“Jeneratörlerin devreye girme süresini 8 saniyeye indirdik”

Dünyanın önde gelen jeneratör üreticilerinden biri olan Aksa, yürüttüğü Ar-ge faaliyetleriyle inovatif ürünlere imza atıyor. Firmanın gerçekleştirdiği çalışmaların son ürünü, jeneratörün 8 saniyede devreye girmesini sağlayan CBE oldu.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

Türkiye’nin lider jeneratör markalarından biri olan Aksa Jeneratör, kesintisiz enerji için sunduğu ürün ve hizmetlerini sürekli yeniliyor. Pazara ekonomik, çevreci ve inovatif ürünler sunabilmek için Ar-ge’ye yatırım yapmaya devam eden şirket, son dönemde yürüttüğü Ar-ge çalışmalarıyla jeneratörlerin devreye girme süresini 8 saniyeye indirmeyi başardı. Aksa Jeneratör’ün enerji güvenilirliği sağlayan CBE ürünü, özellikle hastanelerde maksimum 10 saniyelik kesintiye tahammül edebilen ameliyathane, yoğun bakım, radyoloji gibi bölümler açısından hayati önem taşıyor. Firmanın söz konusu yeni ürününün hedefinde hastanelerin yanı sıra; havalimanları, demir çelik sektörü, data centerlar ve alışveriş merkezleri gibi alanlar da yer alıyor.

Peker: “Dünya ortalaması 15 saniye”

Standart bir jeneratörün devreye girme süresinde dünya ortalamasının 15 saniye olduğunu belirten Aksa Jeneratör Ceo’su Alper Peker, konu hakında şunları söyledi: “Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda bu süreyi kısaltmak için neler yapabileceğimizi araştırmaya başladık ve bunu başardık. 2008 yılında başladığımız çalışmalarımıza son şeklini bu yıl üçüncü havalimanı projesiyle birlikte verdik. Mevcut ürün üzerinde yapılan geliştirmeyle birlikte, jeneratörün devreye girme süresi 15 saniyeden 8 saniyeye iniyor.”

Geliştirdikleri yeni ürünün genellikle çoklu jeneratör gruplarının senkronize olarak yükü besleme durumlarında önem arz ettiğinin altını çizen Peker, “Örneğin; 10 adet senkron jeneratörün normalde paralel hale geçerek yükü besleyebilme süresi yaklaşık 30-40 saniye arasıdır. ‘Biz bu işi 8-10 saniyede yapabiliriz diyoruz’ ve alternatörün ikaz sisteminde ayarlamalar yaparak süreyi kısaltıyoruz” diye konuştu.

“Hibrit jeneratör de geliştirdik”

Yeni ürünlerinin sadece söz konusu iyileştirme ile sınırlı olmadığının altını çizen Alper Peker, en son geliştirdikleri ürünlerden birinin de hibrit jeneratör olduğunu dile getirdi. Peker, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu jeneratör genellikle 48v dc yurtiçi ve yurtdışı bütün Telekom yükleri için geliştirildi. Ancak isteyen müşteri, bu ürünün çıkışına inverter bağlarsa 220vac olarak yazlığında da kullanabiliyor. Söz konusu ürünümüze güneş paneli de akuple edilebiliyor. Jeneratör kendini 2-3 yıl içinde amorti ediyor.”

Alper Peker, “2008’de başladığımız çalışmalarımıza son şeklini bu yıl üçüncü havalimanı projesiyle birlikte verdik” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.