Siemens Gamesa, 36 adet yeni G132-3.3MW platform rüzgâr türbini kuracak

Siemens Gamesa, Bağlar ve Ardıçlı rüzgâr santralleri için rüzgâr türbini kurulumunu gerçekleştirecek. Santrallerde kullanılacak naseller Siemens Gamesa’nın İspanya’daki fabrikasından, kule ve kanatlar ise Türkiye’den temin edilecek.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

Siemens Gamesa, Konya’da bulunan toplam 118MW Bağlar ve Ardıçlı rüzgâr santralleri için Sancak Enerji ile anlaştı. Söz konusu anlaşma, Avrupa’da Siemens Gamesa 3.3MW platformunun ilk siparişi olma özelliğine sahip.

Siemens Gamesa’nın, G1323.3 MW türbinlerinden 20 adedini (66 MW) Bağlar rüzgâr santrali, 16 adedini de (52.8 MW) Ardıçlı santrali için üreteceğini dile getiren yetkililer, türbinlerin teslimatının 2018’in ikinci çeyreğinde başlaması ve santrallerin de 2019’da hizmete girmesinin planlandığını söylediler. Yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Türbinlerin naselleri, Siemens Gamesa’nın İspanya’daki (Ágreda-soria) fabrikasında imal ediliyor. Kuleler ve kanatlar ise, yerel tedarikçiler tarafından Türkiye’de üretilecek. Bu sayede, her iki projede de yüksek oranda yerlileşme sağlanması amaçlanıyor. Segmentindeki minimum birim enerji maliyetini hedefleyen ve her iki santralde de kurulumu yapılacak olan G132-3.3 MW rüzgâr türbini, orta ve orta-düşük rüzgâr hızına sahip sahalarda maksimum enerji üretimini hedefliyor.”

“Dört farklı kule yüksekliğinde tasarlandı”

Türbinin, her saha koşuluna ve rüzgâr sınıfına uyum sağlamak için 84-134 metre arasında değişen dört farklı kule yüksekliğinde tasarlandığını belirten yetkililer, “Bu sayede yatırımcılara geniş kule yüksekliği seçenekleri sunarak, sahalardan maksimum verim elde edilebilme imkânı sağlanıyor. Siemens Gamesa, santralin servis ve bakım hizmetlerini de üstleniyor. Her iki santral için beş yıllık servis ve bakım anlaşması imzalandı. Siemens Gamesa, Türkiye’de pazara ilk olarak 2009 yılında girdi ve o tarihten bu yana 760.1 MW rüzgâr enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirdi. Ayrıca, şirketin inşa halindeki 204.1 Mw’lık santral kurulumu devam ediyor” dediler.

“90'dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor”

Dünya çapında 75 Gw'lık kurulu güce sahip olan Siemens Gamesa Renewable Energy’nin, 27 bin kişiden oluşan ekibiyle 90'dan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini anlatan yetkililer, şöyle devam ettiler: “Şirket, karasal (onshore) ve deniz üstü (offshore) rüzgâr türbini tasarımı, üretimi, kurulumu ve son teknoloji servis çözümleri ile uçtan uca değer zinciri yaratıyor. Firmanın küresel merkezi ve yasal adresi İspanya'daki Zamudio'da bulunuyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.