Kompozit işlemede başarıya giden yol

Makina Magazin - - ÜRÜN - Sandvik Coromant

Sandvik Coromant tarafından sunulan yeni Coromill® Plura frezeler, CFRP (karbon fiber takviyeli plastik) ve GFRP (cam elyafı takviyeli plastik) gibi kompozit malzemelerde frezeleme ve oluk açma işlemlerini optimize etme olanağı sunuyor. Başta havacılık sanayii olmak üzere; otomotiv, motor sporları, rüzgâr enerjisi ve denizcilik gibi bu malzemelerin giderek yaygınlaştığı sektörlerde çalışan üretim mühendisleri, tezgah imalathanesi yöneticileri ve operatörler, yeni frezelerin sunduğu patentli geometrilerden büyük avantaj sağlayacaklar.

Belirli kompozit malzemelere özel işleme çözümleri; kalite, devir süresi ve maliyetler açısından ilerleme sağlamaya çalışan tezgah imalathaneleri için giderek daha büyük önem kazanıyor. Kompozitlerin çoğunda bulunan aşındırıcı malzeme içeriği nedeniyle; hızlı takım aşınması, düşük kesme kalitesi, sıcaklık yükselmesi, titreşim ve kararsız kesme şartları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu zorluklar göz önünde tutularak, Sandvik Coromant'ın yeni nesil Coromill Plura serisi; üç, dört veya beş eksenli CNC işleme merkezleri, gantri tipi CNC tezgahları ve ayrıca bağımsız robotik kol sistemlerinde CFRP ve GFRP işlemeyi iyileştirecek şekilde geliştirilmiştir.

Howcroft: "Kendini kanıtlamış bir marka"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Kompozitler Global Ürün Yöneticisi Aaron Howcroft, şunları söylüyor: “Coromill Plura, uzun bir geçmişe sahip ve endüstride kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yeni nesil frezelerde; uçak gövdesi, kanatlar, denge kolları, kirişler, kanat kirişleri, kanat elemanları, çerçeveler, alt yapılar, taban putrelleri, ara taban dikmeleri ve basınçlı levhalar gibi, kompozit havacılık parçalarının işlenmesinde büyük artış sağlayacak patentli geometriler tasarlandı. Frezeler yüksek verimlidir ve pazardaki en uzun takım ömrünü sunar. Dahası, bu ürünler hızlı sipariş edilebilecek standart ürünler olarak sunulmuştur. Böylece, tedarik ve satın alma ekiplerine kolaylık sağlanmıştır."

Helis açıları özenle tasarlandı

Kompozit malzemelerde frezeleme ve oluk açma yaparken, yeni frezeler genellikle tam radyal kavrama ve tam kesme derinliğiyle kullanılır. Bazı durumlarda, ince talaş işleme pasoları da gerçekleştirilebilir. Helis açıları, ideal keskinlik ve kesme kenarı mukâvemeti için dikkatle tasarlanmıştır. Böylece, daha uzun takım ömrü ve yüksek kaliteli yüzey, kenar ve oluk finişleri sağlar. Seride üç kesici bulunur: Coromill Plura sıkıştırmalı freze, Coromill Plura düşük helisli freze ve Coromill Plura tırtıklı freze.

Coromill Plura sıkıştırmalı freze sahip olduğu 40° ikili helis sayesinde en iyi sonucu, CFRP parçanın her iki yüzünde de özel örülü cam tabaka varsa verir. Sıkıştırılmış kanallar üst üste bindiğinden, freze ince ve düz malzemelerde malzemenin titreşimini ortadan kaldırarak iyi bir işleme sağlar.

Koruma sağlayan bir kaplamaya sahip

Coromill Plura düşük helisli (5°) freze, CFRP iş parçalarında pürüzsüz ve çapaksız finiş pasoları sağlamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Frezedeki diş sayısı yüksektir ve hem hızlı bir kesme, hem de ısıya karşı koruma sağlayan bir kaplamaya sahiptir. Sol ve sağ helis seçenekleri, zayıf veya hasar görmüş fikstür gibi zorlayıcı destek koşullarına sahip malzemeler için esneklik sağlar.

Son olarak, Coromill Plura tırtıklı freze sahip olduğu geniş kanal formu sayesinde çok yüksek malzeme kaldırma oranları sunar. Geometrinin sağladığı ikili kesme işlemi, katmanlara ayrılmayı ve titreşimleri azaltarak, sonuçta kompozit parçalardaki gerilimi minimuma indiren tek pasolu bir çözüm sunar. Her üç Coromill Plura freze de, kesme sıvısı ile veya kesme sıvısı olmadan kullanılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.