İSO, Rusya pazarını masaya yatırdı

Makina Magazin - - HABERLER -

İSO, Türk firmaları için önemli ticaret ve yatırım potansiyeline sahip Rusya pazarı hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla ‘Rusya Ülke Günü: Türkiye İçin Fırsatlar Semineri’ adıyla bir etkinlik düzenledi.

stanbul Sanayi Odası (İSO), Türk firmaları için önemli ticaret ve yatırım potansiyeline sahip Rusya pazarı hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla ‘Rusya Ülke Günü: Türkiye İçin Fırsatlar Semineri’ düzenledi. İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran ve Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev ile iki ülkenin bürokrasi ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı etkinlikte; ‘Rusya Pazarında İş birliği ve Yatırım Olanakları’ ile ‘Türk Firmaların Rusya Pazarındaki Deneyimleri’ başlıklı seminerler düzenlendi. Seminerlerde, iki ülke ticaret yapısı, yatırım ve işbirliği olanakları ele alındı.

Dalgakıran: “İSO, 65 yıllık köklü bir geçmişe sahip”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, 65 yıllık köklü geçmişiyle ülke sanayisinin yüzde 40’ını temsil eden İso'nun, Türkiye’nin sanayi stratejilerine etki etmesi bakımından en önemli kurum olduğunun altını çizdi. Dünya ticaretinde komşu ülkelerin birinci derecede önemli olduğunu, bu anlamda Rusya’nın da Türkiye’nin en önemli ticari partneri olması gerektiğini vurgulayan Dalgakıran, “Dünyanın en etkili ülkelerinden olan Rusya’nın büyük bir nüfusu, önemli yer altı ve üstü kaynakları var. Teknolojide oldukça güçlü bir yapıya sahip. Türkiye ise, farklı ve aynı zamanda rekabetçi bir endüstriye sahip. KOBİ’LER de oldukça etkili. Bu açıdan iki ülke birbirini tamamlayan özelliklere sahip” dedi.

“Ticaret hacmi potansiyelin altında”

İki ülkenin 17 milyar dolarlık ticaret hacminin, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bazında 2 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye ve Rusya ekonomileri için potansiyelin altında olduğunu söyleyen Dalgakıran, şöyle konuştu: “Enerji, makina ve aksamları, yaş meyve-sebze, tekstil ve hazır giyim alanları etkili ama bu alanlara yenilerinin eklenmesi gerekiyor. İşbirliği kabiliyetini geliştirebilirsek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artacağına inanıyoruz. Bu bağlamda, iki ülke iş adamlarının ortak yatırımlar içinde olması faydalı olur. Pratik önlemler alır ve bu anlamda istekli hareket edersek bu rakamların çok üzerine çıkabiliriz.”

Rusya’daki Türk yatırımları hakkında da bilgiler veren Dalgakıran, “Rusya’da faaliyet gösteren yaklaşık bin 300 Türk firmasının bu ülkedeki toplam yatırım tutarı 10 milyar dolar civarında. Bu oldukça düşük bir rakam. Aynı şekilde Rusya, Türk

(Soldan sağa): Andrey Podelyshev ve Adnan Dalgakıran.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.