Gübre makinaları için geliştirilen hidrolik sistem

Makina Magazin - - ÜRÜN - Bosch Rexroth

Tahrik ve kontrol teknolojileri alanında geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Bosch Rexroth ve Ege Bölge Temsilcisi Hidropar İzmir işbirliği, Hidropar İzmir’in tasarım merkezi olmasında büyük katkılar sağladı. Bosch Rexroth ve müşteriler nezdinde bir çözüm ortağı olarak ön plana çıkan Hidropar İzmir işbirliğinin son örneği; ahır içinden başlayarak arazi uygulamalarına kadar tüm gübre yönetimi ihtiyaçlarını karşılayabilen EYS Metal için tasarlanan kompost makinası oldu. Yaklaşık 16 tonluk bir ağırlıkla yüzde 20 tırmanma eğimini aşabilen ve 1800 rpm dizel motor devrinde maksimum hızı saatte 7 kilometreye çıkan makinanın yürüyüş sistemi, Bosch Rexroth ürünleri kullanılarak geliştirildi.

Araç tamburunu çeviren hidrolik motorların tahriki A11VO serisi pompayla sağlandı. Pompanın hidrolik uyarılı güç kontrol ayar özelliği ve stroke limit özelliği kullanılarak tamburun devir ayarı yapıldı. Devir hidrolik joy-stick ile ayarlanabilirken, yığın yüksekliğine göre tünel yükseklik yukarı-aşağı pozisyon kontrolü akış bölücüler kullanılarak elde edildi.

Araç ileri-geri hareketi, ergonomik el tutamaklı hidrolik uyarılı joy stick ile kontrol ediliyor. Araç direksiyon hareketi ise, ileri-geri joy-stick ile sağlanıyor. İki yan teker dönüp, diğer iki yan teker durma veya ters yöne dönebilme kabiliyetine sahip bulunuyor. Bu sayede araç nokta dönüş yapabiliyor.

Her bir tekerleğin tahrik sisteminde Bosch Rexroth hidrolik motor ve pompalar kullanıldı. Araç hidrolik tahrik sistemi, A10VG pompalar ve MCR serisi hidrolik motorlar kullanılarak kapalı çevrim olarak çalışıyor. Her bir yürüyüş motoru karşısına direnç çıkması durumunda, maksimum hızda 37 KW güç kullanma kabiliyetine sahip bulunuyor. Araç, 4 tekerden hidrostatik frenleme yapabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.