Yıldız Teknopark projelerini görücüye çıkardı

Makina Magazin - - HABERLER -

Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan Yıldız Teknopark, 6-7 Eylül tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ikinci kez organize edilen ‘Ar-ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne katıldı.

Yıldız Teknopark, 6-7 Eylül 2017’de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ikincisi gerçekleştirilen ‘Ar-ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne katıldı. Etkinlikte; teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Inovenso firmasının taramalı elektron mikroskobu, Katı Hal Arge’nin çocuklar için geliştirdiği üç boyutlu yazıcısı, Medron Medikal’in akıllı baret sistemi, Yalçın Enerji’nin enerji tasarrufu sağlayan güneş perdesi ve YTÜ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Şener’in Nablavr sanal gerçeklik simülasyonları Ar-ge projesi sergilendi.

Güner: “Gurur duyuyoruz”

Zirveye ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Düzenlenmesinden büyük memnuniyet duyduğumuz zirvede, teknoparkımızın başarılı firmaları ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin projesini sergilemekten dolayı gururluyuz. Projelerimizden bahsetmek gerekirse; ilk yerli marka olan taramalı elektron mikroskobu projemiz tıp, eczacılık, mühendislik ve hassas imalat sanayii alanlarında kullanılacak. Söz konusu mikroskop, normal mikroskopla görülmesi zor boyutları sıfır hatayla görüntüleme imkânı sağlayacak. Alya 3D yazıcı projemiz de; çocukların yaratıcıklarını artırmak, üç boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirmek ve teknoloji üretmelerine destek olmak için tasarlandı” dedi.

Diğer projelerle ilgili de bilgi veren Güner, şunları söyledi: “Safety Linker cihazıyla örneğin; akıllı bileklik ile inşaatlarda, fabrikalarda, madenlerde çalışanların nabızları ve vücut sıcaklığı ölçülebiliyor, düşme veya bayılma durumu algılanabiliyor. Böylece, olası iş kazalarının önüne geçilmiş oluyor. Güneş gören yüzeyleri fotovoltaik hücreler ile kaplanan güneş perdesi ile elektrik üretimi gerçekleştirilerek enerji tasarrufu sağlanıyor. İstenen desende kumaşın kullanılabildiği perde, mobil uygulama ile kontrol edilebiliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin geliştirdiği sanal gerçeklik sınıfı uygulaması ise, yat ve denizcilik, mimari, inşaat, savunma, eğitim gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Bu uygulama ile yangınla mücadele eğitimi, mimari görselleştirme ve benzeri farklı alanlar için kullanıcının çevresiyle etkileşime geçebilmesi ve gerçeğe uygun deneyimleme fırsatı edinebilmesi mümkün oluyor,”

“Projeler yatırıma dönüşüyor”

Etkinliğin, Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlendiğini aktaran yetkililer, “Zirve; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, DEİK ve TOKİ’NIN katkıları ile gerçekleştirildi. Türkiye’deki inovatif projelerin yatırıma dönüşmesine ve işbirliklerinin artmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Yıldız Teknopark standını ziyaret etti” diyerek sözlerini noktaladılar.

(Soldan sağa): Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mesut Güner, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve YTÜ Rektörü Bahri Şahin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.