yavaş yavaş aşılması ve AB ülkelerinden gelen talep artışı gibi faktörlerin etkisiyle ihracatımızdaki artış trendi devam ediyor.”

“Rusya olumlu katkı sağladı”

Rusya’daki toparlanmanın olumlu etkisini görmeye başladıklarını ifade eden Akyüz, ilerleyen aylarda da söz konusu toparlanmanın artarak sürmesini temenni ettiklerini söyledi. Akyüz, “Siyasi olarak ilişkiler normale dönse bile bunun ticarete yansıması maalesef çok daha geç gerçekleşiyor. Rusya’ya ihracatta da aynı durumu yaşadık. İlk yarı ihracat performansını göz önüne aldığımızda, kimya sektörü olarak yılın ikinci yarısından da umutluyuz. Bu olumlu tabloyu sürdüreceğimizi düşünüyoruz. Özellikle finansal açıdan nefes aldıran teşvikler sayesinde, sanayicilerimizin daha cesur adımlar atılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Murat Akyüz, “Finansal açıdan nefes aldıran teşvikler sayesinde, sanayicilerimizin daha cesur adımlar atabileceğine inanıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.