“Yerli ürünlere fiyat avantajı sağlanması kaldıraç etkisi yaratacak”

Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran: Makina sanayii ürünlerinin kullanımına sağlayacağı destek bakımından önemli olan ve ‘Üretim Reform Paketi’ olarak adlandırılan kanun yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, kamu alımlarında yerli malı ürünlerin

Makina Magazin - - NEWS - Adnan Dalgakıran:

Türk sanayiinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla kamu alımlarında yerli malı ürünlerine yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanması düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, kamu ihalelerinde makina, malzeme ve ekipmanın yerli malı olması şartını getiren düzenlemenin Türk sanayiinin gücüne güç katacağını belirterek, “Makina sanayii ürünlerinin iç piyasada kullanımına sağlayacağı destek bakımından önem arz eden ve kamuoyunda ‘Üretim Reform Paketi’ olarak adlandırılan kanunun yürürlüğe girmesinden memnunuz” diye konuştu.

“Yerli üreticiyi cesaretlendiren bir düzenleme”

Reel sektörün finansman olanaklarının arttığı bir süreçte, iç piyasadaki talebin garanti altına alınmasının yerli üreticiyi cesaretlendiren bir düzenleme olduğunu dile getiren Dalgakıran, söz konusu uygulamayla, uluslararası markalaşma yönünde önemli adımlar atan Türk makinasının yurtiçi pazarda da önünün açılacağını vurguladı. Dalgakıran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yerli makinanın tercih edilmesi; dış ticaret açığının azaltılmasının yanında, sanayicilerimize yeni yatırımlar yapma konusunda da bir teşvik olacak. Yatırımların artması ve yurtiçindeki işbirliklerinin güçlenmesi, inanıyoruz ki bir bütün olarak Türkiye sanayiinde kaldıraç etkisi yaratacak.”

“Sanayiye yapılan yatırımlar devam etmeli”

2017 yılının ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 5’lik büyümeyi sürdürülebilir kılmanın yolunun sanayiye yapılan yatırımların devam etmesine bağlı olduğunun altını çizen Dalgakıran, “Türkiye’nin makinacıları olarak, sektörümüzün ihracatta rekabetçi bir ivme kazanabilmesi için iç pazarda da yerli makina alımını teşvik edici önlemler alınması gerektiğini her fırsatta vurguladık. Başta Devlet Malzeme Ofisi olmak üzere, kamu ve kamu destekli makina ve teçhizat alımlarında yerli üretimin desteklenmesi önemli. Ancak unutmayalım ki; yerli sanayiciye de yerli makina yakışır. Bu noktada beklentimiz; hazine garantili kredilerin ve KOSGEB, Eximbank ile TIKA gibi kamu kuruluşlarının verdiği desteklerin de, yerli makina alımlarını zorunlu hale getirici şekilde tanzim edilmesidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Adnan Dalgakıran, “Yerli makinanın tercih edilmesi; dış ticaret açığının azaltılmasının yanında, sanayicilerimize yeni yatırımlar yapma konusunda da bir teşvik olacak” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.