“Jeneratör pazarında büyüme sinyalleri gelmeye başladı”

Geçtiğimiz yıl yüzde 3,2 küçülen jeneratör pazarında toparlanma başladı. İnşaat ve altyapı projelerinin yanı sıra, sağlık sektöründeki yatırımların etkisiyle 2017 yılında sektörün yeniden büyüme trendine girmesi bekleniyor.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

Türkiye, jeneratör üretiminde Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan bölgenin en büyükleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl ekonomideki yavaşlamadan olumsuz etkilenen jeneratör pazarı yılı 352 milyon dolarla kapatsa da, 2017’de toparlanmanın sinyalleri alınan sektörün yeniden büyümeye başlaması ve yüzde 1,6’lık artışla 358 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Frost&sullivan tarafından hazırlanan ve Türkiye jeneratör pazarının 2017-2021 yıllarına ilişkin büyüme projeksiyonlarını ortaya koyan rapora göre, Türkiye jeneratör pazarının büyüklüğünün 2021 yılında 406,2 milyon dolara yükselmesi öngörülüyor. Önümüzdeki beş yıl içinde jeneratör pazarının yıllık ortalama yüzde 3 büyümesi bekleniyor.

“2016 kolay bir yıl olmadı”

2016 yılının jeneratör sektörü açısından kolay bir yıl olmadığını belirten Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, 2017’de pazarın toparlanmaya başladığını ve önümüzdeki yıllara ilişkin büyüme beklentilerinin olumlu olduğunu dile getirdi. Geçmiş yıllara kıyasla yavaşlama olsa da, kamu ve özel sektör eliyle yapılan inşaat projelerinin jeneratör pazarını büyüteceğinin altını çizen Başeğmezler, “Yaşamın kesintisiz devam etmesi bakımından jeneratörler önemli bir rol üstleniyor. Şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde ise, ana enerji kaynağı olarak yine jeneratörler devreye giriyor. Türkiye’de satılan jeneratörlerin yüzde 96’sı elektrik kesintileri ve acil durumlarda devreye girmek üzere hazır bekleyen jeneratör setlerinden oluşuyor. Geri kalan yüzde 4’lük bölüm ise; inşaat, maden ve petrol sahaları, mobil hastaneler gibi şebeke elektriğinin olmadığı alanlarda kullanılıyor” diye konuştu.

“Geçen yıl pazar yüzde 3,2 daraldı”

2016 yılında yüzde 3,2 küçülen jeneratör pazarında büyüme sinyallerinin gelmeye başladığını dile getiren Başeğmezler, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Her ne kadar yurtdışı pazarlarda da bir takım sorunlar olsa da, ihracatta güçlü olan şirketler ayakta durmakta zorlanmıyor. 2017 yılından itibaren geçmiş yıllara oranla yavaş kalsa bile pazarın büyüyeceğini öngörüyoruz. Büyüme, inşaat ve altyapı projeleri ile sağlık sektöründen gelecek.”

Rekabet avantajı kazanmada yenilikçi ürünler ve Ar-ge’nin daha fazla önem kazandığının altını çizen Burak Başeğmezler, “Ar-ge yatırımları ve özel projeler geliştirmedeki deneyimlerimiz sayesinde bu dönemde gerek iç pazar, gerekse satışlarımızın önemli bir kısmını oluşturan ihracatta iyi bir performans sergiledik ve sektördeki küçülmeden etkilenmedik” dedi.

Burak Başeğmezler, “2017 yılından itibaren geçmiş yıllara oranla yavaş kalsa bile pazarın büyüyeceğini öngörüyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.