Deburringexpo 2017 için geri sayım başladı

Makina Magazin - - FUAR -

10-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Deburringexpo 2017’de, mükemmel yüzeylerin oluşturulmasında son teknolojik çözümler sergilenecek. Etkinlik kapsamında ayrıca, üç günlük bir Uzman Forumu da organize edilecek.

Çapak alma, kenar yuvarlama ve mükemmel yüzeylerin üretiminde hem tedarik, hem de iletişim platformu görevini üstlenen Deburringexpo (Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı), bu yıl 10-12 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Karlsruhe Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte, iki dilde uzman forumu da düzenlenecek.

Günümüzde, özellikle hassas parçaların üretiminde ürünlerin yüzeylerinden beklenilen performansın giderek arttığını dile getiren fuarın organizatörü fairxperts Gmbh & CO.KG. firmasının Genel Müdürü Hartmut Herdin, bundan dolayı yüzey temizleme, kenar yuvarlama ve polisaj konularının da daha fazla ön plana çıktığını aktardı. Herdin, şöyle konuştu: “Haziran ortasında kesinleşmiş 125 katılımcısı ile Deburringexpo, en yeni, en garantili çözümler konusunda en geniş ve en büyük uluslararası yelpazeyi sunmaya hazırlanıyor. Bu yıl ikinci kez düzenlenecek etkinlik, bir yandan da iki dilde düzenleyeceği Uzman Forumu ile ziyaretçilerine değerli bir bilgi birikimi armağan edecek. Fuar, 10-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Almanya’da Karlsruhe Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.”

“En son yenilikler sunuluyor”

Özellikle hassas parçaların imalatında, temizlenecek olan ürünlerin malzemesinden kullanılacağı alan ve sektöre kadar uygulanması gereken yüzey yapısının çeşitlilik arz ettiğinin altını çizen Herdin, “Bu da, üreticileri her gün yeni bilmecelerle karşı karşıya bırakıyor. Günümüzde keskin kenarlara sahip temiz yüzeyler, giderek daha fazla hayatımızda kullandığımız ürünlerin standart özellikleri haline geldi. Artık yüzey polisajlarından sadece sürtünmeye, korozyona ve

ses oluşumuna engel olması değil; aynı zamanda ürün performansını ve ömrünü uzatması da beklenmeye başlandı. Tüm bunlara ek olarak bir de şekillerdeki keskin hatların revaçta olması, günümüzde ürün imalatı ve yüzey polisaj adımlarının gitgide birbirinin içine karışmasını sağlıyor. Çapak alma, kenar yuvarlama ve mükemmel yüzeylerin üretiminde hem tedarik, hem de iletişim platformu görevini üstlenen Deburringexpo, işte tam da bu artan beklentileri verimli ve garantili bir şekilde karşılamak için gereken yenilik ve teknolojileri sunuyor” dedi.

“150 katılımcı bekliyoruz”

15 Haziran tarihine kadar 14 ülkeden 125 şirketin etkinlikteki yerlerini ayırttıklarını anlatan Herdin, söz konusu firmalar arasında pek çok sektör ve teknoloji lideri kuruluşun bulunduğunun altını çizdi. Toplamda 150 katılımcı beklediklerini kaydeden Herdin, “Bu katılımcıların büyük kısmı fuarda yeni çözümlerini tanıtmayı planlıyor. Böylece 2. Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı’nın, 2015 yılında düzenlenen birinci etkinlikten çok daha büyük ve uluslararası düzeyde olması bekleniyor” diye konuştu.

“Kapsamlı bir program sunuyor”

Sunduğu kapsamlı program ile Deburringexpo’nun; hassas yüzeylerde temizleme, çapak alma, kenar yuvarlatma ve polisaj alanında uluslararası sektörün tamamına hitap ettiğini söyleyen Herdin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çeşitli uygulamaları, kullanılan cihazları, ölçüm ve test teknolojilerini tanımanın yanı sıra, fuarda mevcut trendler ve gelişmeleri de yakından takip etme imkânı var. Örnek vermek gerekirse; değerli malzemelerden geometrik karmaşık parçaların işlemesinde kolaylıkla üretim zincirine entegre edilebilen, çok hassas düzeyde çapak almayı, kenar yuvarlatmayı ve tıraşlamayı mümkün kılan yeni degrade polisaj çözümleri tanıtılacak. Ecmtıraşlama işlemlerinde ise, yeni geliştirilen jeneratörler sayesinde talebe göre 0,1 µm dolaylarında değerlerin elde edilmesi, ayrıca kenarlara doğru kalitenin bozulması anlamına gelen ve ‘Stray Machining’ adı verilen durumun oluşmasının engellenmesi artık mümkün. Aynı şekilde, ECM teknolojisi ile özellikle metal 3D çıktı parçalarının polisaj işlemleri için yeni yöntemler geliştirildi. Bu sayede hem iç, hem dış yüzeylerin mikro ve makro yapıları tek bir işlemde düzeltilebilecek. Kısa devir aralıklarına tanımlanan yüzey özellikleri sürekli tekrarlanabilecek.”

PECM teknolojisinin ise, özellikle değerli malzemeden 3 boyutlu form ve şekillerin çok kaliteli ve çapak vermeyen yüzeylerle imal edilmesine imkân verdiğini ifade eden Hartmut Herdin, “İşlem esnasında ısı uygulanmasına gerek kalmadığı gibi, parça boyutları göz önünde bulundurularak konvansiyonel yöntemlere göre çok daha fazla hassas ayarlama imkânı mevcut. Aşındırıcı akışkanla yüzey işleme (AFM) ve lepleme sayesinde, metal veya seramik gibi değerli malzemelerin iç yüzeyleri ile zor ulaşılan kesitlerde klasik yöntemlere nazaran çok daha verimli sonuçlar elde edilebiliyor. Enjeksiyon, pres veya kesme yöntemiyle üretilen plastik parçalar için de, Deburringexpo kapsamında çeşitli çözümler bulmak mümkün. Bunlar arasında, -150 °C kuru buz ile uygulanan soğuk çapak alma yöntemi ile termoplastik parçalarla zor ulaşılan yüzeylere uygulanan termik çapak alma metotları sayılabilir” dedi.

“Uzman Forumu da düzenlenecek”

Deburringexpo’nun tamamlayıcısı olarak üç günlük bir Uzman Forumu’nun da organize edileceğinin bilgisini veren Herdin, tüm seminerlerin Almanca-İngilizce olarak simultane tercüme edileceğini açıkladı. Herdin, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Forumda; yüzey temizleme ve polisaj teknolojilerindeki yenilikler, uzman bilgi birikimi, pratik örnekler ve karşılaştırmalı çözümler sunulacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek, tam fuar programını ve katılımcı ön listesini almak için www.deburring-expo.com adresi ziyaret edilebilir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.