Enerji verimliliğini artıran düşük sürtünmeli bilyalı rulmanlar

Makina Magazin - - ÜRÜN - NSK

Tahrik sistemlerinde düşük sürtünmeli bilyalı rulman kullanımı, enerji verimliliğini artırmakta ve çalışma gürültüsünü azaltmaktadır. Bu rulman tipi ayrıca, ısı oluşumunu azaltmakta ve bu sayede çalışma ömrünü uzatmaktadır. Optimize edilmiş kanal geometrisi ve özel keçe konseptleriyle, NSK çok daha düşük sürtünme özelliklerine sahip olan çeşitli bilyalı rulman serileri geliştirdi.

Enerji verimli tahrik sistemleri tasarımları incelendiğinde, mühendisler daima rulmanları hesaba katmalıdırlar. Yuvarlanma yollarındaki döner elemanların hareketinin yanı sıra, geleneksel keçelerin teması sonucu ortaya çıkan içsel sürtünme tahrik verimliliğini azaltabilir. Sonuç olarak; diğer özelliklerinin yanı sıra NSK düşük sürtünmeli rulmanlar, bilyalar ve yuvarlanma yolları arasındaki temas yüzeyini azaltan tescilli bir geometri kullanmaktadır. Buna ek olarak; fiberglasla güçlendirilmiş polyamid kafesler ve yüksek performanslı yağlayıcılar, sürtünme torkunu azaltmaya ciddi ölçüde katkı sağlayabilmektedir.

Özel olarak tasarlanmış honlanma sürecinden geçiyor

Düşük sürtünmeli bilyalı rulman üretiminde başka bir önemli faktör de üretim prosesleridir. Burada, yuvarlanma yolu içerisindeki herhangi bir pürüz; yağlamanın işlevini verimli gerçekleştirememesine, çalışma gürültüsünün artmasına ve daha fazla sürtünmenin ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte bu yüzden, Nsk'nın bilyalı rulmanlarının yuvarlanma yolları, aşırı derecede düzgün çalışma yüzeyi sunmak için özel olarak tasarlanmış honlama sürecinden geçer.

Keçe teknolojisi söz konusu olduğunda, NSK tarafından geliştirilen ve patenti alınan temassız labirent tasarımı, sürtünme torkunu veya çalışma sıcaklığını artırmadan verimli sızdırmazlık özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu özellik, herhangi bir performans kaybının zarar verici olacağı uygulamalarda çok ciddi bir unsurdur. Temassız labirent keçeler içeren NSK bilyalı rulmanlar, kapaklı rulmanlarla kıyaslanabilen yüksek hız kapasitesi sunar ve aynı zamanda, zorlu çalışma koşullarında etkili koruma sağlar. Uygulama gereksinimlerine göre çeşitli keçe seçenekleri mevcuttur.

Sürtünme torkunu yüzde 47 oranında azalttı

Düşük sürtünmeli bilyalı rulmanlar için pazar talebi, başta çamaşır makinaları olmak üzere üreticilere göre belirli bir verimlilik sınıfının bir rekabet üstünlüğü yarattığı ev aletleri gibi sektörlerden gelmektedir. Otomotiv endüstrisi de, taşıt üstü tahrik sistemlerinin enerji verimliliğini artırmak amacıyla bu tipte rulmanlara odaklanmıştır. Örnek vermek gerekirse; bir NSK müşterisinin kullanmaya başladığı sabit bilyalı rulmanlar, aynı tipte standart bilyalı rulmanlara kıyasla sürtünme torkunu yüzde 47 oranında azaltabilmiştir.

Düşük sürtünmeli NSK rulmanları, aynı tipteki geleneksel rulmanlara kıyasla çok daha az sürtünme torku elde etmektedir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.