Yandan yüklemeli fiber lazer

Makina Magazin - - ÜRÜN - Ermaksan

Ermaksan Makina, müşteri talepleri doğrultusunda ürün gamına çözüm odaklı ürünler eklemeyi sürdürüyor. Şirketin ileri teknoloji imkânları doğrultusunda, tamamen kendi özkaynaklarıyla geliştirdiği yandan yükleme makina sistemi, standart makinaya göre yer konusunda işletmelere büyük kolaylık sağlıyor. Bu sistemde mevcut köprü, Ermaksan’ın standart olarak ürettiği makinaların benzer şekliyle hareket ediyor. Bu noktada örnek vermek gerekirse; 3 x 1,5 m makina için kesim arabası, 1,5 m olan kısmından girerken, yandan yükleme olan makinalarda ise 3 x 1,5 makinada, kesim arabası 3 metre olan kısımdan girmektedir.

Yer konusunda önemli bir avantaj sağlıyor

Bu avantaj sayesinde makinanın, standart makinadan farklı olarak yerleşimi daha kısa olmaktadır. Yalnızca boyu daralıyorken eni bir miktar uzuyor. Ermaksan’ın geliştirdiği yandan yüklemeli fiber lazer makinasının farklılığı da buradan gelmektedir. Çünkü, yer konusunda sıkıntı yaşayan işletmeler için standart makinanın 12-13 metre yer ihtiyacı varken, yandan yüklemeli makinanın yer ihtiyacı ise 8-9 metre olmaktadır. Eğer işletmenin uzun bir holü varsa Ermaksan’ın standart makinasını, kısa holü varsa yandan yüklemeli fiber lazer makinasını tercih ediyor.

Ermaksan, ürünü piyasaya çıkartmadan önce muâdillerine bakıp incelerken, hız ve ivme değerlerinden düşmeden, rakiplerden farklı ve özgün bir ürün ortaya koydu. Bu ürünün muâdillerinde rakiplerin köprüsü 3 metre, Ermaksan’ın bu üründeki köprüsü ise 1,5 metredir. Yükleme-boşaltma kısmı da, makinanın 3 metre olan kısmında yer almaktadır. Dolayısıyla, Ermaksan’ın bu üründe yapmış olduğu tasarım, hız ve ivme olarak şirkete büyük avantaj sağlamaktadır.

Tüm bunların dışında, Ermaksan’ın diğer standart makinalarda kullandığı elektrik panoları, makinanın bir bütünü olarak öne çıkıyordu. Bu durum da, makina yerleşim alanında yer kaybına neden olduğu için yandan yükleme makinada geliştirilen yapı sayesinde, elektrik panosu da daha kompakt bir hale getirildi. Böylece bu durum, yerleşim alanı açısından müşterilere çok büyük avantajlar sağlıyor. Ek olarak; makinada kullanılan ekipmanların ikisi (yağ deposu ve rezonatörü); makinanın ‘ölü bölgeleri’ diye tanımlanan kaporta içerisindeki bölgeye yerleştirilirken, bu sayede dışarıda bulunan ekipman sayısı da önemli ölçüde azaltıldı.

Özkayan: “Hız ve ivmede kayıp söz konusu değil”

Yapılan bu iyileştirmenin, makinanın yerleşim alanıyla ilgili standart makinaya oranla yüzde 30 yerleşim avantajı sağladığını aktaran Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Geliştirdiğimiz bu ürün, uzun ince bir makina yerine, kısa ve geniş bir makina olarak karşımıza çıkıyor. Makinanın teknik özellikleri standart makina ile aynı düzeyde. Bu üründe, standart makina ile aynı köprü kullanılıyor. Dolayısıyla, standart makinaya göre hız ve ivme değerleriyle ilgili herhangi bir kayıp söz konusu olmadı. Bu anlamda rakiplerin makinaları da, Ermaksan’ın geliştirdiği makinadaki yüksek hız ve ivmelere çıkamamaktadır” diye konuşuyor.

Piyasadan gelen yoğun talep doğrultusunda ürünü geliştirerek, müşterileri için önemli bir kolaylık daha sağladıklarını kaydeden Özkayan, şöyle konuşuyor: “Ayrıca, piyasaya sunulduğundan itibaren ürün büyük ilgi görmüş durumda. Yerli üreticiler içerisinde, Ermaksan’ın geliştirdiği yapıda bir ürün piyasada bulunmamaktadır. Yani hem yandan yüklemeli, hem de bu şekilde hız ve ivmeyi yakalayan muâdil bir ürün henüz piyasada yok. Bu yüzden de bu makina, Ermaksan için sektörde büyük avantaj sağlamaktadır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.