Plastik sektöründen 441 milyon dolarlık makina yatırımı

Makina Magazin - - HABERLER -

2017’nin ilk altı aylık döneminde plastik sektörü, 441 milyon dolarlık makina ve teçhizat yatırımı gerçekleştirdi. Söz konusu yatırımların yüzde 62’si ithal makinalarla yapılırken; aynı dönemde yerli üretim 247 milyon dolar oldu.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik işleme makinalarının 2017 yılının ocak-haziran dönemindeki mevcut durumunu hazırladığı kapsamlı rapor ile ortaya koydu. Altı aylık dönemde, plastik işleme makinaları üretimi 247 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde en çok üretilen ürünler sırasıyla; presler ve diğer makinalar, aksam ve parçaları, ekstrüzyon, termoform, enjeksiyon ve şişirme makinaları oldu. Yılsonunda plastik işleme makinaları üretiminin 2016’ya oranla yüzde 11 artarak, 494 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Sektör, 2012-2016 dönemini kapsayan beş yıllık süreçte yıllık ortalama 821 milyon dolarlık makina ve teçhizat yatırımı gerçekleştirdi. 2011’de en yüksek yatırım seviyesi olan 885 milyon dolara ulaşıldıktan sonra yatırımlar gerilemeye başladı. 2017’nin ocak-haziran aylarında ise, plastik mâmul üreticileri makina ve teçhizata 441 milyon dolarlık yatırım yaptılar. Toplam yatırımın yüzde 37’sini presler ve diğer makinalar, yüzde 23’ünü enjeksiyon, yüzde 19’unu ekstrüzyon, yüzde 15’ini aksam ve parçalar, yüzde 5’ini termoform ve yüzde 2’sini şişirme makinaları oluşturdu. Yılsonunda makina ve teçhizat yatırımlarının 883 milyon dolara yükseleceği ve 2011 seviyelerinin yeniden yakalanacağı tahmin ediliyor.

62 ülkeden ithalat yapıldı

2017’nin ilk altı aylık döneminde, 62 ülkeden yapılan toplam 273 milyon dolarlık plastik işleme makinaları ithalatı içerisinde yüzde 39 pay ile presler ve diğer makinalar ilk sırada yer aldı. Söz konusu makinaları; yüzde 29 ile enjeksiyon, yüzde 17 ile ekstrüzyon, yüzde 8 ile aksam ve parçalar, yüzde 5 ile şişirme ve yüzde 2 ile termoform makinaları izledi. İthalatta ilk üç ülke Çin, Almanya ve İtalya olarak sıralandı. Söz konusu ülkelerin sektörün toplam ithalatından aldığı pay yüzde 61 oldu. Yılsonunda makina ithalatının 2016’ya göre yüzde 6’lık düşüşle 546 milyon dolara gerilemesi bekleniyor.

2017’nin ilk yarısında plastik işleme makinaları ile aksam ve parçalar ihracatı 79 milyon dolar oldu. Türkiye’nin plastik işleme makinaları ihracatında ilk üç ülke Cezayir, Rusya Federasyonu ve İran oldu. İhracatın yılsonunda geçen seneye göre yüzde 8’lik artışla 157 milyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Plastik işleme makinalarındaki dış ticaret açığı 2011 yılında 589 milyon dolarla en üst düzeye çıkmıştı. Bu senenin haziran ayı sonu itibariyle dış ticaret açığı 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı trendle devam etmesi halinde, yılsonunda söz konusu alandaki açığın 389 milyon dolara ulaşması öngörülüyor.

Eroğlu: “Sektör Uzakdoğu ile rekabette zorlanıyor”

Plastik işleme makinaları sektörünün başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ile rekabette zorlandığını vurgulayan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, şöyle konuştu: “Katma değerin yüksek olduğu ürünlere yatırımın artması gerekiyor. Sektörün makina yatırımlarında yerli oranının yıllar itibariyle artış göstermesi önemli bir gelişme. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 80’lere ulaşan ithalat, yüzde 62’lere kadar geriledi. Bu son derece olumlu bir gelişme. Türkiye, plastik işleme makinalarına çok ciddi yatırım yapan bir sektöre sahip. Dolayısıyla, bu alanda dünyanın en önemli pazarlarından biriyiz.”

Yılın ilk yarısındaki 441 milyon dolar olan makina yatırımının yılsonunda 883 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Eroğlu, sektörün başarılı ilerleyişinin yerli makina yatırımları ile daha da kuvvetleneceğini söyledi. Eroğlu, “Sanayinin dijitalleşmesi sürecinde kendi teknolojimizle ilerlememiz daha da önem kazanıyor. Dinamik makina sektörümüzün stratejik bir vizyon ve yaklaşımla dönüştürülüp, ülkemizin plastik işleme makinaları aksam ve parçalarında, üretim ve ihracat üssü haline getirilmesi izlenebilecek önemli stratejilerden biri olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca, plastik işleme makinaları ihracatımızın yükselmesi için dünya plastik işleme makinaları ithalatından yüzde 85 pay alan diğer ülkelere yönelik tanıtım faaliyetlerinin de artırılması büyük önem taşıyor” dedi.

Yavuz Eroğlu, “Geçtiğimiz yıllarda yüzde 80’lere ulaşan ithalatın yüzde 62’lere kadar gerilemesi son derece olumlu bir gelişme” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.